"Ми засмучені й розчаровані": як у Чернігові говорять про конгресвумен Спартц, яка блокувала допомогу Україні

"Ми засмучені й розчаровані": як у Чернігові говорять про конгресвумен Спартц, яка блокувала допомогу Україні

Конгресвумен США Вікторія Спартц та місце ракетного удару по Чернігову 17 квітня 2024 року
Конгресвумен США Вікторія Спартц та 32-річна Тетяна Поліщук разом з її двома дітьми: 6-річним Дмитром і 2-річною Дашею, які оглядають місце російського ракетного удару по Чернігову 17 квітня 2024 року. Оксана Парафенюк для The Washington Post

Палата представників США 20 квітня проголосувала за законопроєкт щодо допомоги Україні на суму у 61 мільярд доларів. В цьому голосуванні, що відбулось за кілька днів після ракетного удару по Чернігову, брала участь й конгресвумен від Індіани Вікторія Спартц у дівоцтві Кульгейко, яка народилася у Носівці на Чернігівщині. Проте її позиція та внесення правок до законопроєкту були проти підтримки України.

Про те, як до неї тепер ставляться у Чернігові, де вона провела свої дитячі роки, критику Зеленського та чому нею в Україні спочатку пишалися, а потім перестали довіряти, написали у матеріалі The Washington Post.

Дитинство та приїзд в США

Народилася Вікторія Кульгейко у 1978 році у радянському місті Носівка, але згодом переїхала до Чернігова. Тут пішла в дитсадок, а в 1986 році її батько, який працював інженером, допомагав ліквідовувати наслідки аварії на Чорнобильській АЕС, піддаючись впливу радіації, яка згодом викликала в нього рак.

Спартц було 12 років, коли Україна проголосила свою незалежність у 1991 році. Її батько помер того ж року. Навчання Вікторії у київському коледжі допомогла оплатити компанія, де працював її батько, а вже у 2000 році вона емігрувала до США після знайомства зі своїм чоловіком Джейсоном. Вони оселилися в Індіані, його рідному штаті, де Спартц і народила двох дочок. Працювала вона у сфері бухгалтерського обліку та нерухомості, перш ніж Спартц стала першою українкою у Конгресі США.

"Ми засмучені й розчаровані"

Спочатку у Чернігові пишалися республіканкою Спартц, але після того, як вона проголосувала проти виділення пакета у 61 мільярд допомоги Україні, ця гордість обернулась на злість і відчуття “зради”. А зробила вона це за декілька днів після того, як Чернігів пережив ракетний удар росіян, внаслідок якого загинули 18 людей.

"Ми засмучені й розчаровані": як у Чернігові говорять про конгресвумен Спартц, яка блокувала допомогу Україні
50-річна Наталія Хмельницька, вчителька школи № 15, стоїть перед будинком, де вона живе і де виросла Спартц. Оксана Парафенюк для The Washington Post
"Вона більше не українка, Я бачу це. Спершу ми дуже пишались нею і думали, що вона захоче всіляко підтримувати нас. Проте зараз я бачу, що політика і кар’єра для неї вища, за наші інтереси", — розповідає 50-річна Наталія Хмельницька.

Жінка працює вчителькою у школі №15, де Спартц навчалась, а також жила в одному багатоквартирному будинку, де жила і росла майбутня конгресменка.

Артефакти російського вторгнення в Україну, включаючи снаряди та форму російського солдата, виставлені в музеї, створеному всередині школи № 15 у Чернігові
Артефакти російського вторгнення в Україну, включаючи снаряди та форму російського солдата, виставлені в музеї, створеному всередині школи № 15 у Чернігові. Оксана Парафенюк для The Washington Post

За останні два роки, вісім випускників цієї школи загинули на фронті. Через російські удари у будівлі вибито 88 вікон. На першому поверсі зібраний музей, де експонуються уламки снарядів, шматок російського літака, а також військова форма солдата РФ.

65-річна вчителька історії Валентина Руденок у часи навчання в школі Спартц працювала бібліотекаркою. Згадує, що носила дівчинці-підлітку додаткові книги та пишалася тим, що колишню ученицю обрали до Конгресу, але Руденок засмучена голосуванням Спартц.

Блокування допомоги Україні: вчителька з Чернігівщини про конгресвумен Вікторію Спартц
65-річна Валентина Руденок, вчителька історії, яка працювала бібліотекарем, коли Спартц навчався в школі №15, пригадує, як давала їй книжки. Оксана Парафенюк для The Washington Post
"Коли ми прочитали про це, спершу просто не зрозуміли. Це було наче вона стала зовсім іншою людиною. Це було так шокуюче, що ця жінка «піднялась так високо» у своєму житті й зараз займає таку посаду, де має певний вплив, щоб допомогти нашому місту або школі, де вона навчалась".

Від жовто-блакитного одягу до противниці допомоги Україні

Голосування Спартц "проти" стало останнім кроком у її перетворенні з проукраїнської захисниці, яка відвідала місця активних бойових дій у своєму рідному місті, до критика президента України Володимира Зеленського, та відповідно до найбільш правого табору Республіканської партії. Зокрема однопартійці Спартц вважають її непослідовною у своїх висловлюваннях та діях.

Після того, як РФ вторглася в Україну у лютому 2022-го, а їхні війська були біля Чернігова, бабуся Спартц була однією з тих, хто опинився у заблокованому місті, яке потерпало від російських обстрілів і бомбардувань. Її бабуся пережила ці атаки, але згодом померла у віці 95 років.

У часи активних бойових дій на Чернігівщині республіканці в Палаті представників давали слово Спартц, аби вона поділилась своєю українською історією. Вона робила гучні заяви щодо своєї Батьківщини, одягалась у блакитно-жовті кольори, критикуючи президента Байдена і зобов'язувалась боротись за виділення допомоги своїй рідній країні.

Після деблокади Чернігова вона у квітні 2022-го відвідувала місто та свою рідну школу №15, де сотні людей ночували у підвалі, ховаючись від російських бомбардувань.

В.о. міського голови Чернігова Олександр Ломако, який згодом зустрічався з Вікторією, розцінював її тодішній приїзд як хоробрий знак підтримки, але зміна настроїв Спартц приголомшила його.

Олександр Ломако з Чернігова про конгресвумен Спартц, яка блокувала допомогу Україні
В.о. міського голови Чернігова Олександр Ломако у своєму кабінеті в міськраді. Оксана Парафенюк для The Washington Post
"Я дуже розчарований. Вона була тут. Руйнування, які вона бачила, людей, які втратили своїх близьких, вона зустрічалась з ними. Все це було не з новин, не з Fox news або інших консервативних каналів".

Після повернення з Чернігова до США вона голосувала за законопроєкти про спрямування 40 мільярдів доларів в Україну і була поряд з Байденом, коли він підписував закон про нарощування військової підтримки. Але вже влітку 2022-го, Спартц почала критикувати Зеленського, закликаючи його "припинити грати в політику і розводити театр". Тодішня риторика Спартц роздратувала офіційний Київ, а речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко у своєму дописі у Facebook заявив, що казав Спартц варто припинити "намагатись заробити додатковий політичний капітал на горі українців".

Сама ж Вікторія захищає себе, стверджуючи, що пишається своїм походженням, але це образливо і зовсім "не по-американськи" думати, що вона як американка відстоюватиме інтереси не тих людей, які голосували за неї, а іноземного уряду країни, яку вона залишила 24 роки тому.

"Політичні мотиви не виправдовують загибель стількох людей"

70-річний Олександр Сердюк, близький друг покійного батька Спартц. Він знає її з дитинства та зустрічався з нею, коли вона відвідувала Чернігів у 2022-му. Сердюк каже, що розчарований її голосуванням.

Олександр Сердюк про конгресвумен Вікторії Спартц, яка блокувала допомогу Україні
70-річний Олександр Сердюк, близький друг покійного батька Вікторії Спартц, який знав її з дитинства. Оксана Парафенюк для The Washington Post
"Я не дуже довіряю словам, я вірю в дії. Те, як вона проголосувала, її поправки, набагато яскравіше показують мені, які її наміри".

Сердюк розповів, що як і Спартц, українці стривожені рівнем корупції в країні, але допомога від США є надважливою для того, щоб Україна вижила.

"Я розумію боротьбу з корупцією, але те, чим ви жертвуєте, – це наша держава. Будь-які політичні чи передвиборчі мотиви не виправдовують загибель стількох людей".

Цього тижня в коридорі школи №15 працівники зібрали допомогу для ЗСУ: маскувальні сітки для українських військових. У цій же будівлі досі зберігаються пожовклі та написані від руки зошити з оцінками Спартц. Їх директор зберігає у своєму сейфі.

На лавці біля будинку в Чернігові, в якому конгресвумен провела своє дитинство, дві літні жінки припускали, чому вона проголосувала "проти".

Блокування допомоги Україні: як у Чернігові говорять про конгресвумен Вікторію Спартц
Сусіди Неля (ліворуч) і Галина (праворуч) розмовляють на лавочці біля будинку в Чернігові, де жила мати Спартц, яка досі має там квартиру. Оксана Парафенюк для The Washington Post

Одна з них, Галина, захищала Вікторію Спартц.

"Я не думаю, що вона хоче чогось поганого для України. Вона зараз на боці Трампа, тож її змусили так проголосувати. Вона ж не ворог держави. У неї не було іншого виходу".

Інша жінка, Неля, не впевнена. Вона сказала:

"Ми не знаємо, які в неї були варіанти й чому вона проголосувала саме так".

У Носівці ж, де народилася Вікторія, жінка відчинила двері будинку, який, за словами сусідів, належав родичам Спартц.

"Я вирву людям язики", — сказала вона, коли її запитали, чи пов'язана вона з конгресвумен. Додала, що жодних коментарів давати не буде й грюкнула дверима.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок