Суд арештував активи підприємства, що володіє і працює на потужностях колишнього "Чернігівського Хімволокна"

Суд арештував активи підприємства, що володіє і працює на потужностях колишнього "Чернігівського Хімволокна"

Суд арештував активи підприємства, що володіє і працює на потужностях колишнього "Чернігівського Хімволокна"
. ФОТО: Вікіпедія

Активи приватного підприємства "Монофіламент", яке володіє та працює на потужностях колишнього "Чернігівського хімволокна", арештували та передали в управління АРМАНаціональне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (скорочена назва згідно з офіційним сайтом — Агентство з розшуку та менеджменту активів, або АРМА) — центральний орган виконавчої влади України зі спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію держполітики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, та/або з управління активами, на які накладено арешт або які конфісковано у кримінальному провадженні, чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави. в рамках кримінального провадження про ухилення від сплати податків та легалізацію майна, одержаного злочинним шляхом. Рішення про арешт виніс Новозаводський районний суд Чернігова. Про історію колись провідного хімічного виробництва, яким чином воно пов'язане із підсанкційним російським мільярдером Фрідманом та арешт його активів, – далі у матеріалі.

"Чернігівське Хімволокно": історія одного із найбільших підприємств міста

Підприємство заснували у 1959 році, його розквіт припав на середину 80-х. Завод спеціалізувався на виробництві синтетичних ниток та волокон. Однією із найбільш затребуваних продукцій "Хімволокна" були кордові нитки та кордові тканини, які використовуються для виробництва автомобільних шин. Підприємство постачало їх провідним виробникам по всьому СРСР та за кордон.

В 1964-65 рр., коли підприємство вже працювало на повну потужність, тут працювали понад вісім тисяч робітників. Разом з розвитком заводу будувалися житлові будинки та гуртожитки для працівників підприємства, дитячі садочки, база відпочинку, дитячий табір, профілакторій.

В 1966 році за гроші підприємства у Чернігові почалося будівництво палацу культури хіміків (нинішній Міський палац культури, — ред.) на 800 відвідувачів. Будівництво тривало п'ять років і в 1970 році палац відкрили.

У квітні 1991 року через процеси, що передували розпаду СРСР, "Хімволокно" скоротило випуск продукції та частину персоналу. У 2003 році у заводу змінилися власники, вони намагалися модернізувати підприємство: будували власний енергетичний комплекс та запустили нову технологію із просочення кордових тканин.

Уривок з видання "Укррудпром"
Уривок з видання "Укррудпром". ФОТО: Суспільне Чернігів

У 2011 році видання "Укррудпром" повідомляло про те, що 50% акцій підприємства продали компанії з орбіти "Альфа-груп" Михайла Фрідмана:

"Зміна власника відбувалася в результаті реструктуризації заборгованості заводу перед «Альфа-банком» у 55 млн доларів від 2005 року. З початком кризи “Чернігівське Хімволокно" не змогло обслуговувати кредит", – стверджувало видання.
Михайло Фрідман
Михайло Фрідман. Михайло Фрідман, архівне фото: пресслужба YES

Кримінальне провадження

У липні 2013-го нерухоме майно "Хімволокна", а це понад 370 тис. кв. м промислових площ, придбало ТОВ "Монофіламент". За дев'ять років ведення господарської діяльності підприємство не оформило дозвіл на користування землею, на якій це нерухоме майно розташоване.

Інформація про ТОВ "Монофіламент"
Інформація про ТОВ "Монофіламент". За даними youcontrol

Інформація про ТОВ "Монофіламент"
Інформація про ТОВ "Монофіламент". За даними youcontrol

За версією правоохоронців, таким чином ТОВ "Монофіламент" умисно ухилялося від сплати податку на землю, через це міський бюджет Чернігова за період із 2016 року до 2019 року втратив 42 мільйони гривень.

"Підприємство маючи у власності комплекс виробничих та складських будівель на земельній ділянці у 82 га, тривалий час не оформлює належним чином документи на цю ділянку і фактично таким чином ухиляється від сплати земельного податку", — каже прокурор Чернігівської обласної прокуратури Олександр Білякович.

Керівник управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради Василь Дмитренко коментувати ситуацію відмовився, посилаючись на таємницю слідства. У рішенні Новозаводського районного суду йдеться, що в той час підприємство мало на рахунках вільні кошти, які замість сплати податків направило у банківський вклад.

Суд арештував активи підприємства, що володіє і працює на потужностях колишнього «Чернігівського Хімволокна»
Суд арештував активи підприємства, що володіє і працює на потужностях колишнього «Чернігівського Хімволокна». За даними youcontrol
"Через Кіпрські компанії фактичними бенефіціарними власниками компанії являються резиденти РФ", — говорить Білякович.

Засновником ТОВ "Монофіломент" є кіпрська компанія "Зейн інвестментс лімітед". За даними слідства, секретарем кіпрської компанії є інше підприємство, пов’язане із громадянином Російської Федерації. А нерухоме майно "Монофіламенту" – в іпотеці у АТ "Альфа-банк", кінцевий бенефіціарний власник якого – підсанкційний російський мільярдер Михайло Фрідман. Нагадаємо, Фрідман входить до санкційних списків Канади, ЄС, Австралії та Великої Британії. У травні ж український суд наклав арешт на понад 12 мільярдів гривень активів "Альфа-банку"

Санкції щодо Михайла Фрідмана
Санкції щодо Михайла Фрідмана. За даними youcontrol

Як виводили активи?

Отже, у 2013 році підприємство "Монофіламент" відкрило кредитну лінію в "Альфа-банку" із лімітом у 64 мільйони гривень. Натомість як предмет іпотеки заклав нерухомість колишнього заводу "Хімволокно". Вартість нерухомого майна сторони тоді оцінювали у 45 мільйонів гривень. У 2022 році вартість нерухомості сторони знизили до 31,7 мільйона гривень. За даними слідства, кількість нерухомості у підприємства зменшилась, – таким чином компанія виводила активи.

Так, наприклад, у 2018 році за письмової згоди "Альфа-банку" ТОВ "Монофіламент" продав нерухомість підприємству "А-Ріалті", яке також афілюють із "Альфа-груп" та Михайлом Фрідманом.

Інформація про "Альфа-Банк"
Інформація про "Альфа-Банк". За даними youcontrol
"Щоб не було відчуження об’єктів нерухомого майна, приховування, знищення процесуальним керівником до суду направлено клопотання про накладення арешту на все нерухоме майно підприємства на загальну суму понад 30 млн грн. Яке судом задоволено. Крім того, з огляду на вартість арештованого майна, судом також винесена ухвала про передачу в управління АРМА цього майна", — зазначає прокурор.

За словами Олександра Біляковича, підозр у справі ще нікому не оголошували. На період досудового розслідування АРМА управлятиме активами компанії аби вони не втрачали у вартості.

"Поки що про націоналізацію, або вилучення кінцеве мови не йде. Його передано в управління АРМА. Надалі ці питання, я сподіваюсь, будуть вирішені на державному рівні та в кожному конкретному кримінальному у провадженні", — каже Білякович.

Суспільному не вдалося отримати коментар директора ТОВ “Монофіламент” Максима Некрашевича. Редакція залишає за ним право розповісти про свою позицію.

Читайте також:

Операція тривала майже 7 годин: в якому стані постраждалий від вибуху у Чернігові дворічний хлопчик

На початок