Як захоплювались та наслідували художницю Марію Примаченко

Як захоплювались та наслідували художницю Марію Примаченко

Як захоплювались та наслідували художницю Марію Примаченко
ArtStorePro

12 січня виповнюється 114 років із дня народження "наївної" художниці Марії Примаченко. Суспільне згадувало, як плагіатили роботи українки, який її персонаж став героєм мультфільму та як заквітчаний четвертий енергоблок ЧАЕС явився їй уві сні.

Марія Примаченко — українська народна художниця в жанрі "наївного мистецтва"; лавреатка Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка, народна художниця України.

Стиль Примаченко генеалогічно сягає найдавнішого мистецтва: палеолітичне "двочастинне" зображення звірів з визначеною межею голови і тулуба, язичницькі образи фантастичних чудовиськ і птахів, що знайшли відображення у слов'янській міфології.

Картинами Марії Примаченко захоплювалися Пікассо та Шагал, а її виставки організовували по всьому світу.

"Українські" картини

Для зображення "українських" сцен у своїх картинах Примаченко використовувала синьо-жовті фарби.

Примаченко
"Цвіте Україна". WikiArt

Примаченко
"Український баран жито не зібрав". WikiArt

"Щур у дорозі"

Дизайнерський дім Marimekko без дозволу використав картину "Щур у дорозі" як прототип для принту на літаку авіакомпанії Finnair.

Примаченко
"Щур у дорозі". Ukraine Art News

Після звинувачень у плагіаті компанія прибрала принт та вибачилась.

Примаченко
Літак FinnAir із плагіатом. istpravda.com.ua

Антивоєнні картини

Під час Другої світової війни у Примаченко помер чоловік. Чимало картин художниці присвячені антивоєнній тематиці.

Примаченко
"Атомна війна, будь проклята вона!". WikiArt

Аварія на ЧАЕС

Після Чорнобильської трагедії Марія написала серію картин.

Примаченко
"Загроза війни". WikiArt

Монстр на полотні "Загроза війни" – Атом. Він символізує небезпеку, що несе людству атомна енергетика.

Примаченко
"Четвертий енергоблок". WikiArt

"Четвертий енергоблок" Марії Примаченко покритий квітами. Він явився Примаченко уві сні. Ця картина – символічний пам’ятник ліквідаторам аварії.

"Звір гуляє"

Лев із картини «Звір Гуляє» став прототипом для головного героя мультфільму «Дивосвіт», який створений за мотивами творчості Примаченко.

Примаченко
"Звір гуляє". thesketchline.com

Марія Примаченко – сучасні часи

Картини Марії Примаченко стали одним із символів українського спротиву в російсько-українській війні.

У селі міського типу Іванків у Київській області під час наступу російської армії згорів історико-краєзнавчий музей, де зберігалося близько двох з половиною десятків робіт всесвітньо відомої художниці Марії Примаченко.

"Ще однією з непоправних втрат історико-культурного надбання України є знищення агресором у ці пекельні для нашої країни дні Іванківського історико-краєзнавчого музею, де серед великої кількості цікавих експонатів і тематичних експозицій гордістю і прикрасою були роботи видатної української художниці Марії Примаченко, яка народилася і похована у с.Болотня Іванківського(зараз-Вишгородського) району Київської області", — повідомила директорка Вишгородського історико-культурного заповідника Влада Литовченко.

Як захоплювались та наслідували художницю Марію Примаченко
Зруйнований музей Марії Примаченко. Фото: МКІП

Проте невдовзі місцеві жителі розказали, що картини врятовані. Пані Надія, начальниця відділу культури, туризму, молоді та спорту Іванківської селищної громади, розповіла, що займання побачив охоронець музею. Коли вони з дружиною вийшли з підвалу, в якому ховалися від вибухів, то побачили, що дах музею горить. Подружня пара розбила вікна будівлі і під обстрілами почала виносити полотна з полум'я.

Доля картин Марії Примаченко не лише привернула увагу міжнародної спільноти. Її полотна досі допомагають Україні продовжувати боротьбу проти агресора. Її роботу “Хата моя, хата” продали на благодійному аукціоні у Венеції за 100 тисяч євро, ще 100 тисяч гривень зібрала її виставка у Львові.

Карину "Квітки виросли коло четвертого енергоблока" продали з аукціону "Фонду Сергія Притул" за 500 тисяч доларів для допомоги ЗСУ – на них придбали 125 автомобілів для фронту. Саме полотно передали до постійної експозиції Національного художнього музею.

Наразі ж знищеним музеєм можна прогулятись в 3D-турі. У записі можна подивитися на понівечену будівлю з усіх боків: роздивитися вікна, через які рятували вцілілі експонати, побачити загальну панораму музею.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок