Цього року було завдано цілої низки ударів по об'єктах Росії в окупованому Криму – починаючи від ракетного удару по штабу ЧФ у Севастополі до ураження російських кораблів у доках судноремонтного заводу в Севастополі та суднобудівного – в Керчі.
Суспільне Крим поспілкувалось з експертами, щоб дізнатися як Збройним силам України вдалося послабити Росію в окупованому Криму.
Вночі 17 липня пролунав потужний вибух на Кримському мосту. Внаслідок вибуху було зрйновано два прольоти автомобільної частини споруди. Це була спланована операція Служби безпеки України, яка для цього використала власну розробку — морські дрони Sea Baby.
Військовий експерт Павло Лакійчук заявив, що це був серйозний удар по логістиці росіян, адже Кримський міст був важливою "артерією" для перекидання техніки та зброї в окупований Крим, а звідти на південний фронт.
“Можна порівняти як працював міст 2022 року чи навіть 2021-го і як він працює зараз. Власне кажучи, в нього сформувався такий собі пропускний режим навіть через загрозу ударів, загрозу погодних умов. І міст з моста в нашому розумінні перетворився на КПП”, — зазначив Лакійчук.
В ніч на 13 вересня у Севастополі пролунав потужний вибух, місцеві зафільмували пожежу на судноремонтному заводі. Згодом стало відомо, що було уражено два кораблі, які в цей час стояли у доках — десантний корабель "Мінськ" та підводний ракетоносій "Ростов-на-Дону", який став першим в історії підводним човном, знищеним крилатою ракетою.
"В нас тепер в активі знищений російський підводний човен і також знищене дороговартісне обладнання, і уражена фахова жива сила, яка була задіяна в ремонті та відновленні цих ворожих суден. Тому це вагомі результати", — розповів представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов.
4 листопада вибухи пролунали на судноремонтному заводі в окупованій Керчі. За даними ГУР, пошкоджень зазнав один із найсучасніших кораблів росіян "Аскольд" – носій крилатих ракет "Калібр".
22 вересня було завдано ракетний удар по будівлі штабу Чорноморського флоту. У розвідці цю спецоперацію назвали "крабовою пасткою". В момент атаки там відбувалася нарада керівництва флоту. Андрій Юсов заявив, що це був удар не лише по штабу росіян.
"Це предмет гордості і зомбування російського населення: "Ось "слава" російського флоту", і звичайно такий нищівний удар: фактично знищення штабу і будівлі окупантів в Криму - це безумовно репутаційна інформаційна поразка, яку важко чимось перекрити”, — представник ГУР МОУ Андрій Юсов.
2023 рік загалом став переломним для витіснення російського флоту в Чорному морі, каже військовий експерт Павло Лакійчук. Після ударів українських Сил оборони, Чорноморський флот перебазував свої кораблі із Севастополя переважно до Новоросійська.
"Україна не маючи свого потужного флоту, нерівнозначними, начебто слабими, але дуже творчими ударами, загнали ворога не просто в кут, а фактично його нейтралізували", — військовий експерт Павло Лакійчук.
Завдяки цьому Україні вдалося налагодити власний, без посередництва РФ, коридор для експорту зерна, відзначив на підсумковій пресконференції президент України Володимир Зеленський.
“Дійсно, мало хто іноді бачить і оцінює, але всюди і в Україні хто знає і за кордоном, всі високо оцінюють позбавлення російського флоту майже тотального їх домінування в українському чорному морі і постійного нав’язування що нам робити, що експортувати, тощо. Принаймні це блокуванні економіки україни, яка потім додає і дає можливість нашим воїнам стояти потужно на своїй землі”, — наголосив Зеленський.
Цього року Сили оборони заходили в Крим фізично та розгорнули там український прапор. Крім висадки десанту на мисі Тарханкут, в українській розвідці однією з найбільш вдалих операцій називають встановлення контролю над так званими "Вишками Бойка".
"Кожна така успішна операція є проблемою для агресора з точки зору відновлення ланцюгів постачання, з точки зору відновлення графіків з яких вони вибиваються і кожного разу це додаткові можливості для українських оборонців, якими ми вони безумовно користаються. І удари по "Кримському мосту" і повернення під український контроль "Вишок Бойко" і десантні операції українських спецпризначенців ГУР і в цілому діяльність сил безпеки і оборони разом з рухом опору", — представник ГУР МОУ Андрій Юсов.
Голова СБУ Василь Малюк заявив, що у 2024-му кримські операції триватимуть. Експерти вважають, що важливо встановити вогневий контроль над аеродромами, а Джанкой має стати наступною Чорнобаївкою.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook