На Чернігівщині 14 підприємств позбавили статусу критично важливих. Відповідні рішення ухвалила Чернігівська ОВА за результатами проведеного аудиту, який тривав з початку жовтня і до 15 листопада.
Таку інформацію у відповіді на запит Суспільного надали в Чернігівській ОВА.
Після проведеного аудиту рішень статус критично важливого скасували підприємствам через такі причини:
- 11 підприємств не відповідали критерію розміру нарахованої середньої заробітної плати застрахованих працівників. Це зазначено в підпункті 6 пункту 2 "Критеріїв та порядку" постанови Кабміну від 27 січня 2023 р. № 76.
- три підприємства не відповідали критерію важливості для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади.
Як зазначають в Чернігівській ОВА, станом на 1 жовтня відповідно до розпоряджень Чернігівської обласної військової адміністрації 372 підприємства області мали статус критично важливих. На 27 листопада їх налічувалось 348, з яких 115 підприємствам підтвердили статус критично важливого.
Підприємства, які позбавлені цього статусу, займалися такими видами діяльності: торгівлею, вирощуванням зернових культур, лісозаготівлею, вантажним транспортом, виробництво продуктів нафтоперероблення, виробництвом спортивних товарів.
Нагадаємо, на Чернігівщині з 15 жовтня розпочали аудит щодо рішень з визнання підприємств критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Також призупинено подачу нових списків на бронювання працівників.
Раніше у коментарі Суспільному начальник Чернігівської ОВА В'ячеслав Чаус розповів, що в області фіксують підробки документів та недотримання відповідного рівня заробітної плати в процесі аудиту рішень з визнання підприємств критично важливими.
"Такі випадки передаються до правоохоронних органів. На сьогодні, в принципі, я думаю, що протягом цього тижня уже буде ухвалене рішення комісією і направлені відповідні звернення до Міністерства економіки щодо відкликання броні у таких підприємств. Стосовно тих підприємств, яким критерії критичності давала обласна адміністрація, то вони не носять масового характеру".
У коментарі Суспільному радник начальника Чернігівської ОВА Андрій Подорван розповідав, що станом на 14 жовтня на Чернігівщині понад 1 000 підприємств, установ та організацій визнані критично важливими. З них Чернігівська обласна військова адміністрація внесла до цього списку 377 підприємств, решта заброньовані через профільні міністерства.
9 жовтня видання The Page опублікувало текст рішення уряду, який до 15 листопада призупинив дію деяких положень щодо визначення критично важливих підприємств.
У документі зазначається, що до 15 листопада планується проведення аудиту рішень про визначення критично важливих підприємств та організацій. Результати перевірок має проаналізувати Мінекономіки й до 20 листопада поінформувати уряд.
Європейська правда з посиланням на власні джерела повідомила, що рішення прийняли через те, що президент України Володимир Зеленський обурився бронюванням від мобілізації 1,5 мільйона людей.
Що відомо про бронювання
Кабінет міністрів України оновив критерії бронювання військовозобов'язаних та критерії для отримання підприємств для отримання статусу критичності. Зокрема з 1 грудня 2024 року усі бронювання будуть здійснюватися через застосунок "Дія". Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів.
Зазначається, що бронювання військовозобов’язаних здійснюватиметься через "Дію" за електронними списками, а щоб отримати статус "критично важливого", підприємству необхідно надати довідку про відсутність боргів із податків і внесків до бюджету.
Крім того, державні та комунальні підприємства зобов’язані платити працівникам не менше середньої зарплати за IV квартал 2021 року (за даними Держстату — ред.), а приватні підприємства мають забезпечувати зарплату заброньованому працівнику не менше 2,5 мінімальних зарплат.
Також при врахуванні потреб територіальних громад статус критично важливого підприємства узгоджуватиметься з Мінекономіки та Міноборони. Органи, які визначають підприємства критично важливими, будуть зобов’язані моніторити, їхню відповідність критеріям щокварталу.
Новий порядок щодо бронювання діятиме з 1 грудня, а для всіх, хто вже має відстрочки, буде перехідний період на нові умови до 28 лютого.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.