Від початку повномасштабного вторгнення Чернівецька область прийняла приблизно 109 тисячпро це йдеться у відповіді ОВА на запит Суспільного людейпро це йдеться у відповіді ОВА на запит Суспільного з небезпечних регіонів. Вимушених переселенців поселяють у комунальних закладах, релігійних та благодійних прихистках й модульних будинках. Суспільне розповідає, скільки місць у Чернівцях та області облаштували для вимушених переселенців.
Упродовж 2022-2023 років відібрали понад 40 об'єктів для створення нових та покращення наявних умов проживання, про це йдеться у відповіді ОВА на запит Суспільного. Це зробили:
- Управління Верховного комісара ООН у справах біженців,
- Міжнародна організація з міграції,
- Агентство технічного співробітництва та розвитку,
- Благодійний фонд NEEKA.
На 20 об'єктах ремонт завершили. На 11 об'єктах у Чернівцях, Кострижівській, Брусницькій, Новоселицькій, Глибоцькій, Заставнівській, Сторожинецькій, Хотинській громадах триває ремонт та будівництво.
Щодо об'єктів у Кіцманській, Кам'янській, Магальській, Топорівській, Заставнівській та Чернівецькій громадах проводять тендери й міжнародні організації опрацьовують пропозиції підрядників.
Наразі ще готують кошторис, визначають обсяг робіт та розглядають можливість фінансування щодо приміщень у:
- Чернівцях,
- Хотинській громаді,
- Вікнянській громаді,
- Новоселицькій громаді.
Також на 10 об'єктах у Чернівцях, Хотинській, Недобоївській, Брусницькій, Вижницькій, Топорівській громадах міжнародні організації закупили будівельні матеріали, побутову техніку, аби місцева влада самостійно зробила ремонт. Так додатково створили понад тисячу місць і покращили умови для проживання 2,5 тисячі вимушених переселенців.
Модульні містечка
Для будівництва модульного містечка у Чернівцях виділили 6 гектарів землі. Будівництво на цій ділянці мали закінчити до кінця листопада 2022 року. Проте модульне містечко відкрили цьогоріч у квітні.
Міський голова Роман Клічук пояснював, що не може впливати на терміни будівництва, бо цей проєкт – подарунок від німецького благодійного фонду.
"І трохи складно, якщо вам щось дарують, казати: скажіть, будь ласка, коли оцей подарунок вже прийде. У них є якісь свої процедури. Ми очікуємо. Зробимо все можливе, щоб затримки з нашого боку не було", — сказав мер.
Проєкт фінансували ЄС та уряд Німеччини. Зведення модульного містечка обійшлося в 3 мільйони євро.
У відповіді на запит Суспільного у міському департаменті соцполітики повідомили, що містечко розраховане на 224 людей. Станом на травень там живуть 87 людей. У модульних будинках є приміщення для сімей, пар та одиноких людей. Там облаштували душові кабінки, вбиральні, кухні та їдальні. Також на території містечка збудували дитячий майданчик. Неподалік є садочок, школа, поліклініка та супермаркет.
"Місто виділило землю під будівництво та провело комунікації. За гроші партнерів у будинках встановили генератори та сонячні батареї. Також там є опалення, щоб було тепло взимку", – каже заступник міського голови Євген Маховіков.
Прибирати на території містечка буде підприємство "Містосервіс". Мешканці платитимуть понад тисячу гривень з родини на місяць за користування приміщеннями, але комунальні послуги оплачуватимуть з бюджету міста.
Також модульне містечко облаштовують і у селі Чорногузи Вижницької громади. Там одномодульні помешкання з приблизною площею 20 квадратних метрів. Над будівництвом працює релокована компанія з Київщини. Один будинок коштує приблизно 18 тисяч доларів. Гроші на це виділили підприємці та донори з Японії.
Вимушені переселенці житимуть у модульних будинках безкоштовно два роки, платитимуть лише за комунальні послуги. Потім донор може продати модульні будинки переселенцям на виплату, подарувати чи здавати в оренду.
Також у Банилові облаштовують модульне містечко на майже 300 будиночків. Американська міжнародна організація виділила на це 5 мільйонів доларів. Громада надала землю під містечко, казав Суспільному голова громади Василь Соломко.
Переоблаштовані заклади
Одне з таких – школа у селі Онут Чернівецької області. Щоб приміщення стало прихистком для ВПО, дітей перевели до школи у сусідньому селі. До школи добудували ще один корпус, де встановили душові кімнати та вбиральні. Техніку та все необхідне надали волонтери. На ремонт житла витратили 10 мільйонів гривень з місцевого бюджету. В приміщенні переселенці живуть безкоштовно. Будівля розрахована на проживання 60 людей.
Детальніше про життя у колишній школі Суспільне розповідало у відео:
Переобладнати будівлю для постійного проживання переселенців планують у Хотині. Її перебудують з колишнього приміщення центру переливання крові. Ремонт планують завершити до жовтня 2024 року.
Будівля матиме 32 однокімнатних та двокімнатні квартир для 100 людей. Також встановлять дитячий майданчик, облаштують зону для відпочинку і паркінг. Фінансує проєкт установа KfW, вартість робіт наразі невідома. Про це Суспільному розповів начальник відділу земельних відносин Михайло Мацкуляк.
Загалом ОВА визначила шість незайнятих будівель де можна розмістити переселенців на довгостроковий період. Це гуртожитки, школи, садочки та адміністративні будівлі, які відремонтували за гроші обласного та місцевих бюджетів. Там створять 440 місць. П'ять будівель облаштовують технікою та меблями, ще в одному триває ремонт, повідомили Суспільному в ОВА у відповідь на запит.
Яка ситуація з поселенням переселенців у інших містах
У Львові перше модульне містечко відкрили у квітні 2022 року. Згодом облаштували ще два. Пізніше їх законсервовували. Взимку діяло четверте модульне містечко на Сихові, бо воно адаптоване. Воно розраховане на 1400 місць.
Також у Львівській області за програмою реалізації пріоритетних інфраструктурних проєктів у 2022 році відремонтували 32 заклади та створили 2800 місць для проживання вимушених переселенців. Про це повідомив начальник Львівської ОВА Максим Козицький.
В Івано-Франківській громаді виділили приблизно 80 соток землі на будівництво соціального житла для вимушених переселенців. Там планують збудувати 12 п'ятиповерхівок для переселенців. Також в Івано-Франківську ремонтують гуртожиток для вимушених переселенців на 180 місць.
На Тернопільщині відкрили гуртожиток для переселенців. Там можуть поселити 400 людей. Приміщення відремонтували за понад 29 мільйонів гривень з держбюджету. Також на Тернопільщині відкрили модульне містечко для переселенців. Його облаштували за ініціативи та співпраці з чеськими партнерами
Авторка: Анастасія Тулік
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини
Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].