Перейти до основного змісту
Мільярдні збитки і забруднене довкілля. Як війна вплинула на екосистему Чорного моря

Мільярдні збитки і забруднене довкілля. Як війна вплинула на екосистему Чорного моря

Ексклюзивно

Тисячі загиблих дельфінів, хімічне забруднення води через затоплення російських суден, уламки ракет та міни у прибережних зонах — це лише частина наслідків розпочатої Росією повномасштабної війни проти України для Чорного моря. Водночас підрив окупантами Каховської ГЕС спричинив масштабне опріснення морської води.

Еколог Євген Хлобистов, зоолог Павло Гольдін та у Міндовкілля України розповіли Суспільному Крим про наслідки війни для Чорного моря та збитки для екосистеми на мільярди гривень.

Підрив окупантами греблі Каховської ГЕС

"Після того, як вода Каховської ГЕС зійшла, вона потрапила до Чорного моря. І відповідно, відбулося певне опріснення Чорного моря. І показники зменшились від 11,4% до 4,5% солоності. Це вплинуло на морських молюсків, для яких є критично 6,8% критична солоність моря. Відповідно, відбулося масовий замор молюсків. Також після підриву Каховської ГЕС спостерігалося наявність хімічних елементів, нафтопродуктів, що також впливає на екологію Чорного моря. Зокрема, це призводило до цвітіння планктона", — повідомив перший заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олександр Краснолуцький.

Молюски виступають в ролі фільтра Чорного моря. Зі зменшенням їхньої кількості, вода не очищується. У 2023 році відібрали понад 200 проб води. Вміст шкідливих речовин був перевищений.

Наслідки підриву окупантами Каховської ГЕС 6 червня 2023 року
Наслідки підриву окупантами Каховської ГЕС 6 червня 2023 року. Фото: керівник МВА Роман Мрочко/Telegram

Водночас через активні бойові дії немає можливості проводити повні дослідження в Чорному морі. Тому допомагають українському центру волонтери, органи місцевого самоврядування та військовослужбовці.

"Проводилися заміри води і поблизу Очакова, і в Одеській області в Затоці. Дійсно, підвищення вмісту нафтопродуктів у воді — фіксувалося, підвищення рівня токсичних речовин на воді — фіксувалося. Взагалі, фіксуються певні перевищення гранично допустимої концентрації цих речовин і хлор-органічних речовин, що згубно впливає на наше середовище", — пояснив Краснолуцький.

Затоплені російські судна

Окрім вивільнення великої кількості прісної води з вмістом органічних речовин, що спровокувало цвітіння мікроводоростей, які викликають зміну кольору води і погіршують кисневу забезпеченість вод, виникає питання і щодо затоплених російських суден у морі та повні баки палива в них.

"Будь-яке, судно, навіть цивільне, воно є джерелом хімічного забруднення. Звичайно, що воєнні судна, вони теж є джерелом хімічного забруднення. І, зокрема, там є і боєприпаси, які теж є джерелом хімічного забруднення. Я хочу сказати, що ми маємо негативний досвід колег з Північного моря та з Балтійського моря, які досі розслідують наслідки воєнних дій Другої світової війни", — розповів зоолог Павло Гольдін.

Мінування

Щоб повністю дослідити стан Чорного моря та очистити його, на перешкоді стає не лише окупація української території, а й мінування. Міни забруднюють прибережні води, адже від них та радіолокаційних систем потерпають морські ссавці.

До повномасштабного вторгнення тіла дельфінів знаходили зазвичай понівеченими через заплутування в рибальських сітках. Зараз тіла цілі, що свідчить про інші причини смерті.

"Кількість фіксацій загиблих дельфінів, вона суттєво збільшилася за час повномасштабного вторгнення", — наголосив експерт Кримськотатарського ресурсного центру, еколог Євген Хлобистов.

Торік керівник Національного парку "Тузлівські лимани" Іван Русєв повідомляв у коментарі Суспільне Крим, що через бойові дії в Чорному морі загинули щонайменше 50 тисяч дельфінів. Серед причин смерті, зокрема, акустичні травми органів слуху, адже російські кораблі використовують сигнали гідролокатора, що впливають на орієнтування дельфінів. Ракетні пуски у Чорному морі створюють смертельний шум для дельфінів.

"Дельфіни орієнтуються у воді по радіолокації. Вони дуже чутливі, і ми ж розуміємо, що підводні човни, російські кораблі застосовують гідролокацію. І, відповідно, це певною мірою контузить дельфіна", — зазначив Краснолуцький.

Така контузія для дельфіна може мати різні стадії небезпеки, стверджує Гольдін.

Ця загроза може бути сильна або слабка, смертельна або несмертельна, миттєва або відкладена в часі. Вона може призвести до загибелі тварини або може призвести до якихось відкладених наслідків. Що саме конкретно відбувається тут і зараз з дельфінами Чорного моря — ми досліджуємо. Остаточних або навіть якихось проміжних висновків ще не має", — уточнив зоолог.

Мертвий дельфін, якого винесло на берег Чорного моря
Мертвий дельфін, якого винесло на берег Чорного моря. Фото: Іван Русєв

Що робить Україна для усунення наслідків війни у Чорному морі

На даний момент Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України зафіксовано понад три тисячі випадків збитків, сумою більше ніж три мільярди гривень. Але повністю оцінити масштаб збитків окупантами вдасться лише після деокупації всієї захопленої території України.

Перший заступник глави Міндовкілля розповів, що наразі українська влада працює над тим, щоб створити центр реабілітації дельфінів, адже вони занесені до Червоної книги України. За такі дії екоциду Росія має нести відповідальність.

"Ми прагнемо засудити агресора. Ми прагнемо добитися від агресора відшкодування збитків, тих які були завдані. Тобто про це ми говоримо на всіх міжнародних майданчиках, щоб світ про це не забував", — наголосив Краснолуцький.

Крім того, Україна працює над розмінуванням Чорного моря. На це спрямовані не лише українські зусилля, а й міжнародні.

"Розмінувати Чорне море потрібно і необхідно. На це буде спрямоване міжнародне зусилля, вже є створена спільна група. (Вони — ред.) будуть займатися розмінуванням Чорного моря. Туди входить Україна, Румунія, Болгарія. Зараз чекаємо, що може після завершення активного стану бойових дій долучиться Туреччина. І таким чином, це буде повний такий потужний розклад для розмінування. Це буде створено обов'язково, тому що це безпека судноплавства", — зазначив Хлобистов.

Окрім міжнародної допомоги в розмінуванні, Україні необхідні й сучасні технології, зокрема роботи, вважає Гольдін.

"Є технічні засоби і знаходяться нові технології, зокрема, підводних роботів. Зараз, інтенсивно розвивається робототехніка і, дійсно, це дуже важливо", — уточнив зоолог.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

Топ дня

Вибір редакції

На початок