"Не дали проросійським депутатам прийняти рішення, яке очікує Москва": як проходив спротив окупації Криму 10 років тому

"Не дали проросійським депутатам прийняти рішення, яке очікує Москва": як проходив спротив окупації Криму 10 років тому

Ексклюзивно

Десять років тому, 26 лютого 2014 року, українські патріоти зібралися біля будівлі Верховної Ради Криму у Сімферополі на підтримку територіальної цілісності України.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, заступник голови Меджлісу Ахтем Чийгоз та координатор руху "Євромайдан-Крим" Сергій Ковальський розповіли у коментарі Суспільне Крим, як відбувався спротив окупації десять років тому.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Голова Меджлісу Рефат Чубаров у 2014 році був депутатом Верховної Ради Криму. Він згадує, що проросійська частина парламенту автономії хотіла проголосувати за незаконне звернення до РФ щодо введення її військ спершу 21 лютого, потім перенесли на 26 лютого.

"Ввечері 25 лютого 2014 року майже одностайно було прийнято рішення закликати людей, мешканців Криму вийти до Верховної Ради Криму і не дати таким проросійським прийняти те рішення, яке від них очікувалося Москвою", — зазначив Чубаров.

Тоді одночасно відбувалися дві акції: проукраїнський мітинг, організований Меджлісом кримськотатарського народу та проросійський, зібраний партією Аксьонова "Русское единство". Координатор руху "Євромайдан-Крим" Сергій Ковальський згадує, як ланцюг працівників міліції розділяв мітингувальників, але це тривало недовго.

"Перед мітингом ми приходимо на захід — стоїть поліція, яка посередині й сюди приходять, ніби проросійські, автобусом привозять. Сюди приходять ті, хто проукраїнські й вони так чітко розділяють, а в загострення мітингу ці поліцейські беруть і виходять, зіштовхуючи при цьому людей", — сказав Ковальський.

Міліція біля Верховної Ради Криму у Сімферополі під час позачергового засідання депутатів, 26 лютого 2014 року
Міліція біля Верховної Ради Криму у Сімферополі під час позачергового засідання депутатів, 26 лютого 2014 року. Фото: УНІАН

Він стверджує, що у проросійському мітингу брало участь багато людей, які на півострів завезли з Росії.

"Підтримати Україну виходили тисячі людей, активних кримчан, підтримати Росію ніхто не виходив, бо ці люди були завезені, вони були підготовлені, а населення, яке було неактивне, й можливо якісь проросійські думки були, вони були налякані й сиділи дома", — зауважив Ковальський.

Нині головним підсумком протесту 26 лютого Рефат Чубаров називає те, що вдалося зірвати незаконну сесію кримського парламенту.

"Це дуже масштабний для Криму мітинг і ці люди в дуже важких умовах були — стики, протистояння, побиття, але ці люди не дали проросійським депутатам прийняти те рішення, яке очікує Москва. Я тоді це говорив і сьогодні повторюю, що громадянське суспільство Криму за закликом Меджлісу кримськотатарського народу 26 лютого 2014 року — воно абсолютно виконало своє повноваження, свою роль, воно утримало Крим від тієї прірви, куди збиралися кинути проросійські депутати", — наголосив він.

В результаті сутичок під будівлею Верховної Ради Криму загинули двоє людей, кілька десятків зазнали поранень. Ахтем Чийгоз десять років тому був учасником того протесту. А після російської окупації у Криму над ним та іншими кримськотатарськими активістами влаштували політичне судилище.

"Обставини були такі, що 2014 рік повністю вони намагалися серед нас знайти зрадників, декого знайшли, з іншими домовитися вони не змогли й серед них був я. Я навмисно кожен тиждень їздив у Київ та зустрічався з європейськими послами, виходив в етер й знаходячись в Криму, і їх це дуже дратувало. Так сталося, що після поїздки в Туреччину, а потім після зустрічі з Порошенком, на зворотному шляху мене арештували", — розповів Чийгоз.

Його росіяни звинуватили в організації мітингу 26 лютого. 11 вересня 2017-го окупаційний Верховний суд Криму засудив його до 8 років колонії суворого режиму.

"Для декого це все життя. Для мене це етап боротьби. По статті, за якою мене судили, це 12 років ув'язнення, але суд виніс рішення 8 років, а потім через три роки, я скажу відверто, дивлячись на сьогоднішню ситуацію, через три роки мене звільнили. Я впевнений, що якби того шансу не було би й вони відверто казали, що це квиток в один кінець, але пощастило й через три роки мене визволили", — сказав Чийгоз.

Увечері 26 лютого десять років тому учасникам мітингу здавалося, що їм вдалося відстояти територіальну цілісність України. Та вже наступного дня вулиці кримських міст заполонили російські військові. Так починалася окупація, яку, каже Чубаров, завдяки мітингу 26 лютого, Росія не змогла показати, як хотіла — добровільним рішенням всіх кримчан.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок