Верховна Рада цього року ухвалила кілька ініціатив, щоб врегулювати питання забезпечення пенсіями людей, які були вимушені переселитися з окупованого Криму. У квітні — закон №9453, який врегульовував питання отримання пенсій, а у червні №3674, який дозволяв отримувати виплати без довідок про пенсійне забезпечення з РФ. Проблемою залишається те, що документ досі не запрацював, каже Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. Причина в тому, що Кабмін ще має розробити нормативно-правову базу.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
Яка наразі ситуація з пенсійним забезпеченням, Суспільне Крим розповів голова правління КримSOS Олексій Тільненко.
"Зараз чи не єдина можливість для пенсіонерів, які виїхали з ТОТ і не можуть отримати своє пенсійне забезпечення — це звертатися до суду за допомоги безкоштовних провайдерів правової допомоги. Але у звʼязку із завантаженістю судової системи розгляд може тривати пів року і більше. І весь цей час громадяни мають якось вижити без основного чи єдиного джерела доходу", — каже Олексій Тільненко.
Крім того, труднощі чекають на переселенців з Криму при зверненні до органів Пенсійного фонду.
"Громадяни України, які до 24 лютого 2022 року проживали на тимчасово окупованій території АР Крим чи місті Севастополі або мали зареєстроване місце проживання на зазначених територіях отримують відмову щодо виплати пенсії у звʼязку із неможливістю призначити виплату пенсії в порядку, визначеним постановою Кабінету Міністрів України No 234 від 2 липня 2014 року, яка передбачає необхідність витребування пенсійної справи в компетентних органів Російської Федерації", — пояснює Олексій Тільненко.
Експерт каже, що заявникам у відділеннях пенсійних фондів, зазначають, що питання виплати пенсії особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Криму та міста Севастополя, буде вирішено після внесення змін до законодавства України.
За словами Олексія Тільненка, наразі ПФУ керуються застарілими постановами Кабміну, оскільки уряд ще не розробив нової нормативно-правової бази.
"Таким чином, на думку територіальних управлінь ПФУ, наразі існують правозастосовні проблеми, які виникають з реалізацією деяких норм пенсійного законодавства у звʼязку зі введенням воєнного стану та військовою агресією Російської Федерації проти України, у звʼязку з чим питання призначення та виплати пенсії буде вирішене після внесення змін до законодавства", — зазначив голова правління КримSOS.
Окремо він додав, що працівники ПФУ зазвичай не фіксують звернення пенсіонерів до територіальних підрозділів, а надають відмову в усній формі. Це в майбутньому призводить до того, що державні органи та громадські організації не можуть "зчитати" реальну кількість пенсіонерів з Криму, які звертаються за виплатами.
Зараз же, на думку голови правління КримSOS, зміни напрацьовані, попереду узгодження з центральними органами влади та ухвалення.
"Найбільш вірогідною процедурою буде поновлення або призначення пенсії за заявою з декларуванням, що особа не отримує пенсії на ТОТ від окупаційної влади. Зміни також стосуватимуться громадян, які тимчасово не проживають в Україні. Ми сподіваємось, що запроваджений в органах Пенсійного фонду України екстериторіальний принцип обслуговування громадян буде збережений, а пенсіонери з ТОТ АРК та ВПО нарешті зможуть зручно подати документи та швидко отримати свою пенсію", — каже Олексій Тільненко.
Нагадаємо, що Рада ухвалила закон щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення, який також передбачає спрощення механізму поновлення пенсій для українців.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook