Перейти до основного змісту
Сім уроків на день та збереження традицій: як працює ліцей для найменших кримських татар на Київщині

Сім уроків на день та збереження традицій: як працює ліцей для найменших кримських татар на Київщині

Ексклюзивно

Кримськотатарський ліцей у Київській області Birlik School створили чотири роки тому для дітей з родин, які вимушено виїхали з Криму через окупацію. Поки на півострові росіяни зачиняють кримськотатарські школи та класи, тут плекають мову, культуру та історію корінного народу.

Детальніше про те, чому та як навчають дітей у цьому ліцеї, розповіли Суспільному Крим директорка школи Ольга Кича та вчителька кримськотатарської мови Саніє.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

"Ця школа — це результат ініціативи кримськотатарських родин, які бажали, щоб діти перебували, вчилися в такому шматочку Криму. Наш ліцей це не лише про навчання — це виховання, культура, історія. У нас навчаються діти з 1 по 10 класи — у наступному році це вже буде 11 (клас — ред.). На очній (формі навчання — ред.) навчається 74 учні. У нас передбачена друга форма навчання — сімейна. Близько 30 учнів навчаються саме за цією формою", — повідомила директорка школи.

Кримськотатарський ліцей на Київщині
Кримськотатарський ліцей на Київщині. Суспільне Крим

Навіть у найменших школярів тут щодня по сім уроків. Адже окрім державної програми, тут вивчають історію Криму, мову та літературу. Кича пояснила, що для опанування такого насиченого матеріалу в школі вибудували певний графік.

"В нашому режимі присутні перерви. Є навіть дуже велика перерва. Вона розділяє першу частину дня від іншої. За півтори години діти мають можливість харчуватися, відпочити і обов'язково щоденна прогулянка на свіжому повітрі. Вони абсолютно не проти такого навантаження, навпаки увечері нам навіть приходиться їх змушувати йти додому", — наголосила вона.

Вчителька кримськотатарської мови Саніє
Вчителька кримськотатарської мови Саніє. Суспільне Крим

У кожному класі на вивчення кримськотатарської виділяють три години на тиждень. Викладачка Саніє уточнила, що цього цілком достатньо для опанування дітьми рідної мови.

"Молодша школа (учні перших класів — ред.) взагалі дуже гарно сприймають, вчаться і, що мені подобається, дуже багато родин, які вдома розмовляють кримськотатарською", — зазначила вчителька кримськотатарської мови.

Малюнки учнів кримськотатарського ліцею на Київщині
Малюнки учнів кримськотатарського ліцею на Київщині. Суспільне Крим

Домашніх завдань Саніє намагається не давати. Крім кримських татар у школі навчаються й українці, у них вдома немає носіїв мови, які можуть допомогти. Тож весь матеріал разом із вчителем учні опановують на уроках.

"Це дуже здорово, що у такому природному середовищі діти мають можливість обмінюватись своїми традиціями, навіть мовою. Тому що українці можуть навчати кримських татар українській мові і навпаки", — розповіла директорка школи.

Малюнки учнів кримськотатарського ліцею на Київщині
Малюнки учнів кримськотатарського ліцею на Київщині. Суспільне Крим

Крім навчального процесу, ліцей приділяє увагу і творчому розвитку дітей: малюють плакати до визначних дат, вивчають вірші та грають вистави.

Діти також розповіли, що їм найбільше подобається у школі:

"Українська мова і кримськотатарська, ще фізкультура. Грати в ігри", "Коли на перерві ми граємось з друзями", "Обід", "Коли можна малювати на уроці і ніхто не забороняє, ще й слухаєш урок", "Математика, кримськотатарська. Багато цікавого дізнаєшся про рідну мову", "Основи ісламу та кримськотатарська мова".

Малюнок Рамадану в кримськотатарському ліцеї на Київщині
Малюнок Рамадану в кримськотатарському ліцеї на Київщині. Суспільне Крим

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook

Топ дня
Вибір редакції
На початок