До 2027 року у Чернівецькій області мають сформувати мережу ліцеїв, де учні здобуватимуть освіту за профілями. Цьогоріч мають затвердити орієнтовний перелік – попередньо до нього можуть увійти 59 закладів.
Так у деяких громадах ліцеїв буде кілька, а є й такі, де учнів недостатньо і їх підвозитимуть у сусідні громади. Суспільне Чернівці розповідає, як в області формують мережу ліцеїв та за якими критеріями.
Для гірських шкіл є винятки
Мережу ліцеїв формують за реформою Нової української школи, яка передбачає, що всі заклади будуть поділені на:
- початкову школу (1-4 класи);
- базову школу (5-9 класи);
- старшу профільну школу (10 -12 класи).
11 академічних ліцеїв попередньо планують сформувати у Вижницькому районі, ще дев'ять у Дністровському, решту – у Чернівецькому. Про це в інтерв'ю Суспільному розповіла директорка обласного департаменту освіти й науки Оксана Сакрієр.
У громадах Вижницького району є 23 школи, які мають статус "гірських". Для таких громад робили винятки й у кожній передбачили академічний ліцей. Це пов'язано з тим, що не всюди є можливість забезпечити довіз учнів з однієї громади в іншу.
"У Вижницькому районі мережа сформована, немає якихось протестів чи непогодження з батьківською громадою. У Дністровському теж немає ні бунтів, ні суперечностей. Єдиний і найбільший район, де виникають суперечності та бажання перегляду, пояснення критеріїв – Чернівецький", – каже Сакрієр.
Так, за її словами, ліцеї №11 та №8 у Чернівцях наразі не входять до попередньо сформованої мережі, втім їх можуть внести до остаточного переліку.
"Ми провели дві інформаційні кампанії на прохання зустрічі з батьками, де проговорили та ухвалили ряд компромісних рішень, й далі знову переглядаємо мережу закладів освіти у Чернівцях. Чому не увійшов ліцей №8 до мережі – це запитання до управління освіти, бо вони хотіли створити окремий єдиний заклад з мовними профілями: англійським та німецьким", – каже Сакрієр.
Є нові школи, але недостатньо дітей
При формуванні мережі орієнтуються на демографію. Має бути достатньо учнів, щоб поділити їх за профілями. Так у ліцеях мають навчатися від 300 учнів. Цього буде достатньо, щоб поділити учнів на групи за профілями.
Наприклад, сформувати три ліцеї пропонували у Мамаївській громаді, втім через критерій демографії там мають обрати два заклади. У Волоківській громаді теж немає 300 дітей, які навчатимуться у старших класах, каже Сакрієр.
"У Волоці ми не пропонували академічний ліцей. Маємо величезне бажання громади й невідповідність фундаментальному критерію. Зараз продумуємо, як дати можливість спробувати й не зруйнувати мережу, бо, якщо ми надамо їм таке право, то маємо переглядати всю область. Ми не можемо у всіх 337 закладах області зробити академічні ліцеї", – каже директорка департаменту освіти.
Така ж ситуація у Лівинецькій та Боянській громадах – попередньо учнів підвозитимуть до Новоселиці або Чернівців. Також учнів з Усть-Путили зможуть довозити у Розтоки або до закладу Путильської громади, попри наявність нової школи.
"В Усть- Путилі є нова школа. Логічно, що кожен скаже, в новій школі має бути академічний ліцей. Однак громада аргументувала, що їм треба саме Розтоки. Знову ж таки є прибічники і є опоненти, але ми можемо говорити не тільки про приміщення, а й наявність дітей. У колишньому районному центрі є потужний педагогічний склад", – каже Сакрієр.
Водночас з Горішніх Шерівців також могли б довозити дітей до Чернівців, але школа має високі показники з національного мультипредметного тесту й конкурсів, а також нове приміщення. Через це для закладу зробили виняток й внесли його до мережі, каже Сакрієр.
У Новоселицькій громаді попередньо сформували один академічний ліцей. Сакрієр каже, заклад планує приймати учнів з інших громад й для цього відокремить приміщення початкової та базової школи, а для ліцею відведуть окреме.
"Вже такі домовленості й обговорення на рівні громад є. Тобто, реформа передбачає комунікацію, де є потужніша база та викладачі, відповідна кількість дітей. Голови громад будуть між собою погоджувати довіз та організацію цього процесу".
В інтервʼю на прикладах громад розбираємо, де будуть ліцеї, а де гімназії, й навіщо відбудеться реформа:
Остаточну мережу ще не затвердили
Попередню мережу ліцеїв в області планують сформувати до 13 вересня – опісля подадуть її на затвердження обласної ради. Водночас цю мережу планують щорічно переглядати до 2027 року.
"Кожен заклад боротиметься за себе, бо вважається надзвичайно статусним бути академічним ліцеєм. Хоча чомусь поза зоною нашої уваги залишається початкова і базова школи, адже це основа основ. І реформа не про закриття школи, а про профілізацію та виокремлення", – каже Сакрієр.
Сакрієр каже, з наступного навчального року у Багатопрофільному ліцеї для обдарованих дітей втілюватимуть пілотний проєкт академічного ліцею.
"План для реалізації у 2027 році ми будемо втілювати поступово, бо з початку цього року говоритимемо про спроможність наших закладів надати профілі, які вони обирають: це щонайменше три і педагогічний склад. Цьогоріч затвердимо орієнтовний план формування академічних ліцеїв, і тільки у 2027 році дев'ятикласники підуть у десятий клас, щоб здобути 12-річну освіту".
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини