Українська православна церква, яку очолює митрополит Онуфрій, згідно з власним статутом і статутом Російської православної церкви, з 1990-х років була самокерованою частиною РПЦ. У травні 2022 року після повномасштабного вторгнення УПЦ усунуло зі статуту частину пунктів, які пов'язують її з РПЦ, втім – не усі.
Про це Суспільному в інтерв'ю розповів релігієзнавець Олександр Бродецький.
За словами Бродецького, також очільник УПЦ обов'язково мав бути членом священного синоду Російської церкви. Тобто регулярно їздив у Москву на засідання цього синоду, голосував та ухвалював рішення разом з іншими архієреями Російської православної церкви. До того ж був другим за статусом після предстоятеля РПЦ.
Всі єпископи Української православної церкви були єпископами Російської православної церкви, були зобов'язані брати участь в архієрейському та помісному соборах РПЦ. Робили це до 2022 року й доти "абсолютно точно були частиною РПЦ".
"Тільки у травні 2022 року під впливом громадськості зібрали собор у Феофанії –одному з монастирів Києва, й усунули зі статуту деякі пункти. Зокрема, що їх предстоятель — член синоду Російської церкви. Усувають й формулювання "самокерована", але все-таки частина Російської церкви. Ще деякі моменти усувають і вважають, що вони можуть говорити, що повністю розірвали зв'язки з церквою".
Бродецький каже, є офіційна релігієзнавча експертиза, в якій йдеться про те, що зроблених у 2022 році дій недостатньо, щоб повноцінно вважати УПЦ церквою не Московського патріархату.
Так у статуті УПЦ зберегли посилання на грамоту патріарха Алексія ІІ 1990 року, де церкві надається самостійність і незалежність в управлінні. Але водночас у цій грамоті вказують, що зі світовим православ'ям УПЦ з'єднана через російську церкву.
"Умовно кажучи, ви самостійні відносно в межах своєї території, але коли хочете бути суб'єктними для світу, то спирайтесь на нас – що ми скажемо, те і буде. У тій грамоті навіть сказано, що висловлюється сподівання, а церковною мовою — це по суті ствердження, що УПЦ буде керуватись постановами архієрейських та інших соборів РПЦ. Тобто вказівка на цю грамоту — це важливий момент збереження єдності з Росією", – каже Бродецький.
За словами релігієзнавця, у листі митрополита Онуфрія, який він писав на адресу Державної служби з етнополітики і свободи совісті, йдеться, що ПЦУ пов'язана зі світовими церквами через Вселенський патріархат. Але тут є різниця, каже Бродецький. Вселенський патріархат (такий його історичний статус) — перший серед рівних у православному світі, а Московський патріархат — це лише одна з автокефальних церков. Коли певна церква пов'язана з іншими через одну з автокефальних церков, яких є багато, це означає, що вона у її структурі.
"У православному світі немає іншої форми існування, окрім автокефальної чи автономної. Автокефальною УПЦ не є. Також УПЦ не звернулась до світових автокефальних церков з проханням про те, щоб її сприймали, як автокефальну, незалежну. Це теж важливо".
Як остаточно розірвати зв'язок з РПЦ
У листі голови Державної служби з етнополітики та свободи совісті стверджується, що не йдеться про заборону в Україні православ'я чи УПЦ. У законі "Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій” забороняється діяльність тільки Російської церкви як ідеологічної структури Росії. Для цього УПЦ мають направити у Москву документ, підписаний її предстоятелем, про те, що вона – не частина Російської церкви.
Крім цього, за словами Бродецького, кожен єпископ, який до 2022 року перебував у структурі якихось органів, синодів чи міжсоборних присутностей, повинен написати заяву про свій вихід з цих структур.
Потім в УПЦ – а саме предстоятель – має недвозначно засудити тих єпископів, які вступили у колаборацію з Росією на окупованих територіях.
"Далі, про що ще просить Україна, – офіційно й з підписом предстоятеля, оцінити вчення патріарха Кирила, який благословляє війну, називає її священною, посилає на цю війну своїх капеланів, які досить часто є зі зброєю. Хоч православним священникам категорично заборонено брати в руки зброю. Оцінити, це християнство чи ні?".
Цих кроків не зроблено, каже Бродецький.
Більше про різницю між УПЦ та ПЦУ, а також релігійні переходи в області – в інтерв'ю Суспільного з релігієзнавцем Бродецьким:
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини