"Скарби Криму. Повернення": як готуються до відкриття виставки у Києві

"Скарби Криму. Повернення": як готуються до відкриття виставки у Києві

Ексклюзивно
Скіфське золото, виставка "Скарби Криму. Повернення"
Скіфське золото. Суспільне Крим

У Скарбниці Національного музею історії України в Києві 5 липня відкриється виставка "Скарби Криму. Повернення". В її залах продемонструють понад 1200 років історії Криму. Україна десять років боролася у суді за цю античну спадщину. Після рішення Верховного суду Нідерландів скарби передали Києву. Наразі підготування до відкриття виставки перебуває вже на фінальній стадії — розміщують експонати у вітринах.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це повідомляє кореспондентка Суспільне Крим, яка побувала за лаштунками виставки.

За словами музейників, кримські скарби зберігатимуть у філії Національного музею історії України "Скарбниця" до деокупації півострова.

"Україна билась, вступила у цю боротьбу. І вона цю битву виграла. Дуже потужна перемога і знакова, і результативна, оскільки збереглися дуже цікаві речі, які будуть на материковій Україні експонуватися вперше. Їх бачили в Бонні, в Амстердамі. Україна ще не бачила цю колекцію на материковій частині", — розповіла Суспільне Крим завідувачка філії Наталія Панченко.

Уся експозиція “Скарбів Криму” налічує 655 експонатів із чотирьох Кримських музеїв: Бахчисарайського історико-культурного заповідника, Центрального музею Тавриди (Сімферополь), Керченського державного історико-культурного заповідника і Херсонесу Таврійського (Севастополь).

Панченко зауважила, якби ці експонати залишилися у Криму, то Україна та світ могли ніколи їх не побачити.

"Цих речей уже на сьогодні там би не було. Це для нас не викликає сумніву. Все, що вони (окупанти у Криму — ред.) знаходять на окупованих територіях, що має історичну цінність — звісно, вони це вивозять. Це Херсон, це Маріуполь — відомі кейси. Зараз ми знаємо, що у них є наказ вивозити, все "евакуювати" з Криму, оскільки там ідуть уже активні бойові дії", — зазначила вона.

У свою чергу, кураторка виставки Оксана Ліфантій повідомила, що наразі у музею триває один з фінальних етапів підготовки до відкриття "Скарбів Криму. Повернення". Музейні працівники дуже обережно перекладають кримські експонати з тисячною історією у вітрини. Вони дуже крихкі, адже довгий час пролежали у землі і піддавалися різним корозійним процесам.

"За ручку в ніякому разі не можна брати, завжди береться за найширшу частину корпусу. І оце от один нюанс. Тому, власне, потрібні кваліфіковані люди для того, щоб просто банально тримати такі речі в руках", — зауважила вона.

Експонати виставки "Скарби Криму. Повернення" датуються періодом від п’ятого століття до нашої ери і до сьомого століття нашої ери. Тобто у чотирьох залах Скарбниці продемонструють понад 1200 років історії Криму. Це зроблять завдяки археологічним знахідкам, що належали народам, які жили на півострові: грекам, скіфам, сарматам, аланам, готам і гунам.

Зокрема, Ліфантій пригадала зображення грецького бога кохання Ерота, яке можна буде побачити на виставці. Він тримає в руці шолом і, ймовірно, щит. Воно датується першим століттям нашої ери, тобто артефакту із зображенням цього бога орієнтовно 2000 років.

Відвідувачі виставки матимуть можливість побачити 565 унікальних артефактів. Це давньогрецькі, давньоримські, пізньоскіфські, сарматські, гунські й готські речі, знайдені впродовж XIX-XXI століть під час археологічних досліджень Криму.

Що відомо про "Скіфське золото"

За "Скарби Криму" або "Скіфське золото" Україна десять років судилася у Нідерландах з окупаційними музеями півострова, адже на момент захоплення Росією Криму у 2014-му експонати перебували на виставці в Амстердамі.

9 червня 2023 року після майже 10 років судових розглядів Верховний суд Нідерландів зобов’язав музей Алларда Пірсона передати Національному музею історії України експонати з виставки "Крим – золотий острів у Чорному морі".

"Скіфське золото" повернулося до України з Нідерландів у листопаді 2023 року. Києву передали артефакти з чотирьох музеїв півострова, які були представлені на виставці "Крим: золото й таємниці Чорного моря".

2694 кілограмів стародавніх скарбів вантажівкою завезли на територію Києво-Печерської Лаври. Ідентифікацію цінностей мали провести київські митники в Скарбниці Національного музею України.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок