У Києві презентували пам'ятну монету "Орьнек. Кримськотатарський орнамент"

У Києві презентували пам'ятну монету "Орьнек. Кримськотатарський орнамент"

Презентація пам'ятної монети "Орьнек. Кримськотатарський орнамент" у Києві в Нацбанку
Презентація пам'ятної монети "Орьнек. Кримськотатарський орнамент" у Києві в Нацбанку, 23 травня 2024 рік. Суспільне Крим

У Національному банку України в Києві 23 травня презентували пам'ятну монету "Орьнек. Кримськотатарський орнамент" з нагоди 70-річчя членства України в ЮНЕСКО. Орьнек внесений до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО з 2021 року.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це повідомила кореспондентка Суспільне Крим.

Як заявив під час презентації пам’ятної монети заступник голови Нацбанку Олексій Шабан, НБУ пишається різноманіттям нематеріальної культурної спадщини України, а також самобутністю та неповторністю її кримськотатарської складової.

"Як свідчення нашої глибокої пошани до корінного народу Криму та з нагоди 70-річчя членства України в ЮНЕСКО ми презентуємо монети, присвячені унікальному орнаменту, що є невіддільною частиною національної ідентичності кримських татар. Віримо, що ці монети стануть своєрідним талісманом, що пророкує визволення Криму з окупації та відновлення вільного життя кримськотатарського народу на його батьківщині — в українському Криму", — наголосив він.

На аверсі монети зображена кримськотатарська вишивальниця наґишчи (nağışçı), яка схилилася над вишивальним верстатом кергеф (kergef). Угорі великими літерами написали "Україна", нижче "Орьнек", малий український державний герб, номінал та графічний символ гривні, рік карбування — 2024.

На реверсі зображений сам орнамент, який уособлює сімейні цінності й символізує родинні зв'язки. Ця сім’я складається зі знаків чоловіка, жінки та їхнього спільного дому. По обидва боки центральної вертикалі розташовані символи дітей, що створюють повноцінний орнамент, який відображає сімейну єдність та гармонію.

"Ви можете побачити на цій монеті на аверсі та реверсі саме тематику, яка присвячена кримськотатарському орнаменту Орньек. Закладені сенси, які є цінностями, саме сімейними цінностями, відношення в сім'ї, повага до літніх людей, про продовження роду. Дуже такі глибинні сенси, які притаманні як українському, так і кримськотатарському народу", — розповіла голова громадської організації "Алєм" Есма Аджієва.

Самі монети — номіналом 5 і 10 гривень, останні виготовили зі срібла та меншим тиражем.

За словами начальника управління нумізматичної продукції НБУ Євгена Кондратенка, у такий спосіб вони через гроші залишають памʼять про історичну подію та про сенс, який несе ця монета.

"Тому ми за рахунок цього, нашої такої просвітницької роботи, вважаємо, що вона дуже важлива для наступних поколінь й сьогодення", — уточнив він.

Придбати пам'ятні монети "Орьнек. Кримськотатарський орнамент" можна в інтернет-магазині нумізматичної продукції Нацбанку та у банках-дистриб’юторах.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок