Митці вимагають відстронити режисера "Дау" від керівництва "Бабиним Яром"

Митці вимагають відстронити режисера "Дау" від керівництва "Бабиним Яром"

Митці вимагають відстронити режисера "Дау" від керівництва "Бабиним Яром"
.

Відомі українські діячі культури вимагають звільнити російського режисера та автора проєкту "Дау" Іллю Хржановського з посади художнього керівника меморіального центру Голокосту "Бабин Яр".

Автори звернення, яке є розпорядженні Суспільного, наголошують, що політика центру кардинально змінилася після призначення Хржановського, а проєкт залишила значна частина команди.

"23 квітня 2020 року Карел Беркгоф, головний історик Меморіалу з лютого 2017 по січень 2020 року, заявив про неможливість подальшої міжнародної підтримки Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" з етичних міркувань. Він послався на драматичні зміни в інституції, що розпочалися після призначення Хржановського, й особливо різко висловився щодо запропонованих ним методів меморіалізації трагедії Бабиного Яру.

Серед них — побудова "психометричних алгоритмів, участь у експериментах, в яких відвідувачі опинятимуться, зокрема, в ролі жертв, колаборантів, нацистів і військовополонених, яких змушували спалювати трупи" тощо. Карел Беркгоф назвав пропозиції Хржановського антинауковими й такими, що порушують Міжнародний статут меморіальних музеїв (International Memorial Museums Charter)", — йдеться у заяві до Наглядової ради меморіалу.

Читайте також: "Це донос у газету "Правда". Сергій Лозниця про Бабин Яр, "Дау" та навколишній ажіотаж

Керівник Групи розвитку основної експозиції Дітер Богнер різко розкритикував концепцію художнього керівника та назвав її "Голокост-Дісней".

Автори заяви також звертають увагу, що концепція Хржановського спричинила хвилю критики, оскільки суперечить меті та суті меморіального центру.

"На наше глибоке переконання, меморіали Голокосту покликані запобігати виникненню в майбутньому тих моральних виборів, перед якими поставали його жертви. Симулювати ситуації подібного вибору — неприпустимо", — наголосили автори.

Вони також нагадали і про звинувачення, які лунають на адресу керівника через його проєкт "Дау", зокрема щодо порушень прав людей, насильства над дітьми, заподіяння тілесної шкоди та сексуальних домагань.

"Ми вважаємо за неможливе ігнорувати неодноразово озвучені наміри пана Хржановського перенести апробовані під час роботи над проєктом "Дау" методи (деякими спеціалістами розцінювані як методи соціальної інженерії) на чутливу сферу комеморації трагедії Голокосту", — йдеться у заяві.

Серед підписантів заяви — письменники Катерина Бабкіна, Сергій Жадан, Оксана Забужко, Ірена Карпа, Андрій Любка, голова ПАТ НСТУ Зураб Аласанія, а також низка відомих дослідників, журналістів, істориків та художників.

Що відомо

  • Проєкт"Дау" спричинив скандал у світі кіно. Його автора Іллю Хржановського звинувачують у порушенні етичних норм через сцени з дітьми у фільмі. 21 квітня дитячий омбудсмен Микола Кулеба заявив про намір звернутися до поліції за фактом участі дітей у зйомках фільму "Дау".
  • Ювенальні прокурори Харківської області відкрили два кримінальні провадження.
  • Уповноважена ВРУ з прав людини Людмила Денісова підтримала ініціативу проведення належного розслідування використання в зйомках "Дау" малолітніх дітей.
  • Проєкт "Дау" російського режисера Іллі Хржановського знімали у Харкові з 2008 по 2011 рік. Світова прем'єра відбулася у 2019 році. У 2020-му його показували на фестивалях в різних країнах. У зйомках "Дау" брали участь відомі політики, зокрема тодішній голова обладміністрації Михайло Добкін і народний депутат Нестор Шуфрич.
На початок