Десятки людей у Ріпках на Чернігівщині прийшли до селищної ради через підвищення тарифу на воду. Постачання та відведення куба води з 1 січня 2024 року там коштує 220 грн. Таке рішення прийняв виконавчий комітет селищної ради напередодні нового року. Місцеві жителі про зміну тарифу дізнались з платіжок, які отримали у січні. Чому тариф виріс і чи можна це змінити – далі у матеріалі.
Алла Гладишенко живе у Ріпках, 7 січня жінка отримала платіжку за водопостачання та водовідведення, на звороті квитанції побачила повідомлення, що з 1 січня 2024 року ціни за ці послуги змінені рішенням виконавчого комітету селищної ради від 28 грудня 2023 року.
"Тепер нараховано за куб води – 62,66, а за каналізацію (водовідведення) – 158,18. Загальний рахунок за куб води з каналізацією у нас буде – 220, 84", – говорить Алла Гладишенко.
До цього у селищі куб води з водовідведенням обходився 94 грн 65 коп., розповідає Алла Гладишенко. І тоді доводилося економити.
"За місяць буває по-різному. Буває 3 куби, буває 4, 5. В залежності від того... Вибачте, з такими тарифами ходиш в туалет: якщо ходиш ввечері, якщо один дома, то не змиває, бо в нас холодна вода по такій ціні", – каже Алла Гладишенко.
З'ясовувати причини підвищення жінка пішла під стіни селищної ради.
Там зібрались десятки місцевих жителів. Серед них Тамара Коваль. За словами жінки, людей не попередили про зміни.
"Я наголошую: процедура не була дотримана і не було доведено до населення (саме населення), за 30 днів не попередили, не було обговорення з приводу підняття тарифів, нам селищний голова не дав обґрунтування", – говорить Тамара Коваль.
За поясненнями жителі Ріпок пішли до селищного голови, в той час його на місці не було. До людей вийшов керуючий справами виконавчого комітету – Сергій Остапенко. Говорить, інформацію про підвищення розміщували на сайті ради та публікували в газеті ще у серпні минулого року.
"На сайті Ріпкинської селищної ради, у рубриці "Інформація для споживачів послуг жкг" було розміщено, було розміщено всі розрахунки", – каже Сергій Остапенко.
За його словами, тариф підняли на понад 100% через те, що скоротився бюджет громади. Це, каже, результат вилучення ПДФО.
"У зв'язку з тим, що ПДФО забрано, ми розуміємо, що це треба для держави, для того, щоб обороняти нас, щоб всі кошти йшли на військо", – пояснює секретар Ріпкинської селищної ради Людмила Литвинюк.
Сергій Остапенко говорить:
"Різницю в тарифах між економічно обґрунтованими і тим, що занижений, платили за рахунок селищного бюджету. На сьогоднішній день селищний бюджет не має на це можливості".
Зі слів Сергія Остапенка, постанова уряду про мораторій на підвищення ціни на воду – це рекомендація, а не заборона:
"Постанова про мораторій на підняття цін на воду мала рекомендаційний характер. Ми протягом 2022 року цієї рекомендації дотримувалися, на сьогодні вони так і залишаються рекомендаціями, не обов'язкові. І у зв'язку з відсутністю фінансування, ми у 2023 році встановили економічно обґрунтований тариф".
Економістка КП "Водопостач" Ірина Сидоренко розповіла про причини підвищення тарифу:
"У попередньому тарифі у нас електроенергія була врахована і сьогодні – 8,40. Мінімальна зарплата, також 2020 року це – 4 600, на сьогодні ми знаємо 7 100, і через три місяці буде 8 000".
Місцеві жителі, які прийшли на мітинг, планують звертатися до антимонопольного комітету, аби перевірили законність підняття тарифів на воду у Ріпках.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.