"Він реабілітував наше кіно". Юрій Макаров про Романа Балаяна

"Він реабілітував наше кіно". Юрій Макаров про Романа Балаяна

"Він реабілітував наше кіно". Юрій Макаров про Романа Балаяна
.

15 квітня кінорежисер Роман Балаян відсвяткував вісімдесятиріччя. Кінокритик та документаліст Юрій Макаров розповідає, чому фільми Балаяна такі виразні та важливі.

Кожного режисера можна розглядати з двох боків: те, що він спромігся сказати (показати) своїм сучасникам і нащадкам, і те, як він вплинув на свою галузь, свій жанр, культуру своєї країни. Друге — це відбите світло, його не варто недооцінювати.

Про Романа Балаяна як митця сказано й написано чимало, як про педагога — напевно теж, адже для багатьох він був учителем, формальним і неформальним. Щодо його внеску в еволюцію українського кіна кажуть одиниці. Не в останню чергу через те, що Роман Гургенович відносно пізно "став" українцем. Літературні першоджерела його екранізацій — Тургєнєв, Лєсков, Чехов; дія його стрічок про сучасність відбувається в умовних загальнорадянських декораціях, окрім знову-таки Пушкінського Болдіна; актори, яких він знімав, переважно московські, включно з Нікітой Міхалковим, тьху-тьху, не проти ночі згадуючи.

Разом із тим Балаян — мало не єдиний у тодішньому українському кінопроцесі, який примудрився уникнути звабливого впливу "поетичного кіно" — естетичного напрямку, на який перехворів буквально кожен з помітних режисерів 1960-1970-х років. Безкінечно довгі плани, повільні панорами, наїзди та від’їзди, милування фактурами, тотальний примат екранної пластики над словом і, головне, піднесена, багатозначуща інтонація — цього не уник майже ніхто з покоління кінематографістів після Левчука.

Балаян пропонував протилежний підхід: передусім драматургія характерів, вилизаний до досконалості сценарій, віртуозна робота з віртуозними акторами на напівтонах, відсутність навіть натяку на кон’юнктуру, якою іншим часто-густо доводилося розплачуватися за можливість вихлюпнути наболіле. Ну й, безумовно, ключові теми епохи радянського застою: щирість, справжність почуттів, відповідальність, що забезпечило стрічкам Балаяна любов інтелігенції та вражаючу касу. Саме він реабілітував наше кіно після безкінечних "Народжених революцією" та "Як гартувалася сталь". Щоправда, його манеру важко наслідувати, але він змушував і досі змушує послідовників робити просто якісне кіно.

"Це величезне щастя". Сеітаблаєв про роботу з режисером Романом Балаяном, якому виповнилося 80 років

***

Роман Балаян — автор фільмів "Польоти уві сні та наяву", "Райські птахи", "Філер". У 2020 році на кінофестивалі "Молодість" було представлено останній фільм режисера "Ми є. Ми поруч". Це перший українськомовний фільм Балаяна. Головні ролі у ньому зіграли Катерина Молчанова та Ахтем Сеітаблаєтав. Також фільм знятий на чорно-білу плівку.

"Він реабілітував наше кіно". Юрій Макаров про Романа Балаяна
Іванна Дядюра, Роман Балаян, Катерина Молчанова, Ахтем Сеітаблаєв. Фейсбук

На початок