Антологія українського альбому. The Вйо, "Вироби з Пластмаси"

Антологія українського альбому. The Вйо, "Вироби з Пластмаси"

Антологія українського альбому. The Вйо, "Вироби з Пластмаси"
.

Чи орієнтуєтеся ви в українських музичних трендах? Чи знаєте, хто їх започаткував? Суспільне та Радіо Промінь запустили спільний проєкт "Антологія. Український альбом", у рамках якого ми продовжуємо знайомити або нагадувати вам про історію становлення вітчизняного шоу-бізнесу. У третьому матеріалі проєкту розповідаємо про альбом The Вйо "Вироби з Пластмаси". Як усе починалося та розвивалося, можна послухати в ефірі Радіо Промінь за посиланням.

1998 рік. У Парижі представниками 19 європейських країн підписано документ про заборону процесу клонування людини. На 70-й церемонії "Оскар" фільм Джеймса Камерона "Титанік" отримав 11 нагород. Пісня Брітні Спірс "Baby One More Time" стала найбільш продаваним синглом у світі. А в Україні під час фінансової кризи з’являється надзвичайно позитивний (це тому що реггі) альбом гурту The Вйо "Вироби з пластмаси".

Уявіть собі маленьке провінційне містечко Кобеляки на початку 90-х. Роботи мало, грошей немає, на прилавках рибні консерви та березовий сік. Проте у повітрі пахне свободою, усі чекають на зміни, особливо молодь. А молодь у Кобеляках була вкрай прогресивна.

Антологія українського альбому. The ВЙО

У 1989 році Сергію Підкаурі було 14, але він вже очолював рок-гурт і грав музику на танцях. Мирослав Кувалдін був на рік молодший, закінчив музичну школу за класом фортепіано, але більше полюбляв гітару, тому що вона привертала увагу дівчат.

Кувалдін: "У музичну школу Кобеляк приїхав викладач на ім’я Іван Кожух. Він заснував рок-гурток, де ставив дітям фірмові платівки. Ось там ми з Підкаурою подружилися, і саме там нас спіткала ідея україномовного рок-н-ролу".

Незабаром хлопці придумали назву власному коллективу – The Вйо. Через два роки Кувалдін і Підкаура запросили ще кількох музикантів і вирішили взяти участь у "Червоній Руті-93". Перемогу в конкурсній програмі не здобули, зате отримали приз глядацьких симпатій, а Мирослава назвали найкращим шоуменом фестивалю.

Читайте також: "Антологія українського альбому. Віктор Павлік"

"Ганжа"

Але справжню всеукраїнську славу гурт здобув під час "Червоної Рути-95", хоча на фестиваль полтавські хлопці могли не потрапити з доволі прозаїчних фінансових причин. Із 10 людей у колективі ніхто не хотів їхати за власний кошт. Тоді Кувалдін позичив у сусіда 100 доларів, зробив з Підкаурою простенькі фонограми та на місяць вирушив до Криму.

Саме у 1995 році на конкурсній програмі "Червоної рути" організатори ввели додаткову номінацію "Танцювальна музика". Не довго думаючи, The Вйо виносять на суд журі та публіки пісню "Ганжа", чим закріплюють за собою право називатися реггі-колективом. Багато хто й досі вважає, що реггі The Вйо почали грати через незвичну зовнішність Мирослава Кувалдіна, хоча насправді музичний жанр їм допомогла визначити випадковість: на їхній драм-машині знайшовся ритм "брейк", на якому вони зробили одну пісню. Уже згодом досвідчені музиканти сказали їм, що це – реггі.

Кувалдін: “Ми подумали, що це дуже схоже на пісню "Ганжа милка, ганджа душка". Керівництво фестивалю побачило у цьому фольклор, відсилку до народної творчості, тому дозволили нам виступати та рекомендували іншим звернути на нас увагу”.

"Танцюй"

"Червона Рута-95" принесла гурту The Вйо не лише популярність, а й кілька доленосних знайомств. У 1995 році Сергій Кузьмінський ("Брати Гадюкіни" запросив Мирослава до Києва та знайшов йому першу роботу. У Підкаури спочатку теж все складалося добре: він працював гітаристом-вокалістом у Полтавській філармонії, проте це не приносило задоволення. Із депресії витягнула мама.

Вона дала йому сумку з консервацією та 40 доларів, тоді як Кувалдін за три години діджеїнгу у київському клубі заробляв 150 доларів. Сергій переїхав до друга у Стару Дарницю, де вже жив на підлозі Олександр Стеганов з гурту ВУЗВ. Саме Сашко познайомив Підкауру з Олександром Бригинцем – і в житті гурту The Вйо (як і ВУЗВ) розпочалась глава під назвою "Територія А".

"Космішна"

"Територія А" зняла для хлопців перший кліп – на пісню "Моя космішна". Знімати вирішили у Тернополі, героїнею взяли дівчину Мирослава, а от локацію обрали дещо дивну – бюро ритуальних послуг. З оркестром, пам’ятниками і трунами.

Кувалдін: "Для зйомок нам не вистачало людей, тому я підійшов до одного хлопця на вулиці та кажу: "Вибачаюсь, хочеш знятися у нашому кліпі? Гроші не платимо".

"Зорі"

"Зорі" майже два місяці обіймали першу сходинку в хіт-параді "Території А". Але потім хтось сказав Бригинцю, що The Вйо там співає про коноплю. Директор агенції направив Підкауру до студії, аби перезаписати "ганджа допоможе" на "банджо допоможе".

Враховуючи колоритну зовнішність Мирослава, глядачі не могли повірити, що хлопець народився на східній Україні і "так добре розмовляє по-нашому" від народження. Розпочинається час гастролей та великих концертних турів. У хлопців була робота, була популярність, а от грошей бракувало.

Антологія українського альбому. The ВЙО

Навіть коли The Вйо випустили дебютний альбом "Вироби з пластмаси", і він почав розходитись з шаленою швидкістю – монет у гаманцях музикантів так і не побільшало. Хлопцям дали якось тисячу доларів, але вони теж винуваті, що навіть накладом не поцікавились. Утім, незважаючи на таку соціальну та фінансову несправедливість, Кувалдін і Підкаура зла на "Територію А" не тримають.

Кувалдін: "Територія А" зробила дуже потужну ін’єкцію української музики. Завдяки їм наша мова стала модною серед молоді. Це приклад того, як можна 100% квотами все швидко вирішити".

Незважаючи на шалену популярність, у 2000 році гурт оголошує про припинення існування. Сергій Підкаура як автор пісень та гітарист береться співпрацювати з провідними українськими музикантами. Мирослав Кувалдін розпочинає кар'єру телеведучого.

Відновити концертну діяльність вирішили тільки через 8 років. Про своє рішення оголосили зі сцени фестивалю аматорського мистецтва у рідних Кобеляках. Тоді ж записали альбом "Ganja", до якого увійшло 18 треків, записаних у період з 1995 до 1998 року.

Зараз гурт впевнено займає музичну нішу в українському шоу-бізнесі. Деякі зірки минулого навіть заздрять енергії сорокарічних Кувалдіна та Підкаури і дивуються, що цим хлопцям якось вдалося двічі увійти в одну й ту саму річку музичної популярності.

The Вйо не бояться експериментувати й зараз – тому, мабуть, і цікаві публіці. Впевнені, попереду у гурту ще багато цікавих альбомів та надзвичайних пригод – але то вже буде зовсім інша історія.

Олесь Николенко, музичний редактор Суспільного:

"Кожен з нас щось зможе, ганжа допоможе". Пісня "Зорі" з дебютного альбому The Вйо стала не лише маніфестом певної субкультури, представники якої вживають психоактивні речовини та носять дреди з фенечками. Вона прозвучала певною надією тоді ще зовсім юної незалежної країни на те, що кожному воздасться за його старання. Треба тільки не припиняти працювати і в жодному разі не опускати руки. Узагалі вся музика періоду "Території А" просякнута цим відчуттям надії на краще — просто The Вйо точніше змогли проартикулювати це за допомогою позитивних вібрацій.

Читайте також: "Антологія українського альбому. ВУЗВ. Перші українські хіп-хопери"
На початок