Більшість українців висловилися проти вивчення російської мови у школах, і частка такої позиції зросла порівняно з попередніми роками.
Такі результати опитування від Київського міжнародного інституту соціології.
Згідно з опитуванням КМІС, 58 % українців вважають, що російську мову не потрібно викладати в школах. Це на 6 % більше, ніж у 2023 році, коли такої думки дотримувалися 52 % респондентів. Простежити стрімку зміну громадської думки можна в порівнянні з 2019 роком, коли 81 % українців схвалювали вивчення російської в школах.
Водночас у 2025 році 38 % респондентів переконані, що російська мова потрібна українським школярам. Щоправда, лише 9 % з них говорять про вивчення на рівні української мови або принаймні вищому рівні, ніж інші іноземні мови. Решта 29 % мають на увазі вивчення російської на рівні з іншими іноземними мовами (або й на нижчому рівні).
Результати опитування відрізняються в різних регіонах України. На заході та в центрі більшість людей проти вивчення російської в школах (72 % та 61 % відповідно). На півдні думки респондентів розділилися майже порівну: 51 % за, а 46 % проти уроків російської. На сході України проти російської в школах висловилися 36 % (за — 57 %).
Водночас на всій території України простежується поступова втрата потреби в уроках російської. Наприклад, у 2019 році в південних областях лише 1 % респондентів вважав їх непотрібними.
Захист вивчення російської в школах підкріплюють кількома аргументами. Найпоширеніший (38 %) прирівнює російську до інших іноземних мов, які варто знати для розвитку, міжнародного спілкування тощо.
"Срібло" за кількістю відповідей здобуло пояснення, що російська мова поширена в Україні, зокрема через історичні обставини.
Закриває трійку найпопулярніших думка, що варто знати мову ворога: так вважають 14 % респондентів.
Утім, 8 % українців переконані, що росіяни — наші сусіди, тож треба знати їхню мову на випадок, якщо "ситуація колись налагодиться". А 5 % стверджують, що мова має бути поза політикою.
Варто зазначити, що більшість респондентів (63 %) вдома спілкуються українською мовою. Російською спілкуються 13 %, а ще 19 % в рівній мірі спілкуються українською і російською мовами.
"Наразі істотних проблем за результатами опитувань ми не бачимо. За нашими спостереженнями є навіть низинна (grass root) / громадянська деполітизація мовного питання. Тобто самі прості громадяни на тлі жорстокої російської агресії переосмислюють важливість української мови та її роль у своєму житті і це веде багатьох до розуміння, що довгостроковою стратегією має бути підтримка її розвитку. Як наслідок, це питання уже не є тим маркером (не має ту ж силу), який раніше міг суттєво забарвлювати емоції політичного змагання та мобілізувати людей підтримувати ту чи іншу команду", — прокоментував виконавчий директор КМІС Антон Грушецький.
Опитування проводили з 14 лютого по 4 березня 2025 року методом телефонних інтерв'ю на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Було залучено 1029 респондентів. Опитування проводили з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на той момент мешкали на підконтрольній уряду України території. До вибірки не вносили жителів тимчасово окупованих територій, а також громадян, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]