Кожен випадок є індивідуальним: у Міносвіти відреагували на проблеми вступників з ТОТ

Кожен випадок є індивідуальним: у Міносвіти відреагували на проблеми вступників з ТОТ

Ексклюзивно

Дівчина з ТОТ тимчасово окуповані територіїпочала готуватися до вступу в український виш з 2022 року. Вона намагалася виїхати з окупованої території через Білорусь, але білоруські прикордонники одразу не пропустили дівчину до України. Коли вона змогла в'їхати, то в освітньому центрі їй сказали, що вона запізнилася — не зможе вступити на бюджет.

Державний експерт директорату фахової передвищої та вищої освіти Міністерства освіти Віталій Носок зазначив у коментарі Суспільне Крим, що іноді виникають випадки дискомунікації між освітніми закладами та абітурієнтами з окупованих територій, що ускладнює процес вступу. Він наголосив, що кожен випадок є індивідуальним, і не завжди можливо створити універсальний алгоритм дій для всіх ситуацій.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Носок розповів також про інший випадок, коли студентка з Криму зіткнулася з проблемою підписання угоди про навчання через те, що її батьки відмовилися підписати документи. Оскільки дівчина була неповнолітньою, необхідний був підпис батьків, але вони не були налаштовані підтримувати навчання дитини в Україні. У таких ситуаціях заклади іноді відмовляються приймати документи, що може призвести до затримок у вступі.

Експерт підкреслив, що Міністерство освіти готове допомагати у вирішенні таких проблем. Якщо виявляються випадки відмови або непорозумінь з боку закладів освіти, міністерство оперативно реагує, зв'язуючись з установою і роз'яснюючи правильний порядок дій.

За його словами, це дозволяє уникнути ситуацій, коли студенти втрачають можливість навчання через бюрократичні труднощі або недосвідченість закладу. Носок також зазначив, що нові освітні заклади, які приєднуються до системи, можуть не мати достатнього досвіду роботи з такими випадками, що іноді призводить до відмов через незнання процедур.

Віталій Носок також озвучив ключові аспекти забезпечення доступу до освіти для громадян, які здобули попередню освіту на тимчасово окупованих територіях.

За його словами, головна мета міністерства — надати можливість продовження навчання на підконтрольній Україні території у відповідних українських навчальних закладах. Він детально розповів про процедуру вступу до вишів для кримчан.

Процедура вступу для кримчан:

Ті, хто виїхав до 1 січня 2024 року, мали можливість пройти національний мультипредметний тест та вступити до українських закладів освіти за результатами цього тесту, претендуючи на спеціальну квоту.

Для тих, хто не зміг виїхати до зазначеної дати, міністерство забезпечило можливість дистанційного проходження всіх вступних процедур. Вони зверталися до освітніх центрів, де перевіряли наявність документів про освіту, що визнаються в Україні. Відсутність таких документів вимагала проходження додаткових іспитів з української мови, історії України та спеціальності.

Конкурсний відбір та додаткові бюджетні місця:

Після завершення конкурсного відбору, як розповів Носок, для абітурієнтів з тимчасово окупованих територій, міністерство розпочало процес надання додаткових бюджетних місць для тих, хто не зміг потрапити на державне замовлення через недостатній конкурсний бал. Запити від закладів освіти наразі збираються, і конкурсна комісія міністерства розгляне їх у найближчий час.

Категорії пільговиків:

До пільгових категорій відносяться діти загиблих учасників бойових дій, діти учасників бойових дій, а також внутрішньо переміщені особи. Першочергове право на бюджетні місця мають ці категорії, а також громадяни, які були переміщені з територій активних бойових дій або тимчасово окупованих.

Спеціальності та попит:

Віталій Носок підкреслив, що кількість бюджетних місць залежить від попиту на спеціальності. Спеціальності, які є особливо популярними (наприклад, право, міжнародні відносини), мають більшу конкуренцію і менше вакантних місць. Натомість спеціальності, що потребує підтримки держави, мають більші шанси на додаткові бюджетні місця.

Нагадаємо, що раніше керівниця напрямку національної адвокації ГО "Центр громадянської просвіти "Альменда" у коментарі Суспільне Крим наголосила на основних проблемах, з якими зіштовхуються абітурієнти з тимчасово окупованих територій.

"Для того, щоб вступити, треба виїхати з тимчасово окупованої території. Попри те, що можна вступати й складати вступне випробування дистанційно, а також подавати документи дистанційно. Але після зарахування треба виїхати й надати паперові документи. Хоча Міносвіти каже, що не обов'язково виїжджати, щоб надати паперові документи. У мене питання, яким чином з окупованого Криму можна надати документи? Новою поштою? Кинути в пляшку та кинути в Чорне море і далі вони десь біля Одеси спіймають ті документи? Я не знаю", — зазначила Потапова.

Також абітурієнти зіштовхуються з фінансовими проблемами, зокрема необхідно знайти необхідну суму на дорогу, на перший час на життя та іноді на оренду житла. Після початку повномасштабного вторгнення виїзд з ТОТ став майже неможливим через відсутність пунктів пропуску, єдиний варіант для вступників з окупованих територій — виїжджати через треті країни.

Нагадаємо, вступна кампанія для абітурієнтів з окупованих територій розпочалася з 1 червня. Тоді на базі університетів запрацювали освітні центри "Донбас — Україна" та "Крим — Україна". Діятимуть вони до 30 вересня.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та Facebook

На початок