Віра в кіно: рецензія на серіал "Плейлист" про Spotify

Віра в кіно: рецензія на серіал "Плейлист" про Spotify

Віра в кіно: рецензія на серіал "Плейлист" про Spotify
.

Один стрімінговий сервіс знімає серіал про інший: Netflix про Spotify. А ми дивимось, бо це така ж частина нашого життя, як месенджери і соцмережі. Де ми слухали музику до них – вже і не згадаємо. Хто стежить за онлайн-релізами, вже зрозумів, що мова піде про шоу, яке розповідає історію одного з головних музичних стартапів – Spotify – і всієї індустрії загалом.

Серіал знятий за книгою Свена Карлсона і Йонаса Лейонхуфвуда "Spotify Unlot". Отож, біографія, драма, комедія "Плейлист", продюсер Ейфель Маттссон, Netflix, Швеція, 2022 рік. Рецензія Віри Сивачук, ведучої авторської програми "Віра в кіно" на Радіо Промінь.

Про що серіал

Кінець нульових, Швеція. Звичайний собі айтішник Даніель Ек мріє працювати в Google і дати фори хлопцям з Кремнієвої Долини. Проте компанія відхиляє його резюме. Похуліганивши на сайті пошукової системи, Даніель вмикає мізки і думає, що найбільше потрібно людству в цифровому світі.

ТВ показує суд: найпопулярніший сайт з піратською музикою хочуть закрити. Молодь проти, бо де ж тоді брати улюблені треки? І Даніель хапає ідею, яка висить у повітрі – легальна музика в мережі. Так і народжувався Spotify. 

Зі своєю ідеєю Ек іде до ексцентричного інвестора Мартіна Лорентсона – і той у неї вірить, на відміну від інших. У наступних серіях співзасновники намагаються змінити ринок. Домовитися зі стадіями звукозапису, узаконити компанію і зробити неймовірний сервіс – та, звісно, це не останні проблеми, які чекають на Spotify.

Віра в кіно: рецензія на серіал "Плейлист" про Spotify

Шість серій про те, як запускався Spotify

Серйозно, цілих шість серій? Я намагалася згадати, які ж такі драми приховує історія сервісу. На перше око, все, як завжди в серіалах про стартапи: реальна історія з мотиваційним настроєм. І класичний сюжет технобайопіка – комп'ютерний дивак, його ідея і весь ланцюжок випробувань на їхньому шляху: інвестиції, конкуренти, розбіжності в команді.

Та насправді "Плейлист" не такий простий, як здається. Він менше зосереджений на особі засновника. У кожній серії історія змінює оповідача і, відповідно, ракурс зору. Герої – від юристки Spotify до власника лейблу звукозапису – перехоплюють естафету фразою "а насправді все було не так".

Не можу сказати, що перед нами 5 різних версій створення Spotify. Радше 5 характерів і 5 людських історій причетності до створення продукту. І це не єдиний сценарний прийом, який перетворює прозаїчну історію з цифрової індустрії на інтригуючий технобайопік. Можете казати, що це спойлер до шостої серії.

Читайте також: "Маріуполіс 2" Мантаса Кведаравічюса: що потрібно знати про фільм перед українським прокатом

Висновок

Як і будь-який якісний серіал про стартапи, "Плейлист" соковито показує кухню індустрії – піратські сайти, гігантів ринку звукозапису, музикантів і користувачів.

Звичайно, в шоу про Spotify багато музики (як каже один із героїв, таке враження, що сімнадцять музичних гуртів грають концерти у моїй голові) і правил успішного бізнесу. Одне з моїх улюблених, почутих у "Плейлисті" – не можна просувати нові технології старими інструментами.

Словом, плюс один до серіалів про стартапи, – як "Битва за Uber", "Вибула" чи "Не спрацювало". Цікаво, що скажуть про серіал Ек і команда. А ще цікавіше, – хто наступний: Twitter, YouTube? Є оригінальніший варіант – далі має бути серіал про Netflix, який вийде у формі подкастів на Spotify.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок