Перейти до основного змісту
"Перенесли традиції буковинських сіл на сцену". У Чернівцях представлять етномюзикл "Крізь століття"

"Перенесли традиції буковинських сіл на сцену". У Чернівцях представлять етномюзикл "Крізь століття"

Крізь століття мюзикл
Артисти із етно-мюзиклу "Крізь століття". Фото надали у Чернівецькій філармонії

У Чернівецькій філармонії готуються до прем'єри етномюзиклу "Крізь століття". На сцені представлять, як народні звичаї передаються з покоління в покоління. Етномюзикл охоплює символічні події різних сезонів: від приготувань до Святвечора та зустрічі Різдва, до великодніх святкувань, виводу овець на полонину і весільних традицій.

Про це на пресконференції розповів виконувач обов'язків директора філармонії та керівник проєкту Юрій Гавриляк.

За його словами, етномюзикл поставили до 80-річчя Заслуженого академічного буковинського ансамблю пісні й танцю імені Андрія Кушніренка. Постановка поєднує хореографію, хор та гру оркестру народних інструментів з використанням автентичних мелодій і сучасних аранжувань.

На сцені виступлять 50 артистів, також ще приблизно 30 людей брали участь у підготовці мюзиклу.

Історія емігрантки про повернення до свого коріння

У мюзиклі покажуть обрядовість чотирьох сезонів та різних частин Північної Буковини. Зимові традиції взяли із центральної Буковини, весняні — з Хотинщини й Бессарабії, літні — з Путильщини (Буковинська Гуцульщина), осінні — з Кіцманщини та Заставнівщини, звідки взяли обряд буковинського весілля.

Всі ці події будуть об'єднані історією буковинки, яка 50 років тому емігрувала з України. В основі сюжету — твір чернівецького письменника Георгія Боти "Брати Ленківці". За задумом, головна героїня виїхала в Канаду, але повернулася на Буковину, щоб згадати традиції та звичаї.

"Моя героїня — це дівчина, яка виїхала зовсім молодою. У неї дуже нелегке життя в еміграції. У неї настільки була страшенна туга і біль за своєю рідною землею. І ось вона вже повертається сюди, на Буковину, і, заходячи на сцену, вона розповідає через пісню, через танець, через слово, про своє життя", — розповідає виконавиця головної ролі мюзиклу, артистка хорової групи Мар'яна Українець.

Інші головні ролі у мюзиклі виконують артисти театру-студії "Гердан".

"Із традиціями з буковинських сіл". У Чернівцях представлять етно-мюзикл "Крізь століття"
Момент із мюзиклу. Фото надали у Чернівецькій філармонії

Відтворення традицій

Мюзикл має назву "Крізь століття", оскільки традиції зберігають впродовж століть та передають від покоління до покоління.

Режисер мюзиклу Іван Петрусяк каже, що ідея проєкту виникла минулої осені, але пошукова робота, опис фольклорних матеріалів і запис автентичних пісень тривали понад десять років. Іван Петрусяк записував матеріали зокрема й у своєму селі, більшість матеріалу в мюзиклі використані саме із цих записів.

У деяких селах збереглися такі давні традиції, проте вони відмирають, каже Іван Петрусяк.

"Ми хочемо показати те, що це наша ідентичність і ми повинні її демонструвати. І саме в такий час, коли війна, коли ворог хоче нашу культуру собі привласнити, через цей мюзикл ми показуємо, що ми є, будемо і будуть з нас брати приклад", — каже Іван Петрусяк.

"Із традиціями з буковинських сіл". У Чернівцях представлять етно-мюзикл "Крізь століття"
Момент із мюзиклу. Фото надали у Чернівецькій філармонії

У мюзиклі використали хореографічні твори балетмейстера Дарія Ластівки, Івана Петрусяка та колишнього балетмейстера Буковинського ансамблю Сергія Королюка. Загалом хореографію поставив балетмейстер Леонід Сидорчук.

"Є твори, які є у побуті в наших селах на Буковині, і вони майже не змінені. Ми їх перенесли на сцену. Звичайно, вони мають якийсь сценічний варіант, але все-таки основа цього твору залишається з народу", — каже Леонід Сидорчук.
"Із традиціями з буковинських сіл". У Чернівцях представлять етно-мюзикл "Крізь століття"
Момент із мюзиклу. Фото надали у Чернівецькій філармонії

Відреставрували сорочки та створили костюми за традиційними зразками

У мюзиклі використають костюми, які для ансамблю раніше створила майстриня художньої вишивки Ольга Курик. Зокрема, для постановки відреставрували бісерні сорочки.

Також пошили нові костюми, над дизайном яких працював заслужений діяч мистецтв Микола Шкрібляк.

"Одяг робили на основі автентичного костюму, але його адаптували, щоб артистам було зручно танцювати і співати на сцені. Микола Шкрібляк до цього підійшов художньо, щоб костюми відповідали порам року".

Іван Петрусяк каже, що для реквізиту закупили автентичних речей. Серед реквізиту є рушники та сорочки, яким по 80-100 років.

"Це ми не хотіли стилізувати. Тому що воно дає свій колорит на сцені", — каже Петрусяк.

Дії мюзиклу доповнюватиме зображення традиційної вишивки на LED-екранах. Ці орнаменти взяли із книги "Взори вишивок домашнього промислу на Буковині", які понад 100 років тому зібрав Еріх Кольбенгаєр. Взори цих вишивок також представлять на виставці у фоє філармонії.

"Із традиціями з буковинських сіл". У Чернівцях представлять етно-мюзикл "Крізь століття"
Момент із мюзиклу. Фото надали у Чернівецькій філармонії

Прем'єра та гастролі

Етномюзикл "Крізь століття" покажуть 20 листопада о 18:30 в обласній філармонії. Другий концерт відбудеться 24 листопада о 17:00. Також Суспільне Чернівці транслюватиме мюзикл на YouTube. Квитки на мюзикл можна купити у касі філармонії або на сайті.

Також на першу половину 2025 року ансамбль запланував гастролі Україною. Керівник філармонії Юрій Гавриляк каже, що ведуть перемовини з Румунією, Польщею, Литвою, Латвією, Естонією щодо майбутніх гастролей у 2025 та 2026 роках.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

Топ дня

Вибір редакції

На початок