У 1990-х роках українське телебачення переживало період змін. На цьому тлі особливо яскраво засяяло гумористичне шоу "Довгоносики" — унікальний телевізійний проєкт, що поєднував абсурдний гумор, сатиру і пародію.
Вперше з'явившись на екранах у 1996 році, програма швидко здобула популярність серед глядачів завдяки нестандартному підходу до комедії, виразним персонажам і колоритній українській мові.
"Довгоносики" стали символом епохи та зразком гумору, який не тільки розважає, а й тонко висміює суспільні реалії.
18 травня "Довгоносикам" виповнюється 29 років — на честь цієї дати, Суспільне Культура згадує історію шоу, його особливості, вплив на глядачів і роль у розвитку української телевізійної культури.
Від зародження до фінального акорду: історія "Довгоносиків"
"Шоу Довгоносиків" вперше показали на телеекранах о 21:30 18 травня 1996 року. З того моменту програма проіснувала рівно три роки (з 1996-го по 1999-й), а нові випуски виходили один раз на тиждень. За цей час було знято 70 епізодів, а наразі збережено близько 50. Однак, наприклад, на YouTube випуски завантажені на не офіційних каналах.

Автором ідеї та режисером проєкту став Віктор Приходько. Одним з акторів та сценаристом "Довгоносиків" був Віктор Андрієнко — актор та режисер театру та кіно, заслужений артист України. Він грав роль режисера, у якого було найбільше носів, а отже, той мав центральне місце у сюжеті. Про зародження "Довгоносиків" Андрієнко згадував так:
"Взяв і сказав — ми маємо робити таке шоу, щоб наше телебачення перевернулось в гробу".
Кожен епізод шоу побудований із кількох тематичних блоків і об'єднаний спільною темою. Починається він зазвичай з робочої наради, на якій режисер або сварить колектив, або ділиться черговою ідеєю, як зробити програму популярнішою, зекономити кошти чи вразити глядацтво. Між основними рубриками глядачам показують залаштункове життя знімальної групи — акторів, операторів чи технічного персоналу. Візитною карткою шоу стали великі штучні носи, які носять усі герої — саме звідти походить назва "Довгоносики".
Більшість серій знімали у старих павільйонах кіностудії імені Довженка. Через це реквізит і антураж у багатьох сценах "Шоу Довгоносиків" нагадують фільми УРСР 1970–80-х років.

"Довгоносиків" називали "українським «Монті ПайтономКомедійний гурт з Великої Британії, автори гумористичного шоу "Летючий цирк Монті Пайтона", британського телевізійного скетч-шоу.»", а їхній гумор суттєво вирізнявся з-поміж інших комедійних шоу, що крутили на телебаченні. Шоу майже одразу отримало культовий статус, а на початку нульових навіть зародився окремий фразеологізм "шоу довгоносиків", який використовували на позначення безглуздих і/або комічних подій української політики.
Після чотирьох сезонів та 70 серій програму закрили. За словами Андрієнко, це рішення було ухвалено, бо на той момент команда вже втілила усі задумані сюжети й показала усе, що хотіла.
"Ми розуміли, що ми самі прийняли рішення, що треба йти. Не тому, що ми полаялися між собою, у нас нормальні були стосунки. Ми зрозуміли, що зіграли все, що знали. У нас не дім клоунів, вони 25 років грають одну й ту ж виставу. Ми зіграли все, що могли, і прийняли рішення, що йдемо", — сказав Андрієнко.
Рубрики "Шоу Довгоносиків"
- "Нові пригоди Шерлока Холмса і Доктора Ватсона"
Сатирична інтерпретація відомого радянського серіалу про детектива. У цьому варіанті Холмс постає як жадібний і одержимий переслідуванням Моріарті, тоді як Ватсон — обережний і розсудливий, хоч подекуди й наївний.
У цій рубриці Холмса грає Віктор Андрієнко, а Ватсона — Валентин Опалєв.
- "Жіліще замечательных людей"
Пародія на документальні програми. Глядачам у гротескній формі "пояснюють" біографії відомих людей, наприклад, що Пржевальський нібито винайшов коня. Усі сцени відбуваються без діалогів — події коментує лише голос за кадром.
- "Моя нова програма"
Рубрика про самовпевненого шоумена Івана Шпикуляка (він же ведучий шоу, роль якого зіграв Андрієнко), що презентує черговий телевізійний проєкт, не сумніваючись у його геніальності та унікальності.
- "Новини з Шендоровичем"
Пародійна новинна передача, часто у формі віршів. Назва — алюзія на Віктора Шендеровичарадянський і російський письменник-сатирик, теле- і радіоведучий. Кумедною деталлю є родимка ведучого, яка кожного разу з'являється в іншому місці на обличчі.
- "У разі пожежі дзвоніть 01"
Короткі гумористичні замальовки у стилі соціальної реклами, де надто активні пожежники полюють на одного й того ж порушника правил безпеки. "Небезпека" щоразу нова — від запаленої цигарки до гасової лампи. Музичний супровід імітує мотив відомої пісні Yellow Submarine.
10 цитат з "Шоу Довгоносиків"
- "А кого я особєнно ненавіжу, так ето вас всєх"
- "Це тільки початок нашого тріумфального шествія ногами вперьод!"
- "Ей, французік! Ось тобі спічки, піди Москву спали! А я тобі жабу дам! Смачну..."
- "Ганьба! Слава! Тобто добрий вечір!"
- "Я би сказав, што радий усіх відіть, но это било би пєрєувєлічєніє"
- "І на ці гроші ми купимо багато благ... і гордо от ніх откажємся. Может бить"
- "Скоро прийде атомний дирокол і всіх нас врятує"
- "Його в дитинстві викрали цигани і вивчили на мільйонера"
- "Хочу, чтоби усєм било плохо і только мнє одному хорошо. А ще відро брильянтів і п'ять доларів. І фломастєр"
- "Є така прикмета: кого вдарили по морді, той забуває про те, що він говорив"
"Шоу Довгоносиків" стало справжнім проривом на українському телебаченні — це було одна з перших програм, яке не лише популяризувала абсурдний і сатиричний гумор, а й зробила його україномовним. Вона відкрила нову еру розваг, показавши, що гумор українською може бути сміливим, сучасним і масовим.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]