Війна і фестивалі. Які події відбудуться попри воєнний стан

Війна і фестивалі. Які події відбудуться попри воєнний стан

Війна і фестивалі. Які події відбудуться попри воєнний стан

Оглядаємо, які літературні, мистецькі, музичні та кінофестивалі пройдуть цього сезону 2022 року попри війну й окупацію частини регіонів України, які змінили формат, а з відвідуванням котрих доведеться зачекати до завершення воєнного стану.

Літературні

Міжнародний фестиваль "Книжковий Арсенал" мав відбутися в столиці 25-29 травня, але його скасували. Наразі робота команди зосереджена на інформуванні світової книжкової спільноти про російсько-українську війну, просування бойкоту російського культурного продукту й бізнесу, а також пошук можливостей допомоги постраждалим у війні, зокрема дітям-переселенцям, видавцям, перекладачам.

"Книжковий Арсенал" також працює над різними своїми проєктами, зокрема освітнім "Антитвором" для підлітків, який відбувся нещодавно в онлайн-форматі, та ініціативою "Література на експорт", яка спрямована на поширення каталогів українських видавців за кордоном. Члени команди фестивалю також забезпечують участь України на різних книжкових ярмарках від Болоньї до Лондона і Праги.

Війна і фестивалі. Які події відбудуться попри воєнний стан
"Книжковий Арсенал".

У вересні традиційно відбувається ще один масштабний міжнародний літературний захід – Book Forum у Львові. Які плани у фестивалю цього року, наразі невідомо.

Війна і фестивалі. Які події відбудуться попри воєнний стан
Book Forum. Фото: Газета День

Ще один міжнародний літфестиваль – поетичний – Meridian Czernowitz відбудеться з 2 по 4 вересня 2022 у Чернівцях, як і щороку. Пройде фестиваль офлайн із онлайн-підключенням закордонних учасників і трансляцією для тих "відвідувачів", хто не зможе приїхати.

Фокус фестивалю буде на українських авторах і авторках, а події планують активніше перекладати німецькою для наших закордонних глядачів і глядачок. Команда фестивалю повідомила, що з огляду на заходи безпеки цьогоріч не відбуватимуться надто масові культурні заходи на кшталт театральних постановок чи великих концертів.

"Яким буде масштаб фестивалю, станом на сьогодні ми ще не знаємо: оскільки ми втратили фінансування від Українського культурного фонду (нагадаю, що цьогоріч Чернівці мали бути Книжковою столицею України 2022 і в рамках цього проєкту передбачалася і підтримка фестивалю) і досі робимо спроби знайти фінансування. Поки що фінансова сторона, а відтак і масштаб наповнення програми залишаються гостро невирішеними. Але ми зі свого боку робимо все можливе для того, аби програма все ж була насиченою та цікавою глядачу", – розповіла Суспільному директорка фестивалю Євгенія Лопата.

Мiжнародна лiтературна корпорацiя Meridian Czernowitz також видає книжки. І цей рік не стане винятком – до фестивалю планують видати дві новинки від українських авторів.

Війна і фестивалі. Які події відбудуться попри воєнний стан
Meridian Czernowitz. shpalta.media

Оголошені дати міжнародного літературного фестивалю "Фронтера" в Луцьку вже минули, однак команда не полишає намірів організувати фестиваль.

"Адже під час війни культура теж важлива. Яким буде фестиваль і чи буде взагалі, сказати не готові, але і переносити на "після Перемоги" не будемо. "Фронтера" – на паузі, поки ми всі волонтеримо і щодня допомагаємо ЗСУ. Ми сподіваємося, що в момент, коли з'явиться сильний запит нашої аудиторії та митців на літературне/мистецьке дійство, "Фронтера" стане одним з таких", – каже директорка фестивалю Елла Яцута.

Восени минулого року на Донеччині неподалік від тодішньої лінії розмежування вперше відбувся Нью-Йоркський літературний фестиваль. Цьогоріч він, вочевидь, не може бути організований. Однак команда фестивалю з перших днів війни провадить волонтерську діяльність – збирає гроші на ЗСУ, аби втримати й звільнити український Нью-Йорк та інші наші міста.

Для цього організатори започаткували акцію "Їб*ште їх поетично", у межах якої відомі поети та поетки публікують свої вірші, заохочуючи збирати надсилати кошти для армії. До ініціативи вже долучилися Галина Крук, Сергій Жадан, Любов Якимчук, Олег Каданов, Остап Сливинський, Мар’яна Савка, Катерина Міхаліцина, яка водночас є її співорганізаторкою, Ія Ківа, Оксана Луцишина та інші.

"Коли я говорила про акцію зі Світланою Поваляєвою, вона вирішила спробувати віршами привернути увагу до полонених, зокрема "Тайри", Юлії Паєвської, яка перебуває в полоні з 16 березня. Здається, ця акція, яку ми придумали, принаймні відроджує в наших поетах і поетках відчуття, що слово не безсиле навіть тепер", — коментує співзасновниця фестивалю Вікторія Амеліна.

Вірші для акції, а також звіти про передану військовим техніку можна переглянути за хештегом #їбаштеїхпоетично у Facebook. Завдяки цій ініціативі Нью-Йоркського літературного фестивалю вже вдалося зібрати понад 305 тис. грн. На ці кошти придбали дрон та позашляховик для захисників.

Війна і фестивалі. Які події відбудуться попри воєнний стан
Нью-Йоркський літературний фестиваль. Фото: Facebook Нью-Йоркський літературний фестиваль

Мистецькі

Команда полідисциплінарного Міжнародного фестивалю сучасного мистецтва ГОГОЛЬFEST, який в минулі роки відбувався в різних містах України, після вторгнення взялася забезпечувати всім необхідним армію та пошуком гуманітарної допомоги. А наразі розбудовує систему співпраці між організаціями, які допомагають військовим та цивільним.

"Метою кооперації координаційних центрів в різних містах є ефективніша та цілеспрямована організована допомога і нагальними побутовими речами, і підтримкою тих, хто мусив тимчасово покинути своє місто. Також хочемо допомогти інтегрувати у соціокультурне життя ВПО, які наразі перебувають у нових для себе містах й шукають простори для знайомств, реалізації ідей, розширення партнерств та підтримки. Бо те, що працює, потрібно розвивати. І далі спілкуватися, допомагати, годувати, підтримувати, надихати, створювати", зазначають на сторінці ГОГОЛЬFESТ в Facebook.

Громадські організації чи фонди, які потребують допомоги, запрошують заповнити цю форму.

Війна і фестивалі. Які події відбудуться попри воєнний стан
ГОГОЛЬFEST. Єлизавета Серватинська, Суспільне

Крім того, ГОГОЛЬFEST запустив на своїх сторінках та сторінках ЦСМ "ДАХ" проєкт "Щоденник війни", де у відеоформаті зафіксоване те, як команда переживає події в Україні. Актори, які знаходяться в різних регіонах України, фільмують свої роздуми стосовно ситуації.

"Мета цих відео — показати світові реальність, яку проживають мільйони осіб, поділитися стійкістю та відвагою і запевнити весь світ, що Україна переможе!", — зазначають організатори.

"Шевченко буде чинити опір", – таке гасло Ше.Fest'22, який щороку відбувається в селі Моринці Черкаської області, затвердила команда в січні. А відбутися фестиваль мав у серпні. В айдентиці використали образ козака Мамая – воїна-музиканта, який поєднує в собі різносторонню боротьбу українського народу за свою волю.

"Зараз ми б додали сюди джавелін, байрактар, банку з огірками, трактор-викрадач ворожих танків і соняшник, який проростає з орківського добрива на нашій землі…Наразі ми не можемо планувати фестиваль на цей рік, бо для цього маємо дочекатися, коли орда рашистів зникне геть із нашої країни. Але ми вже плануємо наші заходи на "після перемоги". І, повірте, вам наші плани точно сподобаються. А поки – Шевченко чинить опір. І ми боремося разом із ним. Тому поборемо!",зазначається на сторінці фестивалю в Facebook.

Війна і фестивалі. Які події відбудуться попри воєнний стан
Фото/ "Шефест" - Фестиваль Тараса Шевченка

Натомість мистецький фестиваль "Ї", одна з візитівок Тернополя, вже визначився з датами: він відбудеться за рік від запланованих дат, 3-7 травня 2023-го.

"Ми віримо в перемогу України! Тому ми впевнені, що зустрінемося на фестивалі у мирний час без жодного ворога у нашій країні. Кожен з нас зараз робить те, що наразі на часі. Аби спільними зусиллями, у майбутньому, повернутись до того, у чому ми сильні – робити культуру потребою українців. І ми будемо продовжувати над цим працювати",повідомили організатори в Facebook.

Кінофестивалі

Через війну Росії проти України Київський міжнародний кінофестиваль"Молодість" змушений був відкласти свої заходи, раніше заплановані на 28 травня – 5 червня 2022 року, на невизначений термін. Наразі невідомо, чи він відбудеться цього року.

Програми Одеського міжнародного кінофестивалю цьогоріч покажуть в рамках інших кіноподій у кількох країнах світу.

8 червня з містечку Грімстад в Норвегії фестивалі короткого метру вже презентували добірку українських фільмів від ОМКФ.

Із 1 до 9 липня на Міжнародному кінофестивалі у Карлових Варах – одному з найбільших кінофестів Центральної та Східної Європи – відбудеться професійна секція ОМКФ під назвою Work in Progress. Українські режисери представлять там свої уже відзняті стрічки, які їм завадила завершити війна.

Покази будуть також у Німеччині, онлайн у Канаді, а наприкінці липня – з 26 до 31 – в Косово на Міжнародному кінофестивалі PriFest. Там ОМКФ знову представить Work in Progress, спеціальну програму від режисерів-дебютантів та програму стрічок, які нині в роботі.

Головний конкурс ОМКФ – Національний – відбудеться в Польщі в рамках Варшавського міжнародного кінофестивалю. Захід заплановано на 14-23 жовтня. Це будуть покази українських фільмів із оцінками від журі, яке обере найкращий український фільм від ОМКФ.

“Ми безмежно вдячні польским колегам за величезну підтримку України та можливість показати Національний конкурс 13 ОМКФ на Варшавському міжнародному кінофестивалі. На жаль, в умовах війни проведення Одеського міжнародного кінофестивалю у традиційному форматі неможливе. Однак, впевнена, нове українське кіно повинно бути побаченим. І я рада, що його, зокрема, побачить польский глядач та українці, які вимушено знаходяться зараз за кордоном”, – зазначає Анна Мачух, генеральна директорка Одеського міжнародного кінофестивалю.

Війна і фестивалі. Які події відбудуться попри воєнний стан
detector.media

З 15 до 19 червня Чернівцях тривав новий фестиваль глядацького кіно "Миколайчук OPEN", присвячений 81-й річниці кінодіяча Івана Миколайчука. Захід відбувся за підтримки місцевої влади, Буковинської кінокомісії, вже згаданих більших кінофестивалів: “Молодості”, ОМКФ та Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA.

Під час фестивалю показали нові українські фільми, які не виходили в національному прокаті, зокрема "Будинок "Слово". Нескінчений роман", "Між нами", "Плай", "Я працюю на цвинтарі" та інші. А також запланована ретроспектива й покази стрічок литовського режисера Мантаса Кведаравічюса, який загинув у квітні 2022 року від рук окупантів у Маріуполі.

На "Миколайчук OPEN" також відбулися творчі зустрічі з Ірмою Вітовською, В’ячеславом Довженком, Віктором Ждановим, Мариною Кошкіною та Михайлом Дзюбою, і дискусії, присвячені майбутньому українського кіно.

Війна і фестивалі. Які події відбудуться попри воєнний стан
Під час фестивалю тривав збір коштів на потреби підрозділів ЗСУ, в яких служать учасники команд фільмів із програми. Іван Бутняк на сцені кінозалу Культурно-мистецького центру. Фото: Суспільне Чернівці

Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA, який мав стартувати в столиці наприкінці березня, перенесли до скасування воєнного стану та припинення російської агресії на території України.

А вже в березні організатори почали збирати гроші для українських кінематографістів/-ок, які документують події війни в Україні, створивши фонд підтримки DOCU/HELP. Головна мета – розповісти світу про злочини Росії в Україні та продовжувати знайомити світ із сучасною українською культурою.

Зібрані гроші розподіляються на першочергові потреби, як-от бензин, закупівлю техніки та обладнання, і для надзвичайних ситуацій: якщо хтось із колег чи колежанок опиниться у форс-мажорній ситуації.

Крім того, команда Docudays UA в березні розпочала роботу над "Архівом війни", для якого збирає відео зі свідченнями подій, що відбуваються після вторгнення.

"Кожне аудіо чи відео про війну, яке ви зберігаєте на своєму смартфоні чи будь-якому іншому пристрої, може бути цінним історичним свідченням. Тож закликаємо скористатися телеграм-ботом та поділитися власними матеріалами, які висвітлюють: життя й побут під час війни, опір цивільного населення агресору, евакуацію чи досвід перебування в бомбосховищах, руйнування, насилля та інші злочини, здійснені російською армією на території України. Будь-які інші ваші матеріали, відзняті під час війни, які видаються вам важливими",повідомила команда фестивалю.

Війна і фестивалі. Які події відбудуться попри воєнний стан

Матеріали "Архіву війни" у подальшому використовуватимуться у судах, розслідуваннях, наукових працях, документальних фільмах, мистецьких роботах.

Деякі фільми, які мали б показати на Docudays UA-2022, нещодавно змогли переглянути відвідувачі Краківському кінофестивалю. Йдеться про Національний конкурс, який складається з 4 фільмів: "Плай", "Між небом та горами", "Привоз" і "Нескінченність за Флоріаном".

Також до 5 червня ці стрічки були доступними на онлайн-платформі Festival Scope Pro для професіоналів кіноіндустрії, кінокритиків та програмерів з усього світу в межах міжнародної кампанії з протидії російській військовій агресії.

Фестиваль актуальної анімації та медіа-мистецтва LINOLEUM традиційно відбувається у вересні в Києві. Чи буде він цьогоріч, наразі не відомо. У квітні команда повідомила, що досі має на це надію, а в травні попросила фінансової підтримки, аби мати змогу провести фестиваль.

Очікується, що покази й освітні програми в рамках LINOLEUM 2022 відбуватимуться онлайн, а національний конкурс вдасться презентувати на котромусь з європейських фестивалів анімації. Прийом фільмів на конкурс організатори продовжили до 20 червня. Подавати можна стрічки, створені у 2021 та 2022 роках, які не перевищують хронометраж у 30 хв. Окремо цього року журі розглядає роботи, створені підлітками.

Війна і фестивалі. Які події відбудуться попри воєнний стан
Фото: LINOLEUM

Музичні фестивалі

Нещодавно масштабний столичний фестиваль Atlas, який мав відбутися в липні, повідомив про перенесення.

"Зараз не час фестивалити — ми не можемо наражати вас на небезпеку та влаштовувати івент у той час, як наша країна щодня зазнає серйозних руйнувань. У свою чергу ми продовжимо боротьбу на культурному та інформаційному фронтах: допомагати українцям, проводити наступні телемарафони і розповідати усьому світу про Україну. Нові дати фестивалю ми зможемо повідомити після припинення воєнного стану. Усі раніше придбані квитки лишаються дійсними. Ми віримо в український народ, віримо в ЗСУ. І знаємо, що вже зовсім скоро зустрінемося з вами, щоб гучно відсвяткувати нашу перемогу", – повідомила команда фестивалю.

Наприкінці кінця березня Atlas Festival з партнерами започаткували міжнародний благодійний телемарафон-концерт Save Ukraine. Понад 20 країн ретранслювали його на своїх телеканалах і стрімінгових платформах, а на підтримку України виступили як відомі виконавці із різних країн світу, зокрема Brainstorm, Bastille, Within Temptation, так і власне українські артисти. Під час трансляції тривав збір коштів на гуманітарну допомогу Україні. Тоді вдалося зібрати понад 40 млн гривень. 29 травня відбувся другий телемарафон, завдяки якому вдалося залучити 6 млн грн на придбання спеціального медичного обладнання для допомоги пораненим та постраждалим внаслідок війни. На цьому марафоні виступив зокрема легендарний ірландський рок-гурт U2.

Війна і фестивалі. Які події відбудуться попри воєнний стан
ATLAS. Фото: ATLAS WEEKEND

21 червня ще один телемарафон Embrace Ukraine — #StrivingTogether відбувся в Амстердамі. Захід підтримали Міністерство культури та інформаційної політики та Міністерство закордонних справ України.

Фестиваль Faine Misto мав відбутися в травні в Тернополі офлайн із благодійною метою: зібрані кошти команда спрямовує на полк "Азов". Проте місцева влада заборонила проведення фестивалю попри те, що локацією було бомбосховище. Фестиваль тоді провели онлайн і зібрали понад 384 тисячі грн, при тому, що повернули усім охочим кошти за квитки. За зібрані кошти змогли купити позашляховик, штурмові рюкзаки й тактичні маски.

А вже 10-12 червня півтора десятка музикантів виступили на ще одному благодійному заході від організаторів Faine Misto — фестивалі у Львові, який могли відвідати й ті, хто мали квитки на виступи в Тернополі. За три дні вдалося зібрати понад 501 тисячу гривень. Фестиваль також відбувався в укритті.

Війна і фестивалі. Які події відбудуться попри воєнний стан
Faine Misto. Фото: VM

Zaxidfest, що з 2009 року відбувається на Львівщині, відкладається до часу після перемоги України. Про таке ж рішення повідомив і львівський Leopolis Jazz Fest.

UPark Festival теж заявив про перенесення. "На жаль, війна внесла корективи у всі плани українців. Ми всі розуміємо, що не час співати та розважатися. Враховуючи обставини, вимушені оголосити про перенесення фестивалю Upark. Детальна інформація буде оголошена після закінчення війни", — йдеться на сайті заходу.

Війна і фестивалі. Які події відбудуться попри воєнний стан
UPark Festival. Фото: UPark Festival

Театральні

Упродовж 23 років театральний фестиваль "Мельпомена Таврії" відбувався у Херсоні, наразі окупованому росіянами. Цьогоріч захід з 10 по 19 червня приймав Львів, а дистанційно вистави пройшли на десятках сцен в багатьох містах України та світу.

Цьогоріч слоганом фестивалю був "Мельпомена Таврії – Голос Херсонщини".

"Ми хочемо, щоб голос Херсонщини був почутий, бо людям, які сьогодні в окупації, дуже тяжко. Більше трьох місяців вони в полоні. Вони не підкоряються, тому що Херсон і Херсонщина – це Україна. І тому, сьогодні до нас долучилося більше 60 театрів з 24 міст, 11 країн світу, які будуть говорити про Херсон і Херсонщину. Які будуть запрошувати в своїх містах в свої театри вимушених переселенців", – сказав засновник і президент фестивалю Олександр Книга.

Як повідомляє Укрінформ, пан Книга також наголосив, що вірить, що наступного року "Мельпомена Таврії" відбудеться в українському Херсоні. Уже надходять заявки на участь зокрема й від закордонних театрів.

Війна і фестивалі. Які події відбудуться попри воєнний стан
"Мельпомена Таврії". Фото: Херсон Плюс

Війна і фестивалі. Які події відбудуться попри воєнний стан
"Мельпомена Таврії". Фото: Херсон Плюс

Читайте більше про українські фестивалі

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок