Мобілізація на Чернігівщині, оновлення даних, "бусифікація", рекрутинг — підсумки ток-шоу "Що відбувається?"

Мобілізація на Чернігівщині, оновлення даних, "бусифікація", рекрутинг — підсумки ток-шоу "Що відбувається?"

У першому ефірі суспільно-політичного ток-шоу Суспільного "Що відбувається?" говорили про мобілізацію на Чернігівщині: зміни після 18 травня, ставлення суспільства до мобілізації, "бусифікацію", чи були подібні випадки на Чернігівщині, а також про рекрутинг у військо з представниками 3-ї окремої штурмової бригади.

На ці питання намагалися знайти відповідь полковник, учасник АТО, оборони Чернігова, Бахмута, Харківщини, військовослужбовець ОК "Північ" Валентин Буряченко, адвокатка Аліна Урожай та громадська активістка й дружина військовослужбовця Ольга Палькова-Свірчевська.

Про мотивацію служити

У 2022 році були черги в ТЦК та СП, бажаючих служити було більше ніж у 2024 році, вважає Валентин Буряченко. На його думку, одним з факторів цього є російське ІПСО.Спеціальна інформаційно-психологічна операція.

"Також не всі громадяни розуміють, що згідно з Конституцією України, захист своєї держави — це справа всіх громадян країни. І немає того усвідомлення: якщо ми не будемо захищати свою країну, то її просто може не бути".

Адвокатка Аліна Урожай вважає, що у 2022 році у людей була зовсім інша мотивація.

"Тоді росіяни підходили до околиць Чернігова, і саме це сприяло цьому ланцюжку єднання, якщо це можна так назвати. А потім, коли російську армію вигнали з північних кордонів, війна перемістилась кудись далеко".

Натомість Ольга Палькова-Свірчевська каже, що з її оточення навпаки за останні пів року багато знайомих пішли служити, в тому числі її чоловік.

"Я допомагаю багатьом людям знайти підрозділи, в які вони хочуть потрапити. Бажання у людей є. Звичайно, не в тій кількості, в якій це було у 2022 році, тому що це була реакція на безпосередню загрозу. Звичайно, є величезний фактор того, що війна відійшла від багатьох міст України. А також є фактор, мені здається, поганої комунікації держави з громадянами. Пояснення в певних моментах, починаючи від рекрутингу, закінчуючи наративом, що війна нікуди не ділася, і з кожним днем вона може наблизитись навпаки до вас. Але я знаю, що багато людей продовжують мобілізуватися, і багато хто саме йде по системі рекрутингу".

Закон про мобілізацію

18 травня почав діяти закон про мобілізацію. Всі військовозобов'язані чоловіки та жінки віком від 18 до 60 років мають або стати на військовий облік, якщо ще не стояли, або оновити свої дані.

Що змінилось у законі про мобілізацію, можна прочитати за посиланням.

Чи допоможуть ці зміни залучити більше людей у військо, Буряченко відповів так:

"На мій погляд, однією з революційних досягнень цього закону — дискусії навколо строкової служби припинилися. Тепер всі чоловіки, жінки за бажанням, мають пройти військову базову підготовку. Кожен громадянин повинен мати базові навички, як користуватися зброєю, як захищати Батьківщину. До цього закону були хитрощі, якими користувалися люди, щоб уникнути мобілізації. Наприклад, здобуття другої, третьої вищої освіти або професійну освіту. Зараз тільки, якщо ти здобуваєш освіту, яка вища за рівнем підготовки. Ці люди мають відстрочку".
Мобілізація на Чернігівщині, оновлення даних, "бусифікація", рекрутинг
Валентин Буряченко. Суспільне Чернігів

Оновлений закон, каже адвокатка Аліна Урожай, передбачає чітке урегулювання, наприклад, які документи мають бути для відстрочки та які строки розгляду.

Щодо питання, чому в законі немає терміну "обмежено придатний", а після ВЛК (військово-лікарська комісія, — ред.), людина буде або придатна, або непридатна до служби, вона відповіла наступне:

"Насправді, питання дуже складне. Тому що не всі "обмежено придатні" підходять до служби у війську, тому що захворювання, які зараз визнані придатними, на практиці — це не завжди так. ВЛК може поставити людині "придатний до служби" в ТЦК та СП, умовно називають — до служби в тилу".

За її словами, в цьому разі виникає проблема — знайти місце служби в ТЦК та СП.

"Людина і придатна, і проходить службу в старому підрозділі, і вона не може перевестися, тому що немає місця. І це насправді дуже велика проблема. Є чіткий перелік — це підзаконні нормативно-правові акти на вебпорталі zakon.rada.gov.ua".

На запитання, в який термін працевлаштовані жінки-фармацевти, які не стоять на обліку в ТЦК та СП та не мають військово-облікових документів, повинні стати на облік, щоб не наражатися на штраф, Аліна Урожай відповіла:

"Відповідно до норми закону, 60 днів — для всіх. І, на жаль, судової практики ще немає, але вона скоро буде. Питання в тому, що 60 днів — це з моменту оголошення мобілізації, а вона була оголошена 24 лютого 2022 року. Всі інші документи — про продовження терміну дії мобілізації, а це вже зовсім інший документ".
Мобілізація на Чернігівщині, оновлення даних, "бусифікація", рекрутинг
Аліна Урожай. Суспільне Чернігів

Щодо питання коли людину можна називати ухилянтом, адвокатка відповіла наступне:

"В Україні діє презумпція невинуватості (це правовий принцип, за яким щодо особи, яка підозрюється у вчиненні злочину або правопорушення, припускається невинність до того часу, поки її вину не буде доведено у порядку, передбаченому законодавством, — ред.) і сказати: якщо ти не прийшов до ТЦК та СП, то ти є ухилянтом, то це не так. Є чітка процедура. Ухилянтом від мобілізації можна назвати людину після того, як є відповідне рішення суду".

Скільки людей на Чернігівщині оновили облікові дані

На Чернігівщині протягом 21 та до 16:00 22 травня свої облікові дані оновили майже 2500 військовозобов'язаних, сказав Валентин Буряченко.

"В ТЦК та СП оновили дані 1945 громадян, 375 — у ЦНАПах. Оновлення даних не означає негайну мобілізацію. Це робиться для того, щоб держава знала кількість мобілізаційного ресурсу. У Чернігові до ТЦК та СП приходять та стоять в чергах переважно ті, хто має бронь або є непридатними".

У застосунку "Резерв+" станом на 22 травня авторизувались понад один мільйон громадян України, а свої дані оновили 700 тисяч людей. Про це повідомляє Міністерство оборони України.

Як оновити дані в ЦНАП можна переглянути у нашому репортажі:

Через те, що працює застосунок "Резерв+", працюють ЦНАПи для оновлення даних, це розвантажило роботу ТЦК та СП, сказав Валентин Буряченко.

Рекрутинг та 3-тя ОШБр

Рекрутинг – це коли людина добровільно приходить до рекрутингового центру тієї чи іншої військової бригади. Там вона цікавиться, які вільні посади є в цьому підрозділі, і її пропонують зайняти ту чи іншу посаду, зважаючи на кваліфікації цієї людини. І так само людина сама може обрати бригаду або батальйон, в якому бажає служити. І зараз військові підрозділи, різні бригади й батальйони розміщують свою рекламу, в тому числі й в громадському транспорті.

Мобілізація на Чернігівщині, оновлення даних, "бусифікація", рекрутинг
Реклама для вступу в ЗСУ у громадському транспорті. Суспільне Чернігів

Як проводить рекрутингову компанію 3-тя окрема штурмова бригада в Чернігові пропонуємо подивитися у сюжеті:

Керівник Київського рекрутингового центру 3-ї окремої штурмової бригади "Русин", розповів: рекрутингові бригади виїжджають по всім обласним центрам України.

"У нас діють чотири постійно діючих рекрутингові центри. Це — Київ, Львів, Дніпро Одеса.Там, де немає наших постійно діючих центрів — виїжджають такі спеціальні бригади зі спілкування з населенням: мотиваційні рекрутингові бригади".

Він розповів, що наразі в 3-тю ОШБр потрібні вмотивовані люди.

"А вже вибір посад залежить від того, що хоче людина. У нас доступні посади починаючи зі штурмовиків, бойових медиків, механіків-водіїв, протитанкістів і закінчуючи робочими посадами. Це — ІТ-спеціалісти, токарі, механіки, автоелектрики, керівники, водії зі спецкатегоріями.

За його словами, в 3-тю ОШБр можна потрапити кількома способами:

 • Найпростіший – це зайти на наш сайт, зареєструватися. Потім вам подзвонять з нашого контакт-центру, запросять на співбесіду в рекрутинговий центр, який до вас найближчий, або, якщо ви не можете доїхати — можна надіслати резюме.
 • Якщо це бойові посади — потрібно їхати в рекрутинговий центр, де відбувається фізичний тест. Потім одразу людину долучають до групи підготовки, яка триває близько місяця.
 • Також в нас є така можливість як тестовий тиждень. Тобто, це будь-який громадянин України від 18 років може звернутися в наш контакт-центр і записатись на пробний тестовий тиждень. Кожен понеділок він починається і кожну неділю він закінчується. В будь-який момент його можна покинути, і можна за тиждень випробовувати себе на такій елементарній підготовці піхотного типу.

Керівник Київського рекрутингового центру 3-ї ОШБр додав: призив людини до їх бригади відбувається через ТЦК та СП.

"Ті люди, які отримали від нас позитивне схвалення, здають базовий набір документів. Вони проходять лікарську комісію, їм визначається день, коли вони відправляються в навчальний центр, і до їх відправки вони або проходять підготовку в нашому рекрутинговому центрі, або, якщо є якісь домашні справи, то в них є час їх закрити. Потім навчальний центр — від 35 до 70 днів підготовка залежно від обраної спеціальності, і після цього, людина потрапляє безпосередньо в нашу бригаду в той підрозділ, в якому вона була відібрана".
Мобілізація на Чернігівщині, оновлення даних, "бусифікація", рекрутинг
Керівник Київського рекрутингового центру 3-ї окремої штурмової бригади "Русин". Скріншот з ефіру "Що відбувається"

За його словами, в 3-й ОШБр є спеціалісти, які займаються супроводом добровольців, в тому числі за мобілізацією та за контрактом.

Якщо людина хоче служити в тій чи іншій військовій бригаді, вона отримує документ — "відношення", додала адвокатка Аліна Урожай.

"Це лист, в якому зазначається, що певна бригада, підрозділ готовий взяти на службу людину. Це просто, але командир підрозділу вже знає, що цю людину забирають. Підписують такі рапорти з "відношенням". Проблеми полягають в тому, що є такі бригади, які готові прийняти по переводу лише одну людину в місяць".

На думку військовослужбовця ОК "Північ" Валентина Буряченка, система рекрутингу – нова, прогресивна і перспективна модель.

"Якщо ТЦК та СП — більш традиційна система призову, то, я вважаю, за рекрутингом — майбутнє".

Різниця між мобілізацією і рекрутингом

Як пояснила адвокатка, у рекрутингу — є можливість підписати контракт. Мобілізація — свого роду рулетка.

"Контракт – це умови: один контрагент домовився з іншим контрагентом. Людина знає, на що вона йде, вона знає, що вона підписує і на що вона погоджується. Тобто, всі ввідні дані вже відомі. Мобілізація, як на мене — це кіт в мішку. Тому що бувають різні підрозділи, різні люди бувають. Тому, я, однозначно, за контракти. Ще там є дуже класна штука, яка називається звільнення. Якщо закінчився термін дії контракту, який був підписаний після початку дії воєнного стану. По мобілізації звільнитися не можна. Є певні причини — інвалідність, є підстави, але за власним бажанням не можна".

На запитання, чи можуть військового перевести після двох-трьох місяців служби за контрактом, Аліна урожай відповіла:

"Звісно, можуть. Це військова служба. Цього виключати не можна. Проте, це вже ввідні дані. Це те, що ми маємо. Те, що ми підписуємо і те, що ми бачимо".

Також адвокатка пояснила що означає термін "самостійне виховання дитини до 18 років" та які документи треба подати для підтвердження цього статусу.

"Перелік документів затверджений Постановою Кабінета Міністрів № 866. Там є чіткий перелік документів. Самостійне виховання дитини передбачає відсутність інших працездатних осіб. Також самостійне виховання передбачає пакет документів: для прикладу, копії платіжок за садочок, школу, харчування. Деякі з документів мають бути завірені нотаріально. Судової практики по цьому питанню ще немає. Орган, який уповноважений надавати відстрочки, трактує це одним шляхом, адвокати, юристи — іншим".

Як проходить мобілізація

Наразі затверджений новий вид повістки, де є чітка форма, розповіла Аліна Урожай.

"В чому полягає мобілізація? В тому, що, по-перше — вручається повістка. Є обов'язкова умова з 17 липня 2024 року — має бути обов'язково відео і фотофіксація вручення повістки. Людина, яка уповноважена вручати повістки, обов'язково має представитись та пред'явити документ, в якому зазначено, що вона уповноважена видавати повістки. Не просто людина у військовій формі. Варто додати, що тепер мають право на вручення повісток і представники органів місцевого самоврядування, голови ОСББ, керівники підприємств. Але це в складі комісії".

Коли людина прийшла з повісткою до ТЦК та СП, вона йде на проходження ВЛК, додав Буряченко.

"Після проходження ВЛК людині дається інша повістка — мобілізаційне розпорядження. Це безпосередньо вже, коли людина потрапляє на навчання перед зарахуванням до тієї чи іншої військової частини".

Як суспільство ставиться до мобілізації

Соціологічна група "Рейтинг" вивчала ставлення українців до мобілізації. Дослідження провели 17-24 лютого 2024 року. Були опитані 2000 жителів України віком від 18 років:

 • 30% українців вважає рівень мобілізації в країні оптимальним;
 • 36% — недостатнім;
 • 19% — занадто високим;
 • 15% — важко відповісти.

Соціологи також дослідили, чому люди не хочуть мобілізуватися до ЗСУ:

 • 26% українців не хочуть йти служити через страх смерті;
 • 11% — вважають несправедливою мобілізацію;
 • 10% — не бажають мобілізуватися через брак техніки, амуніції та зброї;
 • 10% — відчувають недовіру до влади;
 • 8% — на заваді мобілізації стоїть корупція в уряді чи армії;
 • 5% — втратили мотивацію та почуття патріотизму;
 • 4% — не бажають йти служити через недостатню соціальну та матеріальну підтримку військових та їх родин.

Які ініціативи влади можуть підвищити мотивацію громадян вступати до лав ЗСУ:

 • 14% вважають мобілізацію всіх соціальних груп незалежно від статусу та доходу;
 • 13% — поліпшення матеріального забезпечення в армії сприяло б підвищенню мобілізації;
 • 11% — боротьба з корупцією;
 • 9% — вищі та стабільні зарплати для військових;
 • 5% — належне соціальне забезпечення військових та їх родин;
 • 4% — краща організація служби, належне навчання, ротації підвищило б мотивацію мобілізуватися.

Громадська активістка Ольга Палькова-Свірчевська так прокоментувала деякі критерії результатів соціологічного дослідження:

"Коли я чую фразу про те, що діти депутатів мають йти воювати, я відчуваю, що це російське ІПСО. Тому що — давайте будемо чесними — якщо це наша країна, ми маємо її захищати всі. З приводу матеріальної складової, я можу сказати, що матеріальне забезпечення є. Зараз заходить зброя різного наповнення".

Мобілізація на Чернігівщині, оновлення даних, "бусифікація", рекрутинг
Ольга Палькова-Свірчевська. Суспільне Чернігів

"Бусифікація"

В ефірі була озвучена ситуація, коли військовозобов'язаного чоловіка представники ТЦК та СП забрали з залізничного вокзалу. Йому не дали попрощатися з родиною, а просто посадили в мікроавтобус та повезли в навчальний центр. Вже через пару днів людина опинилась за кордоном на військових навчаннях.

В такому випадку, каже Аліна Урожай, безумовно треба оскаржувати протиправні дії з боку представників ТЦК та СП.

"Багато таких запитань від того, що люди не знають своїх прав та обов'язків. Це стосується не лише військовозобов'язаних, тобто цієї людини, яку мобілізували, а й працівників ТЦК та СП".

За її словами, "пакувати" людей в мікроавтобуси – прямо заборонено законом. Це перевищення службових повноважень. За це передбачена кримінальна відповідальність, і потрібно звертатися до правоохоронних органів.

На настрої в суспільстві щодо мобілізації впливають і повідомлення в телеграм-каналах, в пабліках. Наприклад, телеграм-канал "Труха Чернігів" опублікував повідомлення, в якому мобілізацію називають "бусифікацією".

Мобілізація на Чернігівщині, оновлення даних, "бусифікація", рекрутинг
Скріншот з телеграм-каналу "Труха Чернігів". Скріншот з телеграм-каналу "Труха Чернігів"

Пізніше це повідомлення видалили, але якраз перед вступом в дію нового закону, перед 18 травня, таких повідомлень було багато в телеграм-каналах.

"На жаль, пропаганда РФ не дрімає. Вона спеціально проштовхує свої наративи й завдання стоїть у них номер один – це зірвати хід нашої мобілізації. Вдаються до різних хитрощів, прийомів. Вони використовують інформаційний простір: YouTube, соцмережі, телеграм-канали, щоб дискредитувати працівників ТЦК та СП, ЗСУ загалом", — вважає Валентин Буряченко.

Якщо згадати соціологічне опитування, каже Ольга Палькова-Свірчевська, часто людей демотивує служити — страх смерті.

"Але присутність в армії – це не завжди смерть чи каліцтво. Багато людей служить 10 років, і з ними нічого не відбувається. Це реально багато людей. Тому, можливо, треба людям більше дізнатися про армію. Якщо ти чогось боїшся, то знай про свій страх трошки більше, розберись, зрозумій, як воно працює. Можливо, цей страх кудись зникне, якщо в тебе є бажання над цим працювати".
Мобілізація на Чернігівщині, оновлення даних, "бусифікація", рекрутинг
Гості ефіру "Що відбувається". Зліва направо: Ольга Палькова-Свірчевська, Валентин Буряченко, Аліна Урожай. Суспільне Чернігів

"Я хочу, щоб люди розуміли, що один з варіантів – це йти служити в українську армію, щоб потім не довелося служити в російській армії. Це аксіома. Я думаю, все для цього робиться, щоб люди розуміли. Йде інформаційна кампанія, яка роз'яснює все. Вже є альтернатива призову — рекрутинг", — каже військовослужбовець ОК "Північ" Валентин Буряченко.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

***

Проєкт втілюється спільно з регіональним хабом Інституту масової інформації "Медіабаза Чернігів" та громадською організацією "Чернігівський освітній центр "Ініціатива".

На початок