"Список бажаних/небажаних спікерів по Чернігівщині був і я за ним не працював": кореспондент "Укрінформу" про "темники"

"Список бажаних/небажаних спікерів по Чернігівщині був і я за ним не працював": кореспондент "Укрінформу" про "темники"

Доповнено
"Темник" по Чернігівській області і кореспондент "Укрінформу" Юрій Стригун
"Темник" по Чернігівській області і кореспондент "Укрінформу" Юрій Стригун. Суспільне Чернігів/Фейсбук Юрій Стригун

Список, керуючись яким, мали готувати матеріали для "Укрінформу" по Чернігівській області, був. Згідно з ним, були "бажані" спікери — люди, до яких варто звертатися за коментарями, і "небажані". Лист з такими вказівками надійшов у грудні 2023 року.

Про це у коментарі Суспільному розповів кореспондент "Укрінформу" по Чернігівській та Черкаській областях Юрій Стригун.

"Я в "Укрінформі" працюю три роки. Поки у нас був попередній керівник Олександр Харченко, жодних "темників"Те́мник (від слова «те́ма») — документ, вказівка державної влади для журналістів та ЗМІ, що має на меті змінити редакційну політику цього ЗМІ і таким чином вплинути на точку зору аудиторії ЗМІ щодо тих чи інших суспільних подій. Зазвичай, термін стосується пострадянських країн, в основному, України та Росії., жодних заборон чи рекомендацій стосовно спікерів у нас не було. Кожен кореспондент узгоджував зі своїм регіональним редактором тему, працював і ніхто нікому не забороняв", — каже Юрій Стригун.
Кореспондент "Укрінформу" Юрій Стригун розповів про "темники" по Чернігівській області
Юрій Стригун. Фейсбук Юрій Стригун

За його словами, коли на посаду генерального директора "Укрінформу" у листопаді 2023 року призначили Олексія Мацуку, ситуація змінилась.

"Минув деякий час, здається, до середини грудня, і від нього (ну, не від нього, а від регіональних редакторів наших, які отримали від нього ці документи з вказівками бажаних/небажаних спікерів) прийшло повідомлення. Там на дві сторінки був лист. В одній колонці — бажані, в іншій — небажані. Серед бажаних були представники Чернігівської ОДА, деякі депутати (з короткими характеристиками), а серед небажаних — це в основному були представники колишнього Чернігівського міського голови Владислава Атрошенка, і сам в. о. міського голови Олександр Ломако", — говорить Юрій Стригун.

Про те, як особисто він готував матеріали по Чернігівській області і чи користувався "темниками", каже:

"Сказати, щоб я керувався цим документом, ні. Якщо треба було написати на тему відновлення, я телефонував і в міську раду, і в ОДА, і пробував з ними сконтактувати й зробити матеріал. Щоразу я, зазвичай, без проблем додзвонювався до Олександра Анатолійовича (Ломаки, — ред.) чи його підлеглих. А в обласну адміністрацію... здається, я мав одну розмову з керівником пресслужби Чауса (В'ячеслава Чауса — начальника Чернігівської ОВА, — ред.), в WhatsApp. Ми з ним спілкувалися, я спробував домовитись про інтерв'ю, він обіцяв, а потім зам'ялося — ні відгуку ніякого, і на тому все. І надалі я цим "темником" не керувався. Теми вибирав сам, які вважав за потрібні, які вважав за цікаві".

За словами Юрія Стригуна, санкцій щодо недотримання вказівок, передбачених у списках, про які йдеться, не було.

"Щоб казали там "тобі список дали, а ти ним не користуєшся", такого не було. Список — був. Я не можу казати за всіх колег з "Укрінформу": у них, може, теж були ці "темники", а, може, і не було. У мене був, і я за ним не працював", — зазначає він.

Вже після виходу цього матеріалу Юрій Стригун зателефонував журналісту Суспільного і розповів: до нього почали звертатися колеги з "Укрінформу" та розказувати, що у них теж були такі "темники" і вони відмовлялися за ними працювати.

Нагадаємо, у більшості метаданих файлівВластивості документа (так звані метадані) – це докладні відомості про файл, які описують його або вказують на нього. "темників", які колишній гендиректор "Укрінформу" Олексій Мацука надсилав своїм кореспондентам в регіонах, є ім’я та прізвище радника начальника Чернігівської ОВА Андрія Подорвана.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок