Науковцю з Ялти російські прикордонники безстроково заборонили в’їзд до Криму — КПГ

Науковцю з Ялти російські прикордонники безстроково заборонили в’їзд до Криму — КПГ

Гурій Корнільєв
Гурій Корнільєв. Кримська правозахисна група

Вченому з окупованої Ялти російські прикордонники безстроково заборонили в’їзд до Криму. На окупованому півострові в нього залишилася 76-річна мати, яка потребує догляду.

Про це повідомляє "Кримська правозахисна група" (КПГ).

За інформацією правозахисників, кандидат біологічних наук Гурій Корнільєв у 2014 році після окупації півострова відмовився від отримання російського громадянства у письмовій формі. 10 років Гурій жив в окупованій Ялті разом зі своєю мамою. Окупанти видали йому посвідку на проживання у Криму.

Як повідомили у КПГ, посвідка давала вченому можливість проживати у Криму за наявності в нього чинного українського закордонного паспорта. 15 квітня цього року Гурій виїхав до Грузії з метою продовження дії свого паспорта, термін якого мав завершитися у червні 2024 року. Він планував звернутися за допомогою до консульського відділу Посольства України для розв'язання даного питання.

Під час реєстрації на рейс у міжнародному аеропорту Сочі прикордонні служби Росії звернули увагу на вченого, який виразив своє небажання отримувати російське громадянство. Вони натякнули, що йому може бути відмовлено у виїзді назад до Росії. Правозахисники наголосили, що кримчанин вважав це лише психологічним тиском і був переконаний, що йому мають надати можливість повернутися додому без перешкод.

Гурій, як повідомили правозахисники, продовжив дію українського закордонного паспорта у Грузії та намагався повернутися назад до Криму з Грузії через Вірменію, а надалі в’їхати до РФ через московський аеропорт Шереметьєво.

У КПГ розповіли, що 22 квітня, коли кримчанин прилетів до московського аеропорту Шереметьєво, він разом з іншими громадянами України був підданий так званій фільтрації. Саме тоді російські прикордонники відмовили йому у в'їзді до РФ та безстроково заборонили в’їжджати на територію Російської Федерації. Окупанти відмовилися письмово підтвердити заборону на в’їзд.

За повідомленням вченого, у міжнародному аеропорту Шереметьєво окупанти влаштовували ретельну перевірку для всіх осіб з українськими паспортами. Проходження цієї перевірки включало кілька етапів. По-перше, українцям потрібно було заповнити анкету, підписати згоду на можливе проходження поліграфа, а потім пройти усне опитування з прикордонниками. Зазначена анкета містила 35 запитань, серед яких були питання про родичів в Україні та будь-які зв'язки з представниками українських держслужб та збройних сил.

Після заповнення анкети всім людям з паспортами України було сказано, що необхідно здати відбитки пальців і долоні. Також тим українцям, які могли мати заборону на в’їзд, додатково відбирали зразки ДНК з ротової порожнини. За словами Гурія, російські прикордонники натякнули, що особи, які не погодяться на ці процедури добровільно, можуть не в'їхати до Росії..

Згідно з повідомленням Гурія, всім українцям треба було здати на перевірку вміст ноутбуків та мобільних телефонів. Після огляду анкети та мобільних пристроїв представники ФСБ провели з вченим кілька розмов з психологічним тиском. Вони вимагали пояснень щодо мотивів відмови від отримання російського громадянства, стверджуючи, що це вказує на антиросійську позицію та демонстративне очікування на ЗСУ в окупованому Криму. У ході розмови Гурія також запитали "Чий Крим?" на що він відповів, що відповідно до міжнародного права Крим є територією України.

Як повідомив кандидат наук, після цього представник ФСБ відмовив йому у в'їзді.

В КПГ наголосили, що разом з вченим того дня на територію Росії не впустили ще приблизно 50 людей з українськими паспортами з різних авіарейсів. Усіх цих людей було відправлено з московського аеропорту на безкоштовних зворотних авіарейсах до тих міст, звідки вони прибули. Гурія Корнільєва повернули до аеропорту Єревана.

Наразі, як стверджують правозахисники, вчений живе в Києві, де його друзі допомогли йому знайти кімнату в гуртожитку та поділилися своїми речами.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок