Улюблені альбоми незалежності: Werewolf, Вогнепальне, Vidlik, O_x, Янанебібув та інші

Улюблені альбоми незалежності: Werewolf, Вогнепальне, Vidlik, O_x, Янанебібув та інші

Улюблені альбоми незалежності: Werewolf, Вогнепальне, Vidlik, O_x, Янанебібув та інші
. Колаж: Марія Туча

На 31 рік Незалежності України редакція Суспільне Культура попросила українських представників музичної критики та журналістики назвати свої улюблені українські музичні альбоми. Ми збираємо те, що щиро люблять в українській культурі експерти й експертки з різних галузей. Так Суспільне Культура хоче привернути увагу до назв, які могли раніше не зʼявлятися в добірках значущого чи важливого, але до яких завжди хочеться повертатися.

Ми звернулися до головреда LiRoom Олексія Бондаренка, музичного критика Сергія Кейна, головреда видання "Слух" Максима Сердюка, музичних оглядачів Юрія Берези та Філа Пухарєва, щоби вони назвали свої пʼять улюблених альбомів, які вийшли після 24 серпня 1991 року. Розповідаємо про них у хронологічному порядку.

"Мова Риб"

"Скрябін", 1992 рік

Синтетичний саунд, техно-ритми, пост-панкові ударні, неоромантичні мелодії – це другий альбом гурту "Скрябін". Оригінальна платівка виходила тільки на касетах, а контракт на 15 років зі "Студією Лева", який уможливив вихід альбому, був підписаний без прочитання – тоді майбутні зірки не мали альтернатив і були готові на все.

"Фарби"

Ірина Білик, 1997 рік

П'ятий студійний альбом української співачки Ірини Білик починається із культової пісні "А я пливу". Він вийшов на українському лейблі Nova Records і отримав низку премій як альбом року. У турі на підтримку "Фарб" Ірина Білик двічі поспіль зібрала солдаут у Національному палаці "Україна", ставши першою українською виконавицею, якій це вдалося.

"Добре"

"Плач Єремії", 1998 рік

На цей блюз-роковий реліз потрапили найкращі пісні з раннього періоду творчості львівського гурту Тараса Чубая. Без однієї з них не можуть уявити своєї юності вже кілька поколінь українців із гітарами – йдеться, звісно, про пісню "Вона".

"Шабадабада"

"Мертвий Півень", 1998 рік

Історія назви гурту пов'язана з кав'ярнею "Старий Львів", де вони часто збиралися. При вході до закладу висів флюгер, залізна фігурка півня, якого вони називали мертвим.

Деякі пісні цього альбому були випущені гуртом раніше, зокрема "Поцілунок" та "Міський бог Ерос", "Пісня 551", "Б'ютіфул Карпати". Останній трек альбому – "Старенький трамвай" – є кавером на пісню гурту "Пікардійська терція". В основу пісні "Реветастогне" покладений текст вірша Шевченка "Реве та стогне Дніпр широкий".

"Янанебібув"

"Океан Ельзи", 2000 рік

Другий студійний альбом українського гурту "Океан Ельзи", в якому гітарист — Павло Гудімов, бас-гітарист — Юрій Хусточка й Денис Глінін за барабанами. Презентація альбому відбулася 14 січня 2000 року в галереї "Лавра". У ньому багато особистісного та автобіографічного в ліриці.

"Суперсиметрія"

"Океан Ельзи", 2003 рік

Четвертий студійний альбом українського гурту "Океан Ельзи". За пів року платівка стала двічі платиновою – від березня до жовтня 2003 року в Україні було продано 200 000 ліцензійних дисків. "Океан Ельзи" першими в Україні досягнули таких цифр.

"Wild Dances"

Руслана, 2004 рік

П'ятий студійний альбом української співачки Руслани. В Україні альбом отримав 7 "платин" — було продано 700,000 копій. У грудні 2002 року Руслана підписала контракт із ліцензіатом транснаціонального лейбла EMI в Україні й відразу ж почала роботу над альбомом "Дикі танці". Творчістю співачки зацікавилися англійські фахівці й запросили звести альбом у британській студії Пітера Гебріела Real World. Із піснею "Wild Dances" Руслана виграла конкурс Євробачення, виступивши від України у 2004 році.

"Синдром Бажання"

"ТОЛ", 2005 рік

Дебютний альбом київського гурту "ТОЛ". Спочатку планували назвати його "кара0к", проте у підсумку назву поспішно замінили на "Синдром Бажання". Пірати почали поширювати диск під назвою "кара0к" задовго до офіційного виходу альбому з недопрацьованими та демо-записами раннього періоду творчості "ТОЛ".

"Werewolf"

Esthetic Education, 2007 рік

У квітні 2007 Esthetic Education презентували новий альбом під назвою "Werewolf" – за словами самих хлопців, платівка стала першим "справжнім альбомом" гурту, продуманим і поєднаним однією концепцією. Невдовзі після випуску цього альбому гурт розпався.

"III",

"Бумбокс", 2008 рік

Третій студійний альбом українського гурту "Бумбокс", випущений у 2008 році. В Україні реліз відбувся під лейблом Moon Records. Композиція "Eva" була записана в декількох варіантах, зокрема із супроводом на фортепіано.

"Вночі"

Святослав Вакарчук, 2008 рік

"Вночі" – проєкт і одночасно альбом, виданий у 2008 році Святославом Вакарчуком. На відміну від рок-стилю "Океану Ельзи", платівка складається переважно зі спокійних джазових пісень. Запис пісень відбувався в Києві, зведення – в Брюсселі, а над мастерингом працював лауреат двох "Греммі" Ґавін Ларссен. Деякі композиції допоміг записати Національний симфонічний оркестр України.

"На першому місці"

"Крихітка Цахес", 2005 рік

"Крихітка Цахес" – один із головних українських альтернативних гуртів 2000-х, "На першому місці" – їхній єдиний альбом. Вокалістка гурту Каша Сальцова розповідає, що однойменна пісня з альбому мала великий успіх: "До нас не було особливо відвертих текстів від жіночої особи. Ми ледь не першими в Україні проспівали українською слово "секс" у пісні", – пояснює співачка.

"Містолінія"

5 Vymir, 2014 рік

Київський гурт 5 Vymir у своїй творчості поєднує британські традиції звуку та українськомовні тексти. "Містолінія" – дебютний альбом гурту.

"Gigotosia"

Blooms Corda, 2016 рік

Другий лонгплей київського інді-гурту. За мастеринг альбому відповідала команда LANDR.

"Vidlik"

ONUKA, 2016 рік

Другий мініальбом українського гурту Наталії Жижченко, який вийшов під впливом теми Чорнобильської катастрофи, позаяк батько солістки був одним із ліквідаторів аварії. Авторами музики стали Наталія Жижченко та Євген Філатов, тексту – Наталія Жиченко та Єжи Коноп'є. До запису альбому було залучено симфонічний оркестр Brevis із Рівного.

"Пси"

"Жадан і Собаки", 2016 рік

Четвертий альбом гурту Сергія Жадана. Альбом було презентовано в Харкові та Києві. У піснях альбому автор текстів гостро критикує політичну ситуацію в Україні.

"Шлях"

"ДахаБраха", 2016 рік

П'ятий студійний альбом етногурту, організованого Владом Троїцьким. Найкращий альбому року за версією радіо "Аристократи". У 2020 році учасники гурту стали лауреатами Національної премії України імені Тараса Шевченка за альбом "Шлях" в номінації "Музичне мистецтво".

"Як перестати хвилюватися та полюбити війну"

oh deer!, 2017 рік

Житомирський скрімо-гурт, автором пісень якого є Юрій Бондарчук. Їхній альбом – це спроба осмислення війни на сході України з багатьма літературними та маскультурними відсилками.

"Досвід"

Vivienne Mort, 2018 рік

Основою обкладинки альбому стала дитяча фотографія вокалістки Даніели Заюшкіної. До нього ввійшла пісня "Іній", із якою гурт змагався в Національному відборі Євробачення.​​

"Ajahuaska"

Latexfauna, 2018 рік

Дебютний повноформатний альбом інді-попгурту. До платівки увійшло 12 треків, серед яких — два ремікси на сингл Surfer.

"O_x"

Стас Корольов, 2021 рік

Дебютний альбом музиканта Стаса Корольова – за рік після розпаду дуету YUKO, одним із засновників якого він був. У альбомі автор намагається проаналізувати переживання свого життя: від втрати ока до пандемії, стосунків і російсько-української війни.

"Вогнепальне"

"​​ВГНВЖ", 2021 рік

Третя платівка гурту Антона Слєпакова, раніше відомого як "Вагоновожатые". Перший повністю українськомовний реліз гурту, в якому змінили й підхід до написання музики – альбом записаний на лайв-сесіях. Матеріал був зведений у Дніпрі Максимом Грусевичем та відправлений на мастеринг Олександру Павленко (22:22 Studio).

Більше про сучасну українську музику

Читайте нас у Facebook або Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок