У Чернігові на Валу демонтували бюст російському поетові Олександру Пушкіну. Зробили це бійці 119 бригади тероборони та чернігівські активісти. Тепер бюст на зберіганні в обласному історичному музеї. Яка його подальша доля і пам’ятник кому бачать на його місці історики – у матеріалі.
Тепер бюст Олександра Пушкіна зберігатиметься на задньому дворі обласного історичного музею імені Тарновського.
Поряд – бюсти радянських діячів, демонтованих з Алеї героїв під час декомунізації та пам’ятник Зої Космодем’янській, демонтований 21 квітня. Її, як і Пушкіна, прибрали чернігівські активісти та бійці 119 бригади тероборони. Віталій Назаренко пояснює, чому пам’ятнику російському поетові не місце у Чернігові.
"Пушкін фізично не бомбив Чернігів, але Пушкін – це маркер скрєп, маркер "русского міра". Чим він такий визначальний для Чернігова, що тут стоїть", – говорить активіст Віталій Назаренко.
В кабінеті директора музею підписали акт передачі бюста. Сергій Лаєвський каже – демонтаж провели обережно, витвір мистецтва, яким є бюст, не пошкодили.
"Бюсту Пушкіна не місце в Чернігові, бо Пушкін є певним маркером того, що Московія називає "Вєлікой российской культурой". Але хочу зазначити, що до слова "культура" є антонім – слово "варварство". І от те, що зараз робить Московія – це варварство. А це означає, що ніякої культури в них немає", – пояснює директор обласного історичного музею імені Тарновського Сергій Лаєвський.
Директор очікував, що після місяця бомбардувань Чернігова російської армією, питання демонтажу Пушкіна постане.
"Для мене питання було коли і в який спосіб".
Щоб зробити все за буквою закону, каже Лаєвський, треба було подати клопотання до департаменту культури, рішення щодо демонтажу мала прийняти спочатку консультативна рада, потім ОДА мала передати документи до Мінкульту, який би й ухвалював остаточне рішення.
Слова Лаєвського заперечує голова обласної військової адміністрації В’ячеслав Чаус. З його слів, напередодні він дав старт процесу демонтажу Пушкіна.
"Як людина я це повністю підтримую, що Пушкіна не має бути у Чернігові, а як посадова особа я йшов би іншим шляхом. Ми це могли зробити за 2-3 дні, отримавши усі погодження – я вважаю, що це треба було робити так".
Пам'ятник Пушкіну тут, у середмісті Чернігова на Валу, встановили у 1900 році на честь перебування поета в місті. Гроші на його спорудження, а це більше 1000 карбованців, зібрали на літературному вечорі. Провели його з ініціативи тодішнього губернатора Євгена Андрієвського.
За понад 120 років бюст Пушкіна вже покидав своє звичне місце. У 2017 році, напередодні Нового року його викрали невідомі – планували здати на металобрухт. Крадіїв, як і бюст, тоді знайшли, Пушкіна повернули на місце. Тепер туди, де він стояв, він навряд чи повернеться. У Сергія Лаєвського є два варіанти його зберігання – в спеціальному музеї радянсько-російської доби, або перенесений до обласного художнього музею Галагана як витвір мистецтва.
Також, Сергій Лаєвський вважає, що на Валу, на місці Пушкіна треба увіковічити пам'ять чернігівських князів.
Реакція чернігівців на демонтаж Пушкіна – у сюжеті:
Читайте також:
У Чернігові на Валу демонтували пам’ятник Пушкіну