Молодіжний центр, бібліотека Короленка і музей Коцюбинського: злочини проти культурної спадщини

Молодіжний центр, бібліотека Короленка і музей Коцюбинського: злочини проти культурної спадщини

Молодіжний центр, бібліотека Короленка і музей Коцюбинського: злочини проти культурної спадщини
. ФОТО: Суспільне Чернігів

Понад 20 злочинів проти культурної спадщини з боку російських окупантів зафіксували у Чернігові з 24 лютого. Про це повідомив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко після поїздки в місто. Зруйнований молодіжний центр, будинок мецената Тарновського, пошкоджені музеї, бібліотеки, церкви. Як 46 днів війни змінили місто з тисячолітньою історією?

"Над головами чули, як свистить, розумієте? І не знаєш, це два-три метри. Чи п’ять. Воно свистіло, потім вибух. Бах, бах, бах. Виходимо – там, горить, там і там",– розповідає Ігор Коцюбинський, директор Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника М. Коцюбинського.
Літературно-меморіальний музей-заповідник М. Коцюбинського
Літературно-меморіальний музей-заповідник М. Коцюбинського. ФОТО: Суспільне Чернігів

Це відбувалося 6 березня після сьомої вечора. У мікрорайон за 20 школою протягом кількох хвилин прилетіло з півтора десятка мін. Поруч музей-садиба, в якій жив Коцюбинський. Уламки пошкодили вікна, стіни, стелю, меморіальний рояль. Потрапили в ялину, якій 124 роки. Її садив Михайло Коцюбинський. З’явилися тріщини у фундаменті, веранді. Згорів сарай. Того ж дня, вже о десятій, впав снаряд під вікнами художнього музею.

"Був такий струс, серйозний струс будівлі, почула, як посипалося скло, спрацювала сигналізація. Я пішла перевіряти, відразу відчула запах паленого. Почала все швидко відкривати, тому що треба було б одразу тушити. На щастя, це була просто проводка", – розповідає Марина Гриценко, головна зберігачка фондів Чернігівського обласного художнього музею імені Григорія Галагана.
Художній музей імені Григорія Галагана
Художній музей імені Григорія Галагана. ФОТО: Суспільне Чернігів

Це будинок Василя Тарновського, до тепер тут була бібліотека. Будівля не постраждала ні під час наступу більшовиків, ні під час Другої світової. В ніч на 11 березня сюди скинули три фугасні 500-кілограмові бомби. Найбільше шкоди принесла та, що впала на подвір’ї бібліотеки – зруйнувала стіну та внутрішні перекриття.

Будинок Василя Тарновського
Будинок Василя Тарновського. ФОТО: Суспільне Чернігів

Альтанку на Болдиних горах звели на початку ХХ століття до приїзду імператора Миколи ІІ.

Альтанка на Болдиних горах
Альтанка на Болдиних горах. ФОТО: Суспільне Чернігів
"Просто по цій альтанці влупили, судячи по вирві, або крупнокаліберним снарядом, або бомбою. І ми бачимо, що цю альтанку просто розшматувало на друзки. Частина впала вниз, пошкодивши будівлі. Частина тут розлетілась по Болдиній горі", – розповідає директор історичного музею Сергій Лаєвський.

Бібліотека імені Короленка. Свого часу тут був Дворянський і селянський банк, музей. Обком партії обрав цю будівлю, як найкрасивішу в місті, щоб розміститися тут. Сюди влучило декілька снарядів. Є руйнування фасаду, вибиті шибки. Немає частини даху, але пожежі не було. Сергій Лаєвський каже, будівлю врятувало дерево, прийнявши на себе перший удар.

Молодіжний центр у Чернігові
Молодіжний центр у Чернігові. ФОТО: Суспільне Чернігів

Молодіжний центр, колишній кінотеатр Щорса, став однією з перших жертв бомбардувань у Чернігові. Лаєвський проводить паралелі з другою світовою.

"У 1941 році, під час бомбардувань, коли нацисти знищували місто Чернігів, ця будівля була зруйнована. Декілька авіабомб потрапили всередину, при цьому фасад, біля якого ми зараз стоїмо, вцілів. як пам’ятка, ця будівля постраждала однією з перших у Чернігові. На цей раз – ракета. Влетіла, фактично, в те ж саме місце в середину приміщення, зруйнувавши його, фактично, так само".

Усі ушкодження історичних та культурних об’єктів у місті фіксуватимуть, щоб оцінити збитки, і пришвидшити їх відновлення.

Подробиці дивіться у сюжеті.

Читайте також:

"Війна не може бути виправдана": настоятель Катерининської церкви отець Роман

Монологи блокадного Чернігова. Як лікарі-фізіотерапевти стали водовозами: історія родини Титаренко

На початок