Чернівецька облрада проголосувала за дострокове припинення повноважень усіх депутатів ОПЗЖ

Чернівецька облрада проголосувала за дострокове припинення повноважень усіх депутатів ОПЗЖ

Чернівецька облрада проголосувала за дострокове припинення повноважень усіх депутатів ОПЗЖ
. Депутати на засіданні сесії облради. Фото: Чернівецька обласна рада

У Чернівецькій облраді проголосували за дострокове призупинення повноважень усіх депутатів, які висувалися та були обрані за виборчими списками політичної партії "Опозиційна платформа – За життя". Це рішення підтримали 37 депутатів.

Про це передає кореспондентка Суспільного із зали засідань.

Що відомо про проєкт

Проєкт рішення зареєстрував депутат облради від фракції "Народний контроль" Андрій Кухарук. Він наразі воює у складі ЗСУ. У проєкті йдеться про призупинення повноважень шістьох депутатів: Олександра Болтунова, Михайла Жара, Олега Глухова, Валентини Карапчієвської, Світлани Постевки та Василя Онофрея.

Рішення підтримали 37 депутатів облради, ще 8 – утрималися. Також, згідно з проєктом, облрада направить звернення до місцевих рад з пропозицією призупинити повноваження депутатів місцевих рад, які висувалися та були обрані за виборчими списками політичної партії "Опозиційна платформа – За життя".

Позиції депутатів

Свою пропозицію проєкту рішення депутат Кухарук пояснив указом президента "Про призупинення діяльності окремих політичних партій", також запропонував його з огляду на суспільний запит. Допис про це депутат опублікував на своїй Facebook-сторінці.

Депутат Василь Онофрей назвав це рішення незаконним та планує оскаржувати його у суді, бо рішення порушує права буковинців, які голосували за нього у 2020 році.

"Політичної партії "ОПЗЖ" в облраді немає. Фракція була й ми всі з неї вийшли, бо не підтримували політичні погляди та ситуацію в цілому, яка склалася в країні з причин, які нам відомі. Я прийшов в облраду, бо за мене проголосували понад 1,5 тисячі буковинців", – каже Онофрей.

За словами Онофрея, через це рішення в облраді не буде представників від колишнього Герцаївського району й це порушить їхні права. Також стверджує, згідно з висновком комісії, проєкт рішення не відповідає законодавству.

"Це рішення стосується депутата Болтунова. Мені цікаво, як ми всі з вами будемо дивитися в очі ЗСУ, коли призупинятимемо повноваження депутата, який сьогодні захищає нашу країну", – каже Онофрей.

Водночас депутат від фракції "Громадський рух "Народний контроль" Петро Скорейко голосував за прийняття рішення. Вважає, що представники "ОПЗЖ" "завжди мали "антиукраїнську позицію".

"Сьогоднішня війна є великою мірою наслідком того, як поводилися представники ОПЗЖ: у них завжди була антиукраїнська позиція й наслідок цього – війна. Як на мене, питання просте – ми на другому році війни прощаємося з депутатами від "ОПЗЖ" в цьому залі. Рішення не просте, воно – політичне, але складні часи потребують складних рішень", – каже Скорейко.

Як наслідки матиме рішення

"Якщо таке рішення ухвалять, то це буде політична воля депутатів облради як реакція, зокрема на напад Росії на Україну. Але, які правові наслідки матиме рішення, – коментувати важко", – каже заступник голови облради Микола Гуйтор.

За його словами, в законі "Про статус депутатів місцевих рад" йдеться про те, що повноваження депутатів можуть достроково припинити за рішенням обласної ради у разі:

  • засудження;
  • за особистою заявою депутата;
  • через несплату депутатом аліментів.

Якщо депутати підтримають проєкт рішення у запропонованому вигляді, це може спричинити правову колізію. Оскільки в проєкті рішення йдеться про припинення саме повноважень депутатів, невідомо, чи залишаться обранці від партії "ОПЗЖ" депутатами облради.

"Депутати реалізують свої повноваження через участь у комісіях та сесіях облради. Тобто призупинення їхніх повноважень означає, що вони не повинні брати участь у сесіях та комісіях. Виникає питання, чи залишаються вони депутатами? Наскільки я бачу у проєкті рішення, не йдеться про виключення їх з депутатського корпусу".

За словами Гуйтора, проєкт рішення можуть розглянути на найближчих сесіях облради. Якщо його ухвалять, депутати зможуть спробувати оскаржити дострокове припинення повноважень у суді.

Які ще рішення приймали на останній у 2023 році сесії Чернівецької облради — у відео Суспільне Чернівці:

Що відомо про "ОПЗЖ" на Буковині

  • "Опозиційна платформа – За життя" – проросійська політична партія, яка торік у березні призупинила свою діяльність. Перед тим Рада національної безпеки та оборони призупинила будь-яку діяльність політичних сил, пов'язаних з Росією.
  • У квітні 2022 року фракція ОПЗЖ у Чернівецькій облраді заявила про призупинення діяльності. Вона налічувала шість депутатів та була однією з найменших. Депутати, які були членами фракції, продовжили роботу як позафракційні.
  • У червні 2022 року Восьмий апеляційний адміністративний суд заборонив діяльність партії "Опозиційна платформа – За життя". Все майно, кошти та інші активи цієї партії суд постановив передати у власність держави. Це стосується й обласних, міських і районних організацій партії.
  • Торік у вересні депутатка Чернівецької облради від партії "ОПЗЖ" Світлана Постевка подала заяву про дострокове складання повноважень. У коментарі Суспільному Постевка повідомила, що вирішила скласти повноваження через позицію партії та її лідерів.
  • 29 вересня на сесії облради депутати не проголосували за припинення повноважень позафракційної депутатки Світлани Постевки, обраної за списком партії ОПЗЖ.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

На початок