Вибори директора Мистецького арсеналу. Онлайн-хроніка та прямий ефір

Вибори директора Мистецького арсеналу. Онлайн-хроніка та прямий ефір

Вибори директора Мистецького арсеналу. Онлайн-хроніка та прямий ефір
.

8 вересня о 13:00 почалося засідання конкурсної комісії, на якому обрали нового директора"Мистецького арсеналу". Перемогла Олеся Островська-Люта, яка очолювала культурну інституцію останніх п'ять років.

Суспільне Культура слідкувало за тим, як проходив конкурс, конспектувало виступи кандидатів та вело наживо відеотрансляцію.

Коментар Островської-Лютої після перемоги

"Це був дуже довгий конкурс. І це звичайно, що втомлює. Арсенал не повинен змінитися на що-небудь інше, він повинен розвиватися. Це значить, що взяти все те, що вдалося зробити до сьогодні і його акумулювати та розвивати надалі. Щоби сказати чим є Арсенал і яка його місія. Він є таким місцем дуже інклюзивним та вільним, де люди можуть дебатувати, переживати естетичний досвід, обмінюватися рефлексіями і якимись думками, щоби розуміти нашу сучасність. Те, де ми є і хто ми є".

Результати голосування

Голоси розподілилися таким чином:

 • Ярослав Биструшкін – 0
 • Ольга Босак – 0
 • Алла Демура – 0
 • Оксана Мельничук – 0
 • Олеся Островська-Люта – одноголосно 9 голосів
 • Михайло Кулиняк – 0

Кулиняк так і не виступив

Михайло Кулиняк через хворобу не зміг виступити наприкінці засідання конкурсної комісії. Технічні служби були готові забезпечити онлайн-зв'язок з кандидатом, проте він через стан здоров'я відмовився, повідомила голова комісії Подоляк.

Островська-Люта сказала членам комісії, що "Мистецький арсенал" подав заявку на збільшення бюджету установи. У 2022 році вони б хотіли отримати 1 мільярд гривень. Це бюджет з урахуванням ремонту.

На питання, що найбільше турбувало Островську-Люту під час роботи директоркою, вона відповіла, що українське законодавство не допомогло, а постійно уповільнювало роботу.

Виступ Олесі Островської-Лютої

Остання директорка Арсеналу, нараз в.о. директорки сказала, що місія "Мистецького арсеналу" – ставати інклюзивним і вільним середовищем. В Арсеналі, на її думку, потрібно вивчати культурну спадщину, розвивати наскрізний різноплановий освітній компонент, інтегрувати різні культурні практикию. Арсенал, на її думку, має бути інституцією, в якій важлива фізична присутність. Бо будівля є культурної пам'яткою, і вона має бути серцем програмної діяльності. Все має крутитися наколо неї.

Основні напрямки, які планує розвивати Островська-Люта: музейна та освітня робота, література та книжкова справа, сучасне мистецтво, театр. Мета – закінчити ремонт та використовувати всі приміщення Арсеналу. Підтримувати ідею збільшення фінансування культурної сфери та Арсеналу зокрема, розвивати команду Арсеналу. Запустити Музей сучасного мистецтва, розширити літературну, книжкову та театральну діяльність, розробити цифрову стратегію інституції.

Виступ Оксани Мельник

Авторка першого статуту "Мистецького арсеналу" (2005 рік) запропонувала створити виставу, яка зможе провести відвідувача тисячолітньою історією культури, зробити цифровізацію, зробити високотехнологічний музей.

Мельник сказала, що всіх учасників конкурсу запросила би працювати в Арсенал, якби перемогла. А також зателефонувала би Ользі Жук, першій кураторці "Книжкового Арсеналу".

Виступає Алла Демура

На її думку, потрібно зробити максимально простим доступ до музейної колекції. Провести цифровізацію Арсеналу, розвивати маркетинговий відділ, проводити виставки, про які б усі говорили.

Виступ Ольги Босак

Ольга Босак під час виступу розповіла, як стала художницею, про свої плани на проведення власних виставок. Про розвиток Арсеналу зазначила, що потрібно розширювати аудиторію, географію учасників, закінчити ремонт. Коли членкиня конкурсної комісії Наталія Кривда спитала, де Ольга на посаді директорки планує знаходити гроші на розвиток інституції, кандидатка відповіла, що розраховує на підтримку держави.

Всіх кандидатів попросили вийти із зали, де кандидати презентують програми розвитку Арсеналу. Але учасники конкурсу можуть включати собі онлайн-трансляцію Суспільного у залі, де їм запропонували каву.

Кулиняк не прийшов

Кандидат Михайло Кулиняк захворів. Він попросив, щоби його презентацію представляв хтось інший. Цього не дозволяє законодавство. Тоді він запропонував включитися скайпом, але техпрацівники кажуть, що це не зовсім можливо зробити в Офісі президента.

Але комісія наполягає, щоби вони організували інтернет-зв'язок наприкінці, після всіх кандидатів.

Розпочалося засідання. Першим представляє свою програму Ярослав Биструшкін, приватний підприємець в галузі творчості, мистецтва та розваг.

Він обіцяє почати свою роботу з аналізу заробітної плати, припинити онлайн-продаж квитків через посередників, прибрати "бюрократичну інформацію з сайту", створити 3D-тур музеєм, створити мобільний додаток сайту Мистецького арсеналу, терміново розпочати пошук меценатів та донорів. Кандидат вважає за необхідне створити такі проєкти, щоби заробітки "Мистецького арсеналу" булу на рівні не менше 15 мільйонів гривень, а дохід від грантів та донорів установи має бути не менше 25 мільйонів на рік.

За 5 років Биструшкін обіцяє створити колекцію з 20 тисячі експонатів і подарувати свою мистецьку колекцію музею, а також завершити будівництво і реконструкцію Арсеналу за 5 років.

Зібралися кандидати Олеся Островська-Люта, Ярослав Бистришкін, Алла Демура, Ольга Босак. З членів комісії поки тільки Олег Векленко.

Склад конкурсної комісії

Конкурсна комісія складається з дев'яти членів:

Від громадських організацій методом жеребкування обрано:

 • Олега Векленка, ГО "Арт-лабораторія";
 • Тетяну Філевську, ГО "Музей майдану";
 • Наталію Кривду, ГО "Конгрес активістів культури".

Від колективу "Мистецького арсеналу":

 • Гліб Вишлінський, виконавчий директор громадської організації Центр економічних стратегій.
 • Мирослава Лубківська (Мирослава Барчук), українська журналістка та телеведуча.
 • Ірина Подоляк, заступниця міністра культури та інформаційної політики у 2019 - 2020 роках.

Від Державного управління справами:

 • Євген Бистрицький, філософ;
 • Олександра Коваль, директорка Інституту книги;
 • Ахтем Сеітаблаєв, режисер та актор.

Головою конкурсної комісії обрана Ірина Подоляк.

Голосують відкрито

На відміну від минулого конкурсу, на якому жоден з кандидатів не виграв, члени комісії будуть голосувати відкрито – один голос за одного кандидата.

Попередній склад конкурсної комісії відмовлявся відкрито голосувати.

Як відбуваються вибори директора?

Члени конкурсної комісії заслухають кожного кандидата чи кандидатку на посаду директора Арсеналу. Претенденти розкажуть про те, як бачать розвиток культурної інституції, мінімум, у найближчі п'ять років, адже на такий строк обирається директор. Також кожен кандидат відповість на питання членів комісії. Під час виступу всі можуть користуватися презентаційними матеріалами: відео, фото, тексти, графіка.

Потім члени комісії проголосують. Буде оголошено або переможця, або те, що конкурс не відбувся, як це сталося минулого разу, 6 липня.

Чому це повторний конкурс директора?

Коли Державне управління справами (ДУС) проводило конкурс в перший раз, оголосивши його у травні, то постійно лунали нарікання і звинувачення у тому, що жеребкування членів комісії було не прозорим, що обрали "своїх". Суспільне Культура докладно розказувала про це у статті "5 проблем, які дискредитують результати конкурсу".

6 липня під час засідання жоден із кандидатів не отримав достатньої кількості голосів для перемоги, тому оголосили повторний конкурс. Він проходить спокійно. У спостерігачів від культурної спільноти немає зауважень до складу конкурсної комісії і того, як проходило жеребкування її членів від громадських організацій.

Кандидати на посаду директора

Документи на конкурс подаи шість кандидатів:

 1. Ярослав Биструшкін, з 2007 року приватний підприємець в галузі творчості, мистецтва та розваг. У 2002-2006 роках був депутатом Київради (пакет документів).
 2. Ольга Босак, працювала в "Нафтогазі", Секретаріаті президента. Про себе вказала, що протягом останніх років зробила успішну кар'єру художниці (пакет документів).
 3. Алла Демура, засновниця театрального продюсерського центру Smartville та незалежного Театру Єсіних. Останній час працює в сфері освіти та розробки освітніх програм для дітей та дорослих з англійської мови (пакет документів).
 4. Михайло Кулиняк, музикант, кандидат наук. З 2010 по 2012 рік був міністром культури України. З 2013 по 2014 — генеральний директор національного палацу мистецтв "Україна". Зараз працює директором Інституту сучасного мистецтва Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв (пакет документів).
 5. Оксана Мельничук, 5 ранг державної служби, автор статуту "Мистецького арсеналу" у 2005 році, ініціатор створення робочих груп координатор, автор стратегії розвитку "Мистецького арсеналу" 2011 року. Працювала в Луврі, Центрі Помпіду, Міністерстві закордонних справ України (пакет документів).
 6. Олеся Островська-Люта, очолює "Мистецький арсенал" останніх п'ять років (пакет документів).
На початок