Кавуни вагою до 18 кілограмів виросли на полі у селі Вершинова Муравійка на Чернігівщині. Про це розповів фермер Роман Литвиненко, який другий рік засаджує землі червоними та жовтими кавунами. 13 серпня у нього розпочався сезон збору врожаю.
Роман Литвиненко разом з батьком вантажить на причіп кавуни, каже:
"Ми висадили гібрид голландський "Талісман". Він дуже врожайний. Кавун йде від восьми кілограмів і десь до 18-ти".
Розсаду на поле Роман висадив на початку червня. Обробив три гектари землі.
"Розрахунок був, щоб вийти на початок серпня. Але так як у червні два тижні було сильних дощів, врожай затримався. Протягом всього періоду вегетації, якщо порахувати, я десь днів 40 не спав. Цілу ніч ходив температуру дивився", — розповідає Роман Литвиненко.
На полі дозрівають і червоні, і жовті кавуни.
Останні відрізняються за кольором та розміром, — говорить фермер.
"Цей десь буде біля шести кілограмів. Насіння у нього так само темне, але яка особливість – у нього дуже тонка шкірка, дуже-дуже. Але на смак незвичайний, кажу одразу. Попадається навіть такий смак, як сік мультивітамінний".
Роман Литвиненко розповідає, як обирає стиглий кавун на грядці:
"Ми дивимося зліва вусик – не засохлий і справа – цей засохлий, тобто йому до завтра і буде готовий. Щоби упевнитись – ми можемо перевернути і подивитись на пляму. Вона має бути трошки більша, жовта. Чим жовтіша пляма, тим смачніший кавун".
У 2023 році Роман зібрав 27 тонн врожаю, цьогоріч планує 100. Аби ягода добре росла — використовує крапельний полив та спеціальну плівку.
"Коли ми висаджуємо розсаду, земля ще холодна. І вночі може бути і +5°C , і +7°C. За день під плівкою ґрунт нагрівається. І під ранок, навіть, коли там +5, +8°C вночі — ґрунт до 20 градусів тримає", — пояснює Роман.
Через брак робочих рук до збору врожаю фермер залучає батька.
"Ніколи я не думав, що на Поліссі можна вирощувати такі кавуни. Ніколи їх не було у нас, не знаю, може змінилися кліматичні умови", — говорить батько Романа Володимир Литвиненко.
Продають кавуни Литвиненки на торговій точці у Куликівці, куди везуть їх на власному авто.
Продавчиня Тетяна Амінова каже:
"Муравейські і жовті спробували, дуже смачні. Беруть і по два, і по три, і по п'ять буває беруть. Якщо з сіл приїжджають, беруть побільше".
Наступного року Роман Литвиненко планує збільшити площу під кавунами й засадити вже п’ять гектарів землі.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.