Прогресивна, активна, феміністична. За кого б голосувала Леся Українка

Прогресивна, активна, феміністична. За кого б голосувала Леся Українка

Прогресивна, активна, феміністична. За кого б голосувала Леся Українка

25 лютого в Україні відзначать 150 років від дня народження легендарної поетеси, письменниці та культурної діячки Лесі Українки.

Вона писала поезію та прозу — лірику, епос і драму, працювала в області публіцистики та фольклористики. З її голосу записано 220 народних мелодій. Сучасні українці вважають її однією з найвидатніших своїх співвітчизниць.

З нагоди дня народження Лесі Українки продюсерка редакції літературних програм Українського радіо Олена Гусейнова в ефірі Радіо Культура розповіла, якими були політичні погляди поетеси та за кого б вона голосувала, якби жила в сучасній Україні.

Родина Лесі, писемність і гігієна

Прогресивна, активна, феміністична. За кого б голосувала Леся Українка

Леся Українка — демократка, навіть швидше соціал-демократка, яку виховали в політично заангажованій родині, і цю родину цікавило кілька питань. Перш за все, це зміна соціального устрою, тому що без цього не було би зміни ключових для них питань національного характеру. Проте на зміну соціального устрою в той час вони мало як могли вплинути, тому обрали шлях, пов'язаний з просвітництвом.

Косачі розуміли, що український народ — це переважно селяни, і треба робити якісну зміну цього населення, електорату. Тож були дві речі, які родину Українки цікавили найбільше: це грамотність і гігієна.

Вся політика після Емського указу, який заборонив україньску мову в Російській імперії, — це займатися словником, видавати українські книжки, шукати на них гроші. Тоді ж виходить дуже багато повчальних брошур, як привчити селян до гігієни.

Якщо говорити про родину Лесі Українки, то треба вживати слова "колоніальний" та "імперський". Україна є колоніальною частиною імперії, і вся політична робота пов’язана з тим, щоб цю ситуацію колоніальності змінити.

Прихильниця демократії

Прогресивна, активна, феміністична. За кого б голосувала Леся Українка
Суспільне

Є лист, де Леся Українка пише, що вона приїхала в Європу перший раз на обстеження та лікування, і їй там дихається легше, бо вона поїхала з місцевості недержавних людей до Європи, де їй здавалося, що люди вже почуваються причетними до своєї країни. Хоча демократичною країною на той момент були лише Сполучені Штати Америки, знайти захоплення Лесі Українки США в її творах, крім опосередкованого, майже неможливо — тільки в одній її драмі "В пущі", написаній про американських пуритан.

У Лисенків, Косачів і Старицьких, які любили знімати квартири в Києві поруч, був жарт, що місце, де вони всі скупчено жили, називалося "наші Сполучені Штати". Це була така територія демократії, свободи.

За кого б зараз голосувала Леся Українка

Прогресивна, активна, феміністична. За кого б голосувала Леся Українка

Леся Українка, з одного боку, була соціалісткою, оскільки всі її ідеї були пов’язані із соціалізмом (фемінізм, свобода народів) — найпрогресивнішою на той час ідеологією. Також інтелектуалка скептично ставилася до марксизму.

Відтак їй була би потрібна чесна ліберальна партія з хорошою ліберальною історією в Україні, але вона би її не знайшла.

Леся Українка шукала би для себе кандидата, який би з меншими втратами відповідав її уявленням про добро і зло. Тут уже кожному доведеться робити власні висновки, згадуючи схожого за описом політика.

Але не забуваймо, що в часи свого життя Леся Українка не могла ані балотуватися, ані голосувати. Це була Російська імперія, де голосували лише дворяни, і хоча теоретично Леся Українка походила з родини, яка могла голосувати, сама вона не голосувала, бо була жінкою.

Читайте також: "Як зрозуміти Майдан. Найкращі книжки, фільми та поезія на тему Революції гідності"
На початок