Народна декомунізація: на Полтавщині повалили пам’ятники Чапаєву і комсомольцям

Народна декомунізація: на Полтавщині повалили пам’ятники Чапаєву і комсомольцям

Народна декомунізація: на Полтавщині повалили пам’ятники Чапаєву і комсомольцям
.

У ніч на 26 жовтня невідомі на Полтавщині зруйнували пам’ятники, які й так мали бути знесені в межах декомунізації. У Лубнах знесли пам’ятник червоноармійцю Василю Чапаєву, у Лохвиці — пам’ятник комсомольцям, а у Хоролі намагалися знести бюст радянського генерала та державного діяча Івана Третяка – монумент встояв, але на ньому написали "вбивця".

Народна декомунізація: на Полтавщині повалили пам’ятники Чапаєву і комсомольцям
Пам’ятник Чапаєвської дивізії до і після повалення 26 жовтня. Фото перехожих

Про подію в Лубнах, що сталася у вівторок, 26 жовтня, інформує пресслужба Полтавського офісу Північно-східного відділу Українського інституту національної пам’яті, повідомляє Новинарня:

"У ніч з 25 на 26 жовтня невідомі патріоти у Лубнах здійснили акт народної декомунізації. Небайдужі громадяни зробили те, на що не спромоглася влада Лубен протягом шести років. У місті демонтовано масивний пам’ятник Василеві Чапаєву – військовому діячеві Російської імперії та більшовицької Росії, члену РСДРП (більшовиків), командиру 25-ї стрілецької дивізії Червоної армії, учаснику встановлення радянської влади", – йдеться в повідомленні.

Народна декомунізація: на Полтавщині повалили пам’ятники Чапаєву і комсомольцям
Повалений пам’ятник Чапаєву в Лубнах. Фото: пресслужба полтавської філії УІНП

Зазначається, що УІНП звернувся на гарячу урядову лінію, зокрема до Національної поліції та генпрокуратури з вимогою порушити кримінальні справи щодо посадових осіб Лубенського міськвиконкому, які протягом шести років не вжили заходів щодо демонтажу пам’ятника Чапаєву, саботуючи норми Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".

"Співробітники Лубенської поліції замість подяки свідомим громадянам за виконання декомунізаційного закону щодо пам’ятника Чапаєву, внесли відомості до ЄРДР "за фактом вандалізму і ознаками кримінального правопорушення частини 2 ст. 296 ККУ", – наголосили в УІНП. І додали, що "в діях Лубенської поліції також вбачаються ознаки саботажу закону".

Крім того, у Лохвиці цієї ж ночі ліквідували "пам’ятник комсомольцям".

Народна декомунізація: на Полтавщині повалили пам’ятники Чапаєву і комсомольцям
"Пам’ятник комсомольцям" у Лохвиці. Фото: Вікіпедія

"Пам’ятник комсомольцям у Лохвиці – це знущання над пам’яттю мільйонів людей, що постраждали від комунізму. Комсомольці пліч-о-пліч з комуністами здійснювали злочини проти людяності: масовий терор, депортації і Голодомор-геноцид. Комсомол слугував взірцем для Гітлер’югенду і виконував аналогічні функції. Пограбування і знищення церков, просування войовничого атеїзму, русифікація – список "подвигів" ленінського комсомолу можна продовжувати", – писав на "Історичній правді" регіональний представник Українського інституту національної пам’яті на Полтавщині Олег Пустовгар.

Народна декомунізація: на Полтавщині повалили пам’ятники Чапаєву і комсомольцям
Пам’ятник комсомольцям у Лохвиці назвали "пам’ятником молоді 1920-1960 років". Фото: Фейсбук Сергія Стерненка

У місті Хорол активісти намагалися повалити і пам’ятник Івану Третяку, але він встояв. Натомість на постаменті написали – "вбивця".

Народна декомунізація: на Полтавщині повалили пам’ятники Чапаєву і комсомольцям
Бюст Івану Третяку в Хоролі. Фото: Фейсбук Сергія Стерненка

Активіст і блогер Сергій Стерненко написав, що акцію знесення радянських пам’ятників провели "відомі і невідомі патріоти з руху "Гонор" та випадкові перехожі".

Рух "Гонор" републікував цей пост Стерненка.

Що відомо

  • 9 квітня 2015 року Верховна Рада прийняла внесений Кабінетом міністрів закон про засудження комуністичного і нацистського тоталітарних режимів і заборонила їх пропаганду. Документами забороняється радянська символіка, засуджується комуністичний режим, відкриваються архіви радянських спецслужб та визнаються борцями за незалежність України УПА й інші організації.
  • Василь Чапаєв – фельдфебель Російської імператорської армії, командир дивізії Робітничо-селянської червоної армії, учасник Першої світової війни і громадянської війни в Росії. У 1917 році приєднався до більшовицького крила РСДРП. Організовував військові сили більшовиків на східному березі Волги, загинув у 1919-му у віці 32 років.
  • Іван Третяк – радянський військовий діяч, генерал, головнокомандувач військами ППО СРСР, член ЦК КПРС. Відомий тим, що 1 вересня 1983 року наказав збити пасажирський "Боїнг-747", що прямував із Нью-Йорка до Сеула, саме тоді він був командувачем Далекосхідного військового округу. Літак "Корейських авіаліній" помилково відхилився від маршруту й полетів над радянською територію.
  • На перехоплення цивільного лайнера радянські військові підняли два Су-15. Винищувач, перебуваючи поза зоною огляду пілотів KAL007, зробив кілька довгих попереджувальних черг з авіагармати – одразу бронебійними снарядами. Зниження швидкості "корейця" радянські льотчики сприйняли за спробу уникнути перехоплення.
  • Саме тоді надійшов наказ генерала Третяка про знищення літака, і винищувач Су-15 збив лайнер двома ракетами Р-60. Літак впав неподалік від острова Монерон. Всі, хто перебував на його борту, загинули, зокрема й 8-місячний малюк та діючий депутат Палати представників Конгресу США.
  • Рух "Гонор 5 року Верховна Рада прийняла внесений Кабінетом міністрів закон про засудження комуністичного і нацистського тоталітарних режимів і заборонила їх пропаганду. Документами забороняється радянська символіка, засуджується комуністичний режим, відкриваються архіви радянських спецслужб та визнаються борцями за незалежність України УПА й інші організації.

Читайте також

У Кропивницькому вимагали демонтувати пам'ятник "60 років комсомолу"

Мармузовичі знову Андріївка. Що кажуть мешканці села на Львівщині про повернення назви

У Харкові пікетують суд у справі проспекту Жукова

Останні пам'ятники Леніну на Одещині демонтують "найближчим часом" – ОДА

На початок