Що таке анемія, симптоми та методи лікування, як вона переходить у спадок дитині від матері

Що таке анемія, симптоми та методи лікування, як вона переходить у спадок дитині від матері

Що таке анемія, які її симптоми та методи лікування, та як саме вона переходить у спадок дитині від матері? Про все це розповів гість програми "Відверто з лікарем" на "Українському Радіо Чернігів" лікар-онкогематолог, педіатр Єгор Павленко.

За його словами, анемія – це збірне поняття, яке може бути: залізодефіцитом, хронічним захворюванням у людини різних вікових груп. Також буває гемолітична анемія – вроджена і набута, апластична анемія, що лікується, як злоякісна, малокрів’я, що раніше потребувало переливання крові.

"Я б ще назвав анемію симптомом. Так, юридично і медично це захворювання, але в більшості випадків це — симптом якогось захворювання. Тому що анемія — це або зниження рівня гемоглобіну, або зниження певних фракцій гематокритуГематокрит — співвідношення об'єму еритроцитів до об'єму крові. Зрідка гематокрит визначається як відношення сумарного обсягу усіх формених складників крові (еритроцити, лейкоцити, тромбоцити) до загального обсягу крові.".

Гемоглобін

Гемоглобін – це певний згусток білків, які є переносниками кисню в нашому організмі. І без цього білка наші клітини не будуть мати кисню, що може спровокувати інші захворювання. Тому що кисень і вода в нашому організмі є основними компонентами, які допомагають нам жити, каже лікар.

Якщо в організмі відбувається запалення, це також може бути через зниження або підвищення рівня гемоглобіну. Так і при респіраторних захворюваннях може зменшуватися рівень гемоглобіну.

"Залізодефіцит — це теж симптом зниження рівня гемоглобіну, можуть змінюватися печінкові фракції. Тому анемія це збірне поняття і, як на мене, в більшості випадків є симптомом, якщо ми говоримо про доброякісну анемію, яку можна лікувати без хімієпрепаратів".

Фактори виникнення анемії

Зі слів Єгора Павленка, один із розповсюджених факторів виникнення анемії — залізодефіцитний стан. Він характеризується тим, що дитина недоїдає, або відбуваються хронічні запальні процеси, які забирають залізо, або може бути, що у дитини є приховані кровотечі, які провокують анемію.

"Цікавий момент у підлітків, які зараз на течії веганства. Вегетаріанці дуже часто мають анемію, тому що не отримують достатню кількість заліза".

Що таке анемія, симптоми та методи лікування, як вона переходить у спадок дитині від матері
Анемія у вагітних. Getty Images

Також залізодефіцитні стани можуть бути у маленьких дітей.

"Є скринінговий метод обстеження у дітей, яким дев’ять місяців – це аналіз крові. Коли дитина народжується, в неї у крові плаває більшість клітин материнських. Якщо мама під час вагітності має анемію – у дитини при народженні перший час буде все добре, але у віці дев’ять місяців, коли клітинний фонд змінюється, вона переходить на власні ресурси, тож у неї може з’явитися анемія. Тому жінкам при плануванні вагітності потрібно звернути увагу на рівень феритину та рівень заліза", — каже лікар.

При рясній кровотечі під час менструації у підлітків також може бути анемія, додає Павленко, але це фізіологічний процес і не кожна дівчинка буде мати цю хворобу.

Єгор Павленко виділяє декілька видів анемії:

  • Гемолітичні анемії – коли відбувається знищення власних клітин власними клітинами. Спадкова гемолітична анемія Мінковського-Шоффара — це спадковий мікросфероцитоз, при аналізі клітини під мікроскопом дуже малі.
  • Апластичні анемії – коли кістковий мозок не виробляє клітин і відбувається процес злоякісності.

Причиною анемії може стати аутоімунні захворювання та онкологія. У дітей зі злоякісними процесами крові першим симптомом виявляється знижений рівень гемоглобіну. Потім знижується рівень лейкоцитів та тромбоцитів.

При анемії діти можуть відставати у розвитку, мають проблемі зі шкірою, волоссям. В стані гіпоксії у дітей може бути синюшний колір шкіри – це все наслідки гіпоксії (нестачі кисню в організмі, — ред.).

Продукти, які мають залізо

"Насправді це міф, що окремими продуктами, якщо вже є анемія, можна якось скоригувати цей процес. Для того, щоб захворювання не виникло, при народженні вводяться прикорми по стратегічним форматах, які може рекомендувати педіатр. З продуктів це: боби, печінка, м’ясо та будь-що із провідником вітаміном С", — говорить лікар.

Також за його словами, однією із провокацій анемії у дітей може бути вживання коров’ячого молока, але це при умові того, що в раціоні, наприклад, тільки молочна каша. При цьому анемія буде хронічною.

Групи ризику

  • діти;
  • вагітні жінки;
  • старші люди, яким понад 60 років;
  • військові;
  • донори.

Симптоми анемії

"У дітей можна прослідкувати, що вони хочуть їсти щось незрозуміле та неїстівне, то землю, то папір, то їм подобається запах бензину", — каже Єгор Павленко.

Також до симптомів лікар відносить: блідість шкіри, дитина ходить ніби сіра, ламкі нігті, випадіння волосся, ранки у кутиках рота, шум у вухах, запаморочення, часта втомлюваність. Така хронічна втома може бути через знижений рівень гемоглобіну.

"Анемія — це як «дзвоник» як для батьків, так і для лікарів. Тому що багато прихованих захворювань, які візуально не видно, потрібно шукати. Наприклад, проблеми з кишково-шлунковим трактом починаються з анемії, бо саме процес всмоктування заліза починається в певних відділах кишківника. Шлунок відповідає за всмоктування заліза і якщо там є язва або певні пухлиноподібні утворення — це також буде провокацією зниження рівня гемоглобіну.
Що таке анемія, симптоми та методи лікування, як вона переходить у спадок дитині від матері
Еритроцити. Getty Images

Діагностика та лікування

"На старті достатньо зробити скринінговий загальний клінічний аналіз крові раз на рік".

За словами Павленка, якщо це анемія залізодефіцитна, то в першу чергу потрібно шукати причину її виникнення, якщо через кровотечу, то потрібно закрити причину витоку крові, якщо проблеми зі шлунково-кишковим трактом, то потрібно спочатку лікувати його. Якщо анемія через незбалансоване харчування, то тоді пігулка заліза може допомогти.

При залізодефіциті також може бути переливання, але якщо вже дуже впав рівень гемоглобіну. Залізодефіцитну анемію лікують від півтора місяця до року.

Лікування залежить від того, яку форму терапії обирає лікар. Є форма терапії венного заліза, м’язового заліза, ентерального заліза, тобто це пігулка, суспензії чи краплі. І взагалі буває багато видів самого заліза – їх призначають по тяжкості захворювання.

Також лікар може змінити лікування і призначити інший вид заліза під час терапії.

Наслідки невчасного лікування

Єгор Павленко каже, наслідком невчасного лікування може стати гіпоксія – недостатня кількість кисню, недостатньо "будівельного матеріалу". У людини спостерігаються втрати свідомості, постійна втома. Також вражаються серце та мозок. З’являється серцева недостатність. І це може привести до смертельних наслідків.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок