Віра в кіно: рецензія на документальний проєкт "Україна у вогні-2"

Віра в кіно: рецензія на документальний проєкт "Україна у вогні-2"

Віра в кіно: рецензія на документальний проєкт "Україна у вогні-2"
.

На порталі IMDb (а це найбільша міжнародна база фільмів і серіалів) з'явилася добірка документальних фільмів, які – цитую – допоможуть краще зрозуміти Україну. Саме так називається список, який створив користувач платформи із ніком CinephileInAction. До своєї добірки він включив 50 стрічок, що їх зняли українські документалісти за майже сто років.

Скажімо, друга у списку – "Людина з кіноапаратом" Дзиґи Вертова 1929 року. Четверта – "Україна у вогні" Олександра Довженка, яка вимушено трансформувалася у "Битву за нашу радянську Україну". Кілька фільмів про Чорнобиль, багато про Майдани і про українсько-російську війну. Звичайно, тут є всі фестивальні хіти, зняті українцями, – як "Подорожні" Ігоря Стрембицького, "Зима у вогні" Євгена Афінвського і "Земля блакитна, ніби апельсин" Ірини Цілик.

Словом, хтось дуже не полінувався і спакував у зручний міжнародний формат майже всю історію української документалістики. Але я лише відтягую інтригу. Бо всіх цікавить, а хто ж номер один? Серіал про війну під час війни, шоуранером якого є народ України. Офіційно – перша документалістика російського вторгнення-2022. Справді, рейтинг користувача CinephileInAction очолює вірусний документальний проєкт "Україна у вогні-2", який виходить щодня у соціальних мережах.

Що це за фільм

Пояснювати довго, швидше подивитися – на сьогодні весь серіал триває близько 200 хвилин. "Ukraine on Fire-2" – це щоденник війни, який веде умовна авторка, 27-річна дівчина з Маріуполя. Дівчину звати Катя і вона провела два місяці в заблокованому місті. Але серіал не дотримується чіткої хронології війни, а нагадує мозаїку подій, облич і суб'єктивних переживань.

Кожна серія триває рівно хвилину. Перша – про народження дитини в бомбосховищі, – вийшла першого березня. Про що були наступні епізоди? Та про все, що принесла війна. Про ракетні удари по містах, воєнні злочини Росії, перемоги наших військових, мініісторії про життя в окупації.

Як цілий день війни втиснути в 60 секунд? А в тому і штука, що ніяк. Щоденник від імені звичайної дівчини – це не випуск новин, який збирає найголовніше за день. Це суто суб'єктивна історія, і важко здогадатися, кому на завтра дістанеться безцінна хвилина ефіру: стратегічним подіям на фронті чи освідченню в коханні в умовах війни.

Проте не думайте, що в структурі серіалу повний хаос. Епізоди об'єднані за назвами міст – мені, наприклад, трапилися про Маріуполь, Чернігів, Харків і село Мощун під Києвом. Є портретні серії, присвячені героям України. Або "Остання зйомка" – про медійників та операторів, яких убила війна. Ну і суто лайфові відео, зокрема, і про історії кохання під час війни.

Так, і про назву – тут ціла легенда. Автори серіалу вважають, що це ідейний сиквел до однойменної кіноповісті Олександра Довженка. Тому "Україна у вогні" і тому – друга частина. І водночас це відповідь на антиукраїнську стрічку продюсера Олівера Стоуна, яка використала ту саму довженківську назву.

Висновок

Ось він – художній парадокс нашого часу. Колекція відеофайлів з телефонів очевидців, ледь-ледь переформатованих у серіал, посунула класику вітчизняної документалістики (принаймні, за версією користувача IMDb). Адже це той випадок, коли в автентичності сила кіно. Власне, і виходить "Україна в огні-2" не десь, а в соцмережах.

Знаю, що ви, можливо, спитаєте. То це мистецтво чи просто фіксація реальності? Відповідь у кожного своя. А я згадала про  цифровий колаж художника Beeple "Everydays". 5 тисяч цифрових картинок, котрі він малював щодня у відповідь на головні події у світі. Пам'ятаєте, за скільки продали цей колаж на аукціоні? Мистецтво це чи ні? Так ось, "Україна в огні-2" – це наш воєнний "Everydays".

Більше про українське кіно

Читайте нас у Facebook або Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок