Перейти до основного змісту
"Ганьба! Слава! Тобто добрий вечір!": історія "Шоу Довгоносиків"

"Ганьба! Слава! Тобто добрий вечір!": історія "Шоу Довгоносиків"

Ганьба! Слава! Тобто добрий вечір!: історія "Шоу Довгоносиків"
"Ганьба! Слава! Тобто добрий вечір!": історія "Шоу Довгоносиків". 1+1

У 1990-х роках українське телебачення переживало період змін. На цьому тлі особливо яскраво засяяло гумористичне шоу "Довгоносики" — унікальний телевізійний проєкт, що поєднував абсурдний гумор, сатиру і пародію.

Вперше з'явившись на екранах у 1996 році, програма швидко здобула популярність серед глядачів завдяки нестандартному підходу до комедії, виразним персонажам і колоритній українській мові.

"Довгоносики" стали символом епохи та зразком гумору, який не тільки розважає, а й тонко висміює суспільні реалії.

18 травня "Довгоносикам" виповнюється 29 років — на честь цієї дати, Суспільне Культура згадує історію шоу, його особливості, вплив на глядачів і роль у розвитку української телевізійної культури.

Від зародження до фінального акорду: історія "Довгоносиків"

"Шоу Довгоносиків" вперше показали на телеекранах о 21:30 18 травня 1996 року. З того моменту програма проіснувала рівно три роки (з 1996-го по 1999-й), а нові випуски виходили один раз на тиждень. За цей час було знято 70 епізодів, а наразі збережено близько 50. Однак, наприклад, на YouTube випуски завантажені на не офіційних каналах.

Історія "Шоу Довгоносиків", Віктор Андрієнко
Український актор театру та кіно, режисер Віктор Андрієнко під час комедійноїмоновистави "Чоловік перед дзеркалом", в Запоріжжі, 8 листопада 2018 року. УНІАН/Прилепа Олександр

Автором ідеї та режисером проєкту став Віктор Приходько. Одним з акторів та сценаристом "Довгоносиків" був Віктор Андрієнко — актор та режисер театру та кіно, заслужений артист України. Він грав роль режисера, у якого було найбільше носів, а отже, той мав центральне місце у сюжеті. Про зародження "Довгоносиків" Андрієнко згадував так:

"Взяв і сказав — ми маємо робити таке шоу, щоб наше телебачення перевернулось в гробу".

Кожен епізод шоу побудований із кількох тематичних блоків і об'єднаний спільною темою. Починається він зазвичай з робочої наради, на якій режисер або сварить колектив, або ділиться черговою ідеєю, як зробити програму популярнішою, зекономити кошти чи вразити глядацтво. Між основними рубриками глядачам показують залаштункове життя знімальної групи — акторів, операторів чи технічного персоналу. Візитною карткою шоу стали великі штучні носи, які носять усі герої — саме звідти походить назва "Довгоносики".

Більшість серій знімали у старих павільйонах кіностудії імені Довженка. Через це реквізит і антураж у багатьох сценах "Шоу Довгоносиків" нагадують фільми УРСР 1970–80-х років.

Ганьба! Слава! Тобто добрий вечір!: історія "Шоу Довгоносиків"
Шоу Довгоносиків. 1+1

"Довгоносиків" називали "українським «Монті ПайтономКомедійний гурт з Великої Британії, автори гумористичного шоу "Летючий цирк Монті Пайтона", британського телевізійного скетч-шоу.»", а їхній гумор суттєво вирізнявся з-поміж інших комедійних шоу, що крутили на телебаченні. Шоу майже одразу отримало культовий статус, а на початку нульових навіть зародився окремий фразеологізм "шоу довгоносиків", який використовували на позначення безглуздих і/або комічних подій української політики.

Після чотирьох сезонів та 70 серій програму закрили. За словами Андрієнко, це рішення було ухвалено, бо на той момент команда вже втілила усі задумані сюжети й показала усе, що хотіла.

"Ми розуміли, що ми самі прийняли рішення, що треба йти. Не тому, що ми полаялися між собою, у нас нормальні були стосунки. Ми зрозуміли, що зіграли все, що знали. У нас не дім клоунів, вони 25 років грають одну й ту ж виставу. Ми зіграли все, що могли, і прийняли рішення, що йдемо", — сказав Андрієнко.

Рубрики "Шоу Довгоносиків"

  • "Нові пригоди Шерлока Холмса і Доктора Ватсона"

Сатирична інтерпретація відомого радянського серіалу про детектива. У цьому варіанті Холмс постає як жадібний і одержимий переслідуванням Моріарті, тоді як Ватсон — обережний і розсудливий, хоч подекуди й наївний.

У цій рубриці Холмса грає Віктор Андрієнко, а Ватсона — Валентин Опалєв.

  • "Жіліще замечательных людей"

Пародія на документальні програми. Глядачам у гротескній формі "пояснюють" біографії відомих людей, наприклад, що Пржевальський нібито винайшов коня. Усі сцени відбуваються без діалогів — події коментує лише голос за кадром.

  • "Моя нова програма"

Рубрика про самовпевненого шоумена Івана Шпикуляка (він же ведучий шоу, роль якого зіграв Андрієнко), що презентує черговий телевізійний проєкт, не сумніваючись у його геніальності та унікальності.

  • "Новини з Шендоровичем"

Пародійна новинна передача, часто у формі віршів. Назва — алюзія на Віктора Шендеровичарадянський і російський письменник-сатирик, теле- і радіоведучий. Кумедною деталлю є родимка ведучого, яка кожного разу з'являється в іншому місці на обличчі.

  • "У разі пожежі дзвоніть 01"

Короткі гумористичні замальовки у стилі соціальної реклами, де надто активні пожежники полюють на одного й того ж порушника правил безпеки. "Небезпека" щоразу нова — від запаленої цигарки до гасової лампи. Музичний супровід імітує мотив відомої пісні Yellow Submarine.

10 цитат з "Шоу Довгоносиків"

  • "А кого я особєнно ненавіжу, так ето вас всєх"
  • "Це тільки початок нашого тріумфального шествія ногами вперьод!"
  • "Ей, французік! Ось тобі спічки, піди Москву спали! А я тобі жабу дам! Смачну..."
  • "Ганьба! Слава! Тобто добрий вечір!"
  • "Я би сказав, што радий усіх відіть, но это било би пєрєувєлічєніє"
  • "І на ці гроші ми купимо багато благ... і гордо от ніх откажємся. Может бить"
  • "Скоро прийде атомний дирокол і всіх нас врятує"
  • "Його в дитинстві викрали цигани і вивчили на мільйонера"
  • "Хочу, чтоби усєм било плохо і только мнє одному хорошо. А ще відро брильянтів і п'ять доларів. І фломастєр"
  • "Є така прикмета: кого вдарили по морді, той забуває про те, що він говорив"

"Шоу Довгоносиків" стало справжнім проривом на українському телебаченні — це було одна з перших програм, яке не лише популяризувала абсурдний і сатиричний гумор, а й зробила його україномовним. Вона відкрила нову еру розваг, показавши, що гумор українською може бути сміливим, сучасним і масовим.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня
Вибір редакції
На початок