Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" відкрив нову інсталяцію у Києві до 60-ї роковин Куренівської трагедії.
Про це повідомили в пресслужбі центру Голокосту "Бабин Яр".
Інсталяцію встановили "в тому місці, де почалася катастрофа – на місці прориву дамби", зазначили в центрі.
Читайте також: Куренівська трагедія. 60 років потому: монолог очевидця
Основа монументу складається з понад 100 різновидів цеглин, з яких будувався Київ впродовж останніх 200 років. Вона зроблена у вигляді збільшеної вдесятеро цеглини.
Автор інсталяції Олег Шовенко зазначив, що інсталяцію складено із цеглин різних періодів різних київських заводів і можна побачити клеймо кожної фабрики: "Найстаріша цеглина в інсталяції 1843 року, є декілька із заводу, де працював Мендель Бейліс (український єврей, експедитор Київського цегельного заводу. У 1913-му Менделя звинуватили у вбивстві хлопчика, цей процес відомий в історії як "Справа Бейліса". Після процесу Мендель був змушений мігрувати. У 1926 в Нью-Йорку вийшли його мемуари "Історія моїх страждань", – ред.), є цеглини з відбитками дитячих рук замість клейма. За кожною – історія, яку ми хочемо розказати у доповненій реальності".
У монумент вмонтовані монокуляри, які показують кадри із документального проєкту меморіального центру Голокосту та режисера Сергія Лозниці "Бабин Яр. Контекст", зокрема з епізодів, присвячених будівництву у Бабиному Яру та безпосередньо наслідкам Куренівської катастрофи.
Читайте також: 60 років Куренівської трагедії. Історики розповіли, що сталося у столиці в 1961 році
13 березня 1961 року о 8:30 селевий потік прорвав дамбу, збудовану для заповнення Бабиного Яру промисловими відходами, що надходили з Петровських цегельних заводів. Лавина багна і пульпи затопила житлові квартали Куренівки, Подільське трамвайне депо, стадіон "Спартак" та околиці.
Техногенна катастрофа, за офіційними радянськими даними, забрала життя 145 людей, однак на думку дослідників, загинуло значно більше людей.