В Росії почали розгляд справи Кирила Баранника та ще сімох українців: що відомо

В Росії почали розгляд справи Кирила Баранника та ще сімох українців: що відомо

Ексклюзивно

2 травня у російському Південному окружному військовому суді Ростова-на-Дону почали судити майстра спорту з орієнтування Кирила Баранника із Сімферополя та ще сімох людей. Більшість з них звинувачують у "терористичній діяльності"205 КК РФ.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Суспільне Крим поговорило з правозахисницею та тренером одного з фігурантів. Розповідаємо що наразі відомо про "справу щодо замаху на Аксьонова та Костянтинова".

Обставини затримання

26-річного Баранника затримали 30 травня 2023 року на набережній в окупованому Сімферополі.

Експертка “Кримської правозахисної групи” Ірина Сєдова зазначила, що Кирила Баранника катували та змушували зізнатися у злочині. Під час тортур Бараннику загрожували зґвалтуванням, вбивством його самого та навіть матері при спробі втечі.

"Він заявив, що його дуже жорстоко катували, щоб він зізнався у злочині. А саме у підриві залізничної колії 23 лютого у селищі Поштове Бахчисарайського району. Пізніше почали катувати, щоб повісити на нього ще один злочин. Звинуватити в підриві залізниці", — повідомила правозахисниця.

3 травня 2023 року, затримали інших "фігурантів": Сергія Войнаровського, Віктора Підвального, Сергія Кривошеїного, Дениса Петранова, Ігоря Зоріна, Ольгу Кравчук та Олену Войнаровську.

"Один із затриманих — Денис Петранов, він був заарештований не в Криму, він перевізник. Заробляв тим, що возив до Грузії людей. Його затримали начебто за те, що він віз під виглядом газових плит ці всі вибухівки", — розповіла Ірина Сєдова.

У чому звинувачують Баранника та інших фігурантів справи

Сергія Баранника окупанти звинувачують у "злочинах" за шістьма статтями Кримінального кодексу РФ: у держзраді275 КК РФ, незаконному зберіганні вибухових пристроїв222.1 КК РФ, контрабанді вибухових пристроїв або вибухових речовин226.1 КК РФ, участі в терористичній спільноті205.4 КК РФ, скоєнні теракту205 КК РФ, а також у проходженні навчання для здійснення терористичної діяльності205.3 КК РФ.

Його звинуватили у замаху на окупаційного голову Криму Сергія Аксьонова та "очільника Державної ради Криму" Володимира Костянтинова. Силовики вимагали, щоб Баранник також зізнався в організації вибуху на залізниці біля села Чистеньке, але він відмовився це зробити.

Ірина Сєдова нагадала, що інша група людей, яку затримали 3 травня, також була звинувачена у замаху на окупаційного голову Криму Сергія Аксьонова та "очільника Державної ради Криму" Володимира Костянтинова. Їм також висунили звинувачення у "тероризмі". Ще двох фігуранток — Ольгу Кравчук та Олену Войнаровську — звинуватили у незаконному зберіганні вибухових пристроїв222.1 КК РФ.

23 квітня правозахисна ініціатива "Кримський епізод" повідомила у Telegram, що справи всіх "фігурантів" були об'єднані. Попереднє засідання в суді окупанти призначили на 2 травня.

Правозахисниця Ірина Сєдова впевнена, що ці затримання росіяни використовують з погляду пропаганди, аби показати, що "всі українці диверсанти та терористи". Таким чином, наголошує аналітикиня, окупанти виправдовують свою агресію проти народу України.

"Зараз вони об'єднали справу Кирила з іншими затриманими, передали це все в суд, судять всіх разом, як "терористичне угруповування", що готувалося знищити всю верхівку кримську. Ці люди є жертвами політичних репресій, ці звинувачення сфальсифіковані. Немає жодних доказів", — запевняє вона.

Ірина Сєдова зазначила, що інформації про інших "фігурантів" дуже мало.

"Про інших людей, на жаль, дуже мало інформації. Ми не володіємо, ми не маємо зв'язку і не знаємо хто там адвокат. Скоріше, "адвокати" ФСБ. Єдине, що можу сказати - справу розглядатиме Валерій Опанасенко. Це такий суддя, який в Ростовському суді в багатьох політично вмотивованих кейсах мав участь", — розповіла аналітикиня.

Що відомо про Кирила Баранника

Журналісти Суспільне Крим також поговорили із заслуженим тренером України Андрієм Подгаєцьким, який був наставником Кирила Баранника у Національній збірній зі спортивного орієнтування.

На 2 травня призначено попередній розгляд справи Кирила Баранника та ще сімох людей
Андрій Подгаєцький, заслужений тренер України, наставник Кирила Баранника. Фото: Суспільне Крим

"Він (Кирило Баранник - ред), відносно, пізно почав займатися орієнтуванням, але швидко прогресував і в період 2013 року і 2014 року входив до складу юнацької збірної України - захищав честь нашої збірної команди на чемпіонаті Європи у Португалії. І також у 2014 році у Македонії", - розповів Подгаєцький.

Тренер вважає, що ФСБ звинувачує Кирила, бо він зручна ціль.

"Я чув, що на Кирила намагаються "повісити всіх собак". Але це звичайна історія ФСБ. Чому? Тому що, якщо є людина, яка підходить під якусь історію, то в принципі, напевно, простіше повісити все на цю людину. Ніж вирішувати питання якимось чином глобально.Чи піти з цієї території на свою рідну територію РФ. І таким чином таких ситуацій більше не буде", — вважає Андрій Подгаєцький.

На 2 травня призначено попередній розгляд справи Кирила Баранника та ще сімох людей
Юнацька збірна Португалія, 2013 рік. Кирило Баранник перший ліворуч в першому ряду. Фото: особистий архів Андрія Подгаєцького

Він розповів, що Кирило завжди мав чітку проукраїнську позицію, тому що він народився та жив в Україні.

В Росії розпочнуть розгляд справи Кирила Баранника та ще сімох українців: що відомо
Юнацька збірна Македонія, 2014 рік. Кирило Баранник останній праворуч в нижньому ряду. Фото: особистий архів Андрія Подгаєцького

"Якщо припустити, що люди, які на Кримському півострові здійснюють якийсь спротив — це захист власної країни. І ці люди народилися в Україні, вони жили в Україні. І вони захищали інтереси України, якщо навіть таке було, але знаючи, як працює ця машина, то цілком можливо передбачити, що історія може виглядати трішки іншим чином, ніж подається вона у російських судах", — каже Подгаєцький.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок