Що почитати? "За Перекопом є земля" Анастасія Левкова

Що почитати? "За Перекопом є земля" Анастасія Левкова

Що почитати? "За Перекопом є земля" Анастасія Левкова
. ФОТО: колаж Суспільне Чернігів

Докторка педагогічних наук, професорка кафедри української мови та літератури НУЧК імені Т.Г. Шевченка Ольга Лілік пропонує вам роман Анастасії Левкової "За Перекопом є земля", у якому подано захопливу історію дитинства та дорослішання дівчини в Криму, яка прагне віднайти себе й пізнати історію народу.

Ольга Лілік
Ольга Лілік. ФОТО: Фейсбук-сторінка Ольга Лілік

Останнім часом в українській літературі особливої популярності набуває "кримська" тематика, що пов’язано із ностальгією за колишніми часами, усвідомленням Криму як своєрідного історико-етнографічного регіону, прагненням осмислити його історичний шлях і сьогодення. Саме до таких творів належить роман Анастасії Левкової.

Сюжет роману охоплює приблизно останні сорок років, тобто життя одного покоління: від кінця 1980-х років аж до анексії 2014 року і навіть окремими штрихами далі. Головними персонажами є три подруги з дитинства, які втілюють три основні ідентичності півострова: киримли – дочка тих кримських татар, які повернулися в пізньорадянський період; (дещо) русифікована українка; і українізована росіянка – оповідачка. Варто зазначити, що авторці вдалося майстерно створити образ етнічної росіянки, яка врешті-решт усвідомлює себе українкою. Це твір про дорослішання й самоідентифікацію.

Основна тема роману Анастасії Левкової "За Перекопом є земля" — історія кримськотатарського народу, його депортація, повернення й сучасність. У творі висвітлено чимало подій, проаналізовано соціальні конструкти, описано традиції й упередження. Це дає читачам змогу подивитися на Крим по-новому, а також зрозуміти, чим жили й живуть кримські татари, чому навіть зараз залишаються ті, хто не хоче виїжджати з окупованого Криму.

Авторка настільки майстерно описує історію, культуру, атмосферу Криму, а також думки й переживання героїні, що читачеві подекуди здається, що роман автобіографічний, проте це не так. Одразу видно, що письменниця провела значну дослідницьку роботу, що передбачала опрацювання джерел (які авторка подекуди в тексті перераховує), а також спілкування з різними кримчанами й дослідниками півострова. Однією з переваг роману є топографічна точність роману, адже авторка подає детальну інформацію щодо того, яка вулиця куди переходила, як називали ту чи ту будівлю тощо. Саме тому робота над романом зайняла в неї понад десять років.

Роман Анастасії Левкової "За Перекопом є земля" — це цікавий і важливий твір, у якому функціонують оригінальні персонажі й розкрито важливі соціальні теми. Його варто прочитати для того, щоб дізнатися чимало нового про Крим, його історію й культуру.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок