Чому проїзд у тролейбусах Чернівців за пенсійним не може бути безплатним без е-квитка — пояснення юристки

Чому проїзд у тролейбусах Чернівців за пенсійним не може бути безплатним без е-квитка — пояснення юристки

Чому проїзд у тролейбусах Чернівців за пенсійним не може бути безплатним без е-квитка — пояснення юристки
. Суспільне Чернівці

З 1 червня у тролейбусах та комунальних автобусах запрацює безготівковий проїзд. Пільговики з Чернівців, Чорнівки та Коровії їздитимуть у тролейбусах та комунальних автобусах безплатно за пільговими картками. З інших громад — платно, бо жодна громада не уклала договір з ЧТУ. Водночас ще до двох місяців пільговики зможуть їхати за посвідченням у тролейбусах.

Суспільне Чернівці запитало юристку, чому рішення міської ради про перехід на електронний квиток позбавляє пенсіонерів права безплатного проїзду за пенсійним.

Відповідно до постанови від 18 травня 1993 рокуКабміну, для пільгового проїзду пенсіонерам необхідно пред'явити пенсійне посвідчення, а також електронний квиток, якщо він запроваджений, каже юристка Людмила Янчук. Тому ця вимога міськради є законною.

"Пільгове перевезення оплачується не з державного, а з місцевого бюджету. Тому громади повинні підписати договір з транспортною компанією про перевезення своїх пенсіонерів та закуповувати їм електронні квитки. У цьому випадку невірними є дії громад, які не передбачили в себе в бюджеті витрати на пільгове перевезення", — каже Янчук.

Станом на 30 травня жодна громада не підписала угоду. Суспільне Чернівці сконтактували з понад десятьма головами громад. Частина з них не змогла прокоментувати, чому не укладали договори з тролейбусним, посилаючись на відпустки або відрядження. Також голови громад пояснювали, що дізналися про відшкодування після того, як затвердили бюджети.

У громадах, які розташовані більш ніж за 30 кілометрів від Чернівців, сказали, що такі договори для них наразі не актуальні, бо люди рідко користуються громадським транспортом в місті.

Голова Мамаївської громади Наталія Катрюк сказала, що розраховували, скільки потрібно буде відшкодувати за пільговиків, втім не прийняли рішення, бо сума була зависокою для їх бюджету.

"Децентралізацію передбачено, які саме видатки будуть з громад. Те, що громади не передбачили гроші й хочуть перекласти цю відповідальність на громаду Чернівців — це невірно. Бо якраз Чернівецька громада виконала свої зобовязання, які встановила транспортна компанія, бо вони запровадили. А інші громади цього не дотримуються. Це буде проблема для пенсіонерів. Тому якщо у вашій громаді не укладено договір із ЧТУ, то всі претензії — до голів громад, які не забезпечили дотримання бюджетного кодексу, ні постанови Кабміну", — каже Янчук.

За словами юристки, цю проблему можна вирішити, бо бюджетна система передбачає виділення дотації та субвенції. Тому громади, які хочуть підписати договір з ЧТУ, але не мають передбачених на це грошей, можуть звернутися, аби гроші виділили з бюджетів інших рівнів.

"Знову ж таки, зміни в місцеві бюджети можна вносити під час виконання, тому це не проблема, яку неможливо вирішити", — каже Янчук.

Раніше Суспільне розповідало, що зміниться після запровадження безготівкового проїзду у тролейбусах та комунальних автобусах:

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок