"Хочеться прийняти чи не найсерйозніший виклик". Євгеній Стасіневич про програму Bouquet Kyiv Stage

"Хочеться прийняти чи не найсерйозніший виклик". Євгеній Стасіневич про програму Bouquet Kyiv Stage

"Хочеться прийняти чи не найсерйозніший виклик". Євгеній Стасіневич про програму Bouquet Kyiv Stage

Із 27 серпня до 2 вересня в Києві на території Софії Київської відбуватиметься фестиваль Bouquet Kyiv Stage. У програмі поєднані музичні, театральні, виставкові, літературні та кіноподії, в яких візьмуть участь українські та закордонні гості.

Журналістка Суспільного Марія Бліндюк запитала в Євгенія Стасіневича, літературознавця та куратора цьогорічної літературної програми, про підготовку до фестивалю та формування програми.

Євгеній Стасіневич: Чому мистецтво претендує на реальність?

Євгеній Стасіневич про літературну програму Bouquet Kyiv Stage
Bouquet Kyiv Stage

Я вдруге як куратор роблю літсцену для Букету і вдруге намагаюся не просто продублювати фокус усього фестивалю (цьогоріч це – "Ми. Між минулим і майбутнім"), а інакше цю лінзу підкрутити. Саме тому мене майже не цікавитиме на літсцені майбутнє, щодо якого спекуляцій, як правило, ніяк не менше, ніж у розмовах про минуле (спекуляцій, додам, неплідних і неоригінальних), а зосереджуся конкретно на тут і зараз; програма, власне, так і зветься. Тобто хочеться прийняти чи не найсерйозніший виклик на площині тематизації, принаймні з погляду посутнього продумування: публічно дискутувати про те, що принципово є незавершеним, перебуває in progress; мова, як розумієте, про теперішність. Це з одного боку.

А з іншого: варто дивитися не просто на наш день сьогоднішній і якесь абстрактне мистецтво, а спостерігати за віконну реальність у зв’язці з різними – і конкретними – літературними форматами й жанрами. Як із реальністю та реальним (от саме з цим, а не зі спогадами, колективною пам’яттю, штампами чи впливовими ідеями минулого) працюють нон-фікшн, репортаж, поезія, проза. Українські та не тільки. Тому до дискусій і запрошені редактори видавництв Ольга Дубчак, Антон Мартинов, репортажистки Наталя Гуменюк та репортажист Олег Криштопа, поетки Катріна Хаддад, Олена Герасим’юк, романістка Тамара Горіха Зерня. Усе це доукомплектовано сильною модерацією, плюс: ми наперед із деким зустрічаємося, пунктирно пробудовуємо "дорожню мапу" розмов. Усе серйозно.

Бо ж, окрім отих двох сторін, окрім конкретного реального та конкретного літературного, є ще третій бік: теоретичний. Необхідно з усією твердістю й нахабністю постійно ставити запитання: а чи ці завдання оцим мистецьким практикам загалом під силу? Чи не вилізе грижа від надзусиль, чи не народжується внаслідок превеликих амбіцій щось непропорційно дріб’язкове чи геть інше? Отже, такі трипалубні розмови.

І щоби максимально утруднити собі фестивальне життя, вирішив я розпочати це все розмовою саме теоретичного характеру, відверто шаленою й от про що:

а чому це мистецтво претендує на реальність? Чого воно аж так віддавна хоче його відзеркалювати, впольовувати, працювати саме з ним? Де коріння такої "співзалежності", що про це думає сьогоднішня передова гуманітаристика?

Велика розмова – могутні спікери: один із найяскравіших філософів свого покоління Іван Іващенко та безкінечно уважний до проблемних нюансів нового мистецтва арткритик Борис Філоненко. Ну а я на правах куратора помодерую. Думаю, з цього правильно було би зробити класну книжку згодом.

Це все, звісно, може звучати химерно, та якщо коротко (хоч ємкість геть не означає точності, якраз навпаки) означити суть програми: як із "тут і зараз" працюють тут і зараз. І чи це базово є можливим, і як зважити сильні та слабкі сторони подібних намагань? Отже, так: буде складно, щільно та надцікаво. Розраховую і працюю з прицілом саме на таку комбінацію.

Ага, і ще ж будуть поетичні читання. І не просто якісь, а із самого ювіляра Данте, якого нема з нами рівно сім сотень років. І не просто з Данте, а саме з нового повного українського перекладу, виконаного Максимом Стріхою. Початково хотіли утнути це в Андріївській церкві з трансляцією звуку назовні, "на весь правовірний Поділ". Але потім зважили на загальну логіку Дантівського фестивального дня (офіційно це називається "Посвята Данте") та врешті вирішили поставити читання безпосередньо перед виконанням нової музики від Сильвестрова, який саме "Раєм" у ній і надихався.

Я тут пробую свої сили також у мінімальній театральній режисурі, хоча важливіше побачити, що й Данте – він про тодішню реальність. За Вергілієм, Бернардом Клервоським, колами та сферами прозирає вкрай чіткий образ зрілого середньовіччя, універсальність поетової претензії не має це затуляти. Щось принципово універсальне часто є нудним, бо абстрактним і затертим, а от у конкретному тригерних сил зазвичай куди більше. Це й перевіримо.

"Мова буде про теперішність". Євгеній Стасіневич про літературну програму Bouquet Kyiv Stage

Розклад літературної програми

(Розклад оновлюється, слідкуйте за програмою на Фейсбук-сторінці фестивалю)

28 серпня

17:00 Мистецтво хоче всього, або Чому саме реальність?

Арткритик Борис Філоненко, філософ Іван Іващенко, модерація – літературознавець Євгеній Стасіневич.

29 серпня

17:00 Війна і довкола: історії складних часів

Письменниця, волонтерка АТО Тамара Горіха Зерня, письменник Петро Яценко, модерація – літературознавиця Богдана Романцова.

30 серпня

17:00 Поезія 2021: гучне, приватне, тонке й ще тонше

Поетка Катріна Хаддад, поетка Олена Герасим’юк, поет, перекладач Остап Сливинський, модерація – літературознавиця Анастасія Євдокимова.

31 серпня

17:00 Література, тільки інша: як ми полюбили репортажистику

Репортерка Наталка Гуменюк (Україна), репортер Вітольд Шабловський (Польща), модерація – письменник, журналіст Олег Криштопа.

1 вересня

17:00 Нон-фікшн, який читають: пояснити чи спростити?

Видавець "Лабораторії" Антон Мартинов, письменник Олександр Михед, видавчиня "Віхола" Ольга Дубчак, модерація – літературознавець Євгеній Стасіневич.

2 вересня

15:00 Дантівський "Рай": як це зроблено і як це читати

Автор останнього українського перекладу "Комедії", доктор фізико-математичних наук, професор, лауреат Премії імені Максима Рильського Кабінету Міністрів України та отриманої в Равенні відзнаки Lauro Dantesco Максим Стріха.

16:00 Перформанс-читання "Божественна комедія": між голосом та звуком

"Мова буде про теперішність". Євгеній Стасіневич про літературну програму Bouquet Kyiv Stage

Що відомо

  • Фестиваль Bouquet Kyiv Stage започаткований культурним центром "Дом Майстер Клас" у 2018 році. Проходить в останні дні літа в саду Національного заповідника Софія Київська. Поєднує різні напрямки мистецтва: музику, візуальне мистецтво, кіно, театр, літературу тощо.
  • Цього року на "Букеті" буде мінімум 25 подій, які куратори фестивалю радять відвідати. Ознайомитися з ними можна за посиланням. Фестивальні дні — 27 серпня — 2 вересня.
  • Напередодні відкриття у рамках фестивалю відкрилася виставка "Катарсис". Візуальна програма об’єднала дерев’яні барокові скульптури Йогана-Георга Пінзеля, його учня Франциска Олендзького і сучасного митця Олександра Животкова.

Суспільне Культура — інформаційний партнер фестивалю Bouquet Kyiv Stage.

На початок