Жодна громада Чернівецької області не компенсує безплатний проїзд пенсіонерів у тролейбусах. Що відомо

Жодна громада Чернівецької області не компенсує безплатний проїзд пенсіонерів у тролейбусах. Що відомо

Жодна громада Чернівецької області не компенсує безплатний проїзд пенсіонерів у тролейбусах. Що відомо
Суспільне Чернівці

У Чернівцях з 1 червня пільговики з громад мають платити за проїзд у комунальних автобусах. Щоб їздити безплатно, їхні громади мали укласти договір з ЧТУ та компенсувати гроші. Станом на 30 травня жодна громада не підписала угоду. У тролейбусах пільговики з громад області також мають платити, водночас ще до двох місяців зможуть їхати за пільговим посвідченням.

Про це у коментарі Суспільному сказав виконувач обов'язків начальника тролейбусного управління Петро Лисак.

Наразі безплатно за пільговими картками можуть їхати лише жителі Чернівців, Коровії та Чорнівки, які входять до Чернівецької громади.

"Люди з інших громад, які мають право на пільговий проїзд, не зможуть скористатися ним, поки громада не забезпечить їм це право. Ми пів року інформуємо, в тому числі й громади. Двічі розсилали інформацію з роз’ясненням, як це буде працювати, тому справа далі за ними. До 1 червня Чернівецька громада покривала ці витрати і, мабуть, громади звикли їхати коштом іншої громади", — каже Лисак.

У громадах мали би погодити на сесії, скільки грошей можуть виділити на відшкодування проїзду пільговиків. За словами Лисака, Чагорська громада буде розглядати це питання на найближчій сесії. Також цікавились Острицька та Клішківецька громади.

Чому громади не укладають угоди

Суспільне Чернівці сконтактували з понад десятьма головами громад. Частина з них не змогла прокоментувати, чому не укладали договори з тролейбусним, посилаючись на відпустки або відрядження. У громадах, які розташовані більш ніж за 30 кілометрів від Чернівців, сказали, що такі договори для них наразі не актуальні, бо люди рідко користуються громадським транспортом в місті.

Голова Мамаївської громади Наталія Катрюк сказала, що розраховували, скільки потрібно буде відшкодувати за пільговиків, втім не прийняли рішення, бо сума була зависокою для їх бюджету.

Що кажуть пільговики та чи всі отримали картки

"Я із Заставнівської громади. До голови громади звертався наш депутат, він відповів, що жодна громада області не надала пенсіонерам безплатний проїзд. Куди нам звертатися, до кого йти? У мене вже 17 років є третя група інвалідності, у мене мінімальна пенсія — 2 500 гривень. Постійно треба купувати ліки. А, наприклад, треба до дітей поїхати у Чернівці. Я часто їжджу, це по кишені пенсіонерів б’є трошки", — каже Галина Маковій.

"Я подав документи 8 листопада і поки нічо не отримав. "Ні прівєта, ні отвєта". Був вже там двічі, сказали, що є в базі. З району люди їздять, бо в селі нема де працювати, а треба якусь роботу, бо у людей сім'ї. Не знаю, що з першого числа буде", — каже один з пасажирів тролейбуса.

"Я подавав документи у грудні, а десь місяць тому отримав пільгову картку. Раніше показував пенсійне посвідчення, а тепер треба це прикладати. Зручно, що приклав карточку і все, завалідовано", — каже чернівчанин Георгій Дручук.

За словами Лисака, станом на 30 травня видали 25 тисяч пільгових карток, ще 3 тисяч в процесі виготовлення.

"Найближчим часок люди всі зможуть їх отримати. Загальна учнівських карток — 26 тисяч, це діти з Чернівецьких шкіл", — каже Лисак.

З 1 червня — безготівковий проїзд

З 1 червня у тролейбусах та комунальних автобусах запрацює безготівковий проїзд. Розрахуватись можна буде:

  • банківською карткою через QR-код,
  • транспортною карткою, купленою заздалегідь у мережевих продуктових магазинах, кіосках з пресою та у кав'ярнях біля зупинок,
  • разовим проїзним.

Транспортні картки вартують 200 гривень та поповнені на 17 поїздок. Перелік точок продажу карток оприлюднили на сторінці ЧТУ.

Поповнити картку можна в терміналах iBox. Також планують запустити поповнення в терміналах "ПриватБанку", City24, Sistema та EasyPay.

Як отримати пільгову картку

Щоб отримати карту, потрібно зареєструвати електронну заяву на сайті тролейбусного управління або звернутися до ЦНАПу.

Транспортні картки видають почергово, зараз отримати їх можуть лише жителі Чернівецької громади. Коли картка буде готова, людині зателефонують й повідомлять, де вона може її забрати.

Зробити це потрібно впродовж трьох днів після дзвінка, повідомили в тролейбусному управлінні. Для цього людина має мати з собою паспорт, ідентифікаційний код та пенсійне посвідчення.

На пільговій картці є фото та персональні дані людини, яка має пільгу на проїзд, тому інша людина не може скористатися карткою.

Хто з громад області може отримати карту

Отримати транспортну картку зможуть пільговики з інших громад, які працюють у Чернівцях, казав на пресконференції Роман Клічук. Для цього людина має подати до тролейбусного управління довідку з місця роботи та заяву на отримання транспортної картки, розповів у коментарі Суспільному Петро Лисак.

Для чого впроваджують електронний квиток

Раніше у коментарі Суспільному заступник міського голови Ігор Крохмаль розповів, що е-квиток дасть змогу краще облікувати пільговиків.

"Це гроші з бюджету. Ми відшкодовуємо тролейбусному управлінню усі витрати, пов'язані з перевезенням пільговиків. Зараз діє коефіцієнт — веземо одного пільговика й одного платного пасажира. Але чи справді це так? – важко сказати, бо кожен рейс індивідуальний. Ця система дозволить контролювати кошти з бюджету й відшкодувати лиш за валідацію", – розповідає Крохмаль.

Що відомо про безготівковий проїзд у Чернівцях

  • У жовтні 2022 року Чернівецьке тролейбусне управління уклало договір на закупівлю 120 тисяч транспортних карток для оплати за проїзд в тролейбусах та комунальних автобусах.
  • У лютому почали продавали загальні картки, які вартують 200 гривень та поповнені на 17 поїздок. Перелік точок продажу карток оприлюднили на сторінці ЧТУ.
  • Повністю перейти на е-квиток у Чернівцях планували в лютому, згодом перехід відтермінували до 1 березня. На пресконференції 5 квітня міський голова Роман Клічук повідомив, що електронний квиток не запровадили вчасно через затримку в постачанні карток.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок