Затверджена президентом Володимиром Зеленським 17 липня Стратегія морської безпеки у майбутньому може перетворити Україну на потужну морську і річкову державу. Цей фундаментальний документ можна порівняти з конституцією.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
Про це повідомив командувач Військово-морських сил ЗСУ віцеадмірал Олексій Неїжпапа на своїй сторінці к Facebook 18 липня.
"Стратегія морської безпеки — один з основних документів розвитку України як морської держави. Затвердження президентом України Стратегії морської безпеки України — це черговий, проте дуже важливий крок на шляху розбудови нашої країни як морської держави, а не просто держави біля моря", — наголосив віцеадмірал.
За його словами, подібні Стратегії реалізовують багато провідних морських держав. Ці документи мають на меті розвинути та підтримати морську частину економіки країн і включають заходи стосовно забезпечення морської безпеки.
Неїжпапа додав, що у розробку Стратегії вагомий внесок зробили, у тому числі й представники національних ВМС, зокрема, щодо питань зміцнення безпеки у Азово-Чорноморському регіоні.
Цьому документу не дали побачити світ росіяни, які розпочали повномасштабне вторгнення 24 лютого 2022 року. Проте вже зараз до нього внесли зміни, використавши досвід, набутий під час відсічі окупантам. Вони мають забезпечити сталий розвиток України як морської держави навіть в умовах війни.
"Затверджена Стратегія морської безпеки визначає Україну, як морську державу, яка здійснює протидію неспровокованій широкомасштабній збройній агресії, безпідставно розв'язаній російською федерацією, зокрема з морських напрямків у Чорному і Азовському морях", — пояснив командувач ВМС ЗСУ.
Неїжпапа уточнив, що у Стратегії проголошується, що відновлення контролю України над ТОТ, морським узбережжям, морськими просторами та гарантія безпеки морських шляхів — життєво важливо для існування, забезпечення воєнно-політичної й економічної стабільності та розвитку країни.
"Переконаний, що реалізація Стратегії морської безпеки України дозволить нам у майбутньому перетворити Україну на потужну морську і річкову державу, розбудувати її військово-морський потенціал, достатній для стримування потенційних агресорів з морських та річкових напрямків, відновити й успішно розвивати морський та річковий потенціал України", — заявив він.
У свою чергу, речник ВМС ЗСУ Дмитро Плетенчук повідомив в етері Суспільне Новини, що цей фундаментальний документ можна порівняти з конституцією України.
"Якщо українське законодавство має відповідати вимогам основного закону України, який має найвищу юридичну силу, то відповідно Стратегія морської безпеки, вона узагальнює напрями розвитку, описує інструменти, межі. Співпраця міжнародна та внутрішня, вони всі будуть спиратися на цей документ. Насправді Україна його чекала давно", — пояснив Плетенчук.
За його словами, відповідна Стратегія є всеосяжною, починаючи із соціокультурних питань й закінчуючи питанням безпеки.
Крім того, речник Військово-морських сил наголосив, що до повномасштабного вторгнення 90% українського експорту було морським. Наразі з усіх українських портів працює лише три — вони забезпечують експорт.
Також він повідомив, що робота з розмінування триває щодня, забезпечуючи безпеку зернового коридору тими малими силами, які є.
"Цей досвід Військово-морських сил є унікальним, бо розміновувати такими силами в бойовій обстановці море — наші партнери таким досвідом поділитися не можуть, а ми можемо", — зауважив Плетенчук.
Водночас речник ВМС додав, що на даний момент три екіпажі проходять підготовку, створено відповідний дивізіон, в якому буде щонайменше п'ять сучасних протимінних кораблів.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook