Київрада розгляне питання про можливе знесення чотирьох історичних будівель Києва

Київрада розгляне питання про можливе знесення чотирьох історичних будівель Києва

Київрада розгляне питання про можливе знесення чотирьох історичних будівель Києва
. https://www.facebook.com/renovation.map

22 квітня депутати Київської міської ради голосуватимуть за передачу землі під чотирма історичними будівлями столиці, повідомила громадська організація "Мапа реновації", яка вивчає і картографує закинуті будівлі Києва.

До переліку ввійшли маєток Баккалінського, міщанський дім доби класицизму на Боричевому Току, багатоповерхівка по Обсерваторній, 11 та Палац культури імені Корольова. Детальніше про пам'ятки, що опинилися під загрозою знищення, та плани міста на землю — у матеріалі Суспільне Культура.

Маєток Баккалінського, вулиця Юрія Іллєнка, 30 (1901 рік; історизм із рисами неоренесансу)

Маєток є зразком одноповерхового особняка середнього класу, якими були забудовані околиці Києва.

Проєкт рішення Київради: передбачає передання в оренду земельної ділянки під дореволюційним будинком ТОВ "АМЕЛІН-30" для будівництва, експлуатації та обслуговування багатофункціональної адміністративної будівлі. Проєкт рішення не передбачає подальшого використання будівлі 1901 року, зокрема її реставрації.

За повідомленням Міністерства культури та інформаційної політики, у 2012 році відомство не надало статус пам'ятки.

"Відмова у внесенні датується 2012 роком. Зокрема, висновок Експертної ради при МКІП щодо того, що об’єкт не відповідає критерієм пам’ятки, і відповідно відмову, — було здійснено за підписом М. М. Дьоміна, члена Українського товариства охорони пам'яток історії та культури. Подібний висновок було надано паном Дьоміним й щодо будівлі по вул. Гончара, 71. Однак, за майже 10 років жодних заяв чи звернень від місцевої влади, як відповідального органу, до МКІП більше не надходило".

Київрада збирається голосувати за знесення чотирьох історичних будівель Києва
На маєтку Баккалінського є іриси, які є ознакою архітектури неоренесансу. https://www.facebook.com/renovation.map

Київрада збирається голосувати за знесення чотирьох історичних будівель Києва
Така споруда буде на місці одноповерхового маєтку.

Міщанський дім доби класицизму, Боричів Тік, 20 (1830 рік)

Маєток зведений за проєктом архітектора Павла Дубровського. Дерев'яний традиційний міщанський будинок, у стилі якого відчувається вплив типових проєктів епохи класицизму.

Проєкт рішення Київради: передбачає поновлення ТОВ "КОМПАНІЯ "ДЖЕРЕЛО НАДІЙ"" договору оренди земельної ділянки для будівництва громадського центру з паркінгом.

Проєкт рішення виноситься на сесію міськради з пунктом про зміну адреси земельної ділянки (з № 20 на № 20/4) втретє, попередні рази його не було підтримано. Нова імовірна адреса ділянки збігатиметься з реєстрацією, за якою розташована пам'ятка архітектури. У разі ухвалення такої зміни договір не може бути поновлений (продовжений) на тих самих умовах, оскільки фактично змінюються вихідні дані об'єкта оренди.

Київрада збирається голосувати за знесення чотирьох історичних будівель Києва

Київрада збирається голосувати за знесення чотирьох історичних будівель Києва

Багатоповерхівка по Обсерваторній, 11 (1938 рік, постконструктивізм)

Архітектором будинку є академік Володимир Заболотний. Будівля є частиною цілісного збереженого ансамблю та ілюструє риси забудови раннього радянського періоду.

Проєкт рішення Київради: наразі діє заборона будь-якого нового будівництва на території Обсерваторної гірки. Попри це передбачається затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Управлінню справами Верховної ради України для житлового будівництва для народних депутатів та працівників апарату ВР (реставрація будівлі не передбачається).

Київрада збирається голосувати за знесення чотирьох історичних будівель Києва
https://www.facebook.com/renovation.map

Палац культури імені Корольова, Василенка,15 (1984 рік, модернізм)

Палац збудований за індивідуальним проєктом архітектора Валентина Єжова, який на той момент був головним архітектором Києва. Фасад оздоблений рідкісним натуральним каменем — червоним вірменським вулканічним туфом.

"Надзвичайно футуристично виглядає і інтер'єр. Настільки, що в палаці свої кліпи знімали всесвітньо відомі виконавці: корейський бойз-бенд NCT U і данська співачка MØ. Кліп NCT U — Baby Don't Stop має 71 мільйонів переглядів на YouTube, Кліп MØ — Kamikaze — 70.5 мільйонів переглядів", — зазначається на сторінці у Фейсбук спільноти Ukrainian Modernism, яка є каталогом української модерністської архітектури.

Будувати щось нове на місці Палацу культури імені Корольова планує корпорація ROSHEN, яка придбала Палац.

"19 жовтня на території палацу культури ім. С.П. Корольова відбулась презентація офіційного старту реалізації проєкту створення багатофункціонального концертного залу в Києві — "Roshen Concert Hall"... Наразі розпочата підготовча робота із проведення Закритого замовного міжнародного конкурсу на кращу концепцію концертного залу", — сказано у повідомлені компанії.

Проєкт рішення Київради: попри те, що на земельній ділянці розташований будинок культури, цільове призначення ділянки визначене як будівництво та обслуговування будівель закладів культурно-просвітницького обслуговування.

"Тобто передбачається нове капітальне будівництво", — повідомила громадська організація "Мапа реновації".

Суспільне Культура намагалося отримати коментар від представників ROSHEN, але нам не відповіли на пошту і не погодили розмову. Суспільне в своїх матеріалах прагне надавати слово всім сторонам ситуації, тож ми готові доповнити статтю коментарем Roshen, якщо корпорація звернеться в редакцію. Питання, на які досі немає відповідей:

  • Чому новий концерт-хол потрібно побудувати саме на місці Палацу культури Корольова?
  • Чому була обрана саме ця будівля для зруйнування і побудування нової?
  • Чи отримувала корпорація Roshen експертизу про архітектрурну цінність Палацу культури Корольова?
  • Які концерти там будуть проводитися? Кого планують запрошувати?
  • Громада, зокрема активісти руху Save Ukrainian Modernism просять зберегти будівлю. Що ви можете їм відповісти?
Київрада збирається голосувати за знесення чотирьох історичних будівель Києва
https://www.facebook.com/ukrmod

Що відомо

  • У квітні 2021 року у Києві без дозволу забудовник зніс будинок купця Уткіна, аби на його місці побудувати 26-поверховий готель.
  • Наприкінці березня представники ТОВ "Приват", яка з 2000 року орендувала цей будинок і земельну ділянку, розпочали демонтаж будівлі.
  • Прокуратура за фактом самовільного знесення історичної будівлі порушила кримінальну справу за статтею 356 КК України ("Самоправство").
  • Під час демонтажу учасники громадської "Мапа реновації" викликали поліцію. Правоохоронці не завадили руйнуванню.
  • 24 вересня 2020 року в центрі Києва знесли старовинний будинок — типовий представник Паньківщини (історичної місцевості в Голосіївському районі Києва). Хоча будинок мав культурне значення, він так і не отримав статусу пам’ятки архітектури. Замість нього побудують п’ятиповерховий офісний центр.
На початок