Перейти до основного змісту
Що почитати? "Готуємо в журбі" Євгенія Кузнєцова

Що почитати? "Готуємо в журбі" Євгенія Кузнєцова

Що почитати? "Готуємо в журбі" Євгенія Кузнєцова
. ФОТО: колаж Суспільне Чернігів

Цього разу докторка педагогічних наук, професорка кафедри української мови та літератури НУ "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка Ольга Лілік радить вам для ознайомлення своєрідний етнографічний путівник українськими кулінарними традиціями – книгу Євгенії Кузнєцової "Готуємо в журбі".

Книга припаде до смаку шанувальникам традиційної української кухні, які розуміють гумор і готові подивитися збоку на себе, адже в розповідях і описах читач може впізнати себе або своїх рідних і знайомих.

Що почитати? "Готуємо в журбі" Євгенія Кузнєцова
Ольга Лілік. ФОТО: Фейсбук-сторінка Ольга Лілік

На початку видання авторка формулює два основні принципи української кухні: готувати "щоб не пропало" і робити це так, щоб "замахатися". Ці твердження вона розкриває через опис життєвих ситуацій, які трапляються з кожною українською господинею, а також апелюючи до сторінок національної історії. Авторка не подає рецептів українських страв, а лише розповідає, що для нас, українців, означає приготування тієї чи іншої страви, із якими ритуалами, забобонами чи традиціями це пов’язане.

Наприклад, цікавими є спостереження авторки про традиційні гастрономічно-риторичні ігри, без яких не обходиться жодне традиційне українське застілля, зокрема ті, що пов’язані з припрошуванням гостей, а також запереченням компліментів гостей і зумисною критикою своїх страв.

Збірка Євгенії Кузнєцової "Готуємо в журбі" має формат подарункового видання, адже ще однією її перевагою є ілюстрації: для цієї книжки малювали та знімали тридцять українських художників та фотографів. Кожна сторінка має власну стилістику, що дає змогу насолодитися особливим підходом до її оформлення.

До речі, до книжки є ще листівки з кулінарними написами, що теж припадуть до душі багатьом читачам, наприклад: "Наша любов незбагненна, як спаржа", "Люблю тебе більше, ніж борщ моєї бабці", "Без тебе я пропалу, як смородина, з якої не зробили варення" тощо.

А сама збірка "Готуємо в журбі" має аудіоверсію, де текст, начитаний авторкою, поєднано з музикою сучасного українського гурту "Даха Браха".

Читайте також

Що почитати? Тамара Горіха Зерня "Доця"

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

Топ дня

Вибір редакції

На початок