Окупаційна влада Криму 4 липня тимчасово заборонила купання на пляжах затоки Феодосії через аварію на колекторі у гирлі річки Байбуга. Місцеві мешканці скаржаться на неприємний запах внаслідок скидання нечистот у річку.
Читайте цей матеріал кримськотатарскьою
Суспільне Крим поспілкувалося з екологом Євгеном Хлобистовим про стан комунальних мереж на півострові та забруднення водойм у Криму.
"Те, що сталося, то там, як я зрозумів, немає жодної системи стримування фекалій, які йдуть через каналізаційні мережі. А це загроза інфекційних хвороб, загроза для відпочиваючих й інших кримчан", — зазначив еколог.
За словами Хлобистова, потрапляння великої кількості неочищених побутових стоків до Чорного моря — це проблема, але українська сторона наразі не має можливості проводити дослідження, тому достеменно сказати про вплив на екологію Чорного моря — неможливо.
"Ми не знаємо, який великий обсяг потрапляє туди, а без знання обсягу — ми не можемо аналізувати заподіяну шкоду", — додав він.
Еколог зазначив, що комунальні мережі Криму стосовно водопостачання, а особливо водовідведення, були в аварійному стані ще до початку окупації півострова армією РФ.
"Кількість мереж водовідведення, які потребували різних видів ремонту, включно з капітальним, і які перебували в аварійному стані, або на межі аварійного стану, — досягала по Криму 80%. Крим тоді навіть більше мав цей відсоток, ніж в середньому по Україні", — розповів Хлобистов.
Він підкреслив, що це був дуже великий показник.
Еколог пояснив, що це зумовлено тим, що після розпаду СРСР у Криму залишилися застарілі водокомунікаційні мережі, а за часи незалежності України їх достатньо неспішно ремонтували та оновлювали.
"Під час окупації значно збільшилася кількість людей, які проживають в Криму. Практично сьогодні така кількість кримчан збільшилася на мільйон. Приблизно від 750 тисяч до 1 мільйона. Якщо 2 мільйони користувалися аварійними системами водозабезпечення й водовідведення, то коли 3 мільйони користуються такими системами, то зовсім інша ситуація", — додав Хлобистов.
За його словами, новобудови на півострові підключали до застарілих системи водовідведення. В Криму майже не було проведених реконструкцій систем водовідведення.
"Це все було на основі застарілих вже тоді аварійних систем водовідведення. Тому сьогоднішня ситуація є абсолютно прогнозованою катастрофою", — підкреслив еколог.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook