607 черкащан отримали гроші на відкриття бізнесу за програмою мікрогрантів "Власна справа", яка діє з 2023 року. Одна з них — Діана Цапліна. Підприємиця займається фуд-флористкою — робить їстівні букети.
Створенням букетів із різних продуктів займалася вдома сім років, а магазин відкрила завдяки мікрогранту від центру зайнятості, черкащанка розповіла Суспільному.
"Якщо залишити мрію, то потім про це пошкодуєш", — так вважає пані Діана. Розповіла про один зі своїх виробів:
"Це букет із солодощів. Я його створювала близько 11 годин, точно не скажу. Його вага орієнтовно 17 кілограмів, це саме цукерки, плюс є ще основа, каркас. У ньому близько, як ми рахували, 858 цукерок. Мій девіз: я створюю емоції, а ви їх даруєте".

Створити такий букет мріяла давно, зазначила черкащанка. Вперше подібні побачила у соцмережах. Сім років тому вирішила самостійно виготовити на подарунок для своїх рідних. Так це перетворилося на хобі:
"Мені сподобався процес, сподобалась реакція людей і я почала розвиватися. В мене від самого початку були мрії про те, щоб це масштабувати. Це не досить популярна справа, якщо порівнювати з іншими схожими видами діяльності. І я дуже хочу, аби це ставало більш популярним".
У 2024-му вирішила подати заявку на мікрогрант від центру зайнятості:
"Бізнес-план я розроблювала, мабуть, упродовж всієї діяльності, протягом більш ніж семи років. Але що стосується написання, написання було недовгим. Від гранту я отримала 75 тисяч, з яких використала 60, тому що вирішила не витрачати всі кошти".
"Грантові кошти я використала перш за все на холодильник та рекламну вивіску. Також сюди входить вартість візитівок, інструкції до букетів і велика частина сировини, за допомогою якої я запаковую букети".

Обрала саме такий варіант мікрогранту через його умови, пояснила пані Діана:
"Обрала грант на 75 тисяч, тому що в ньому головною умовою було відкриття ФОПу і ведення справи впродовж трьох років. І, звісно ж, звітування про свою діяльність. Узяти на роботу персонал умови не було, і мене саме це надихнуло. Я розумію, що поки що маю можливість сама з цим справлятися, тому це було для мене цікаво".
В умовах війни відкривати ФОП було страшно, та мрія про власну справу була сильнішою, пояснила черкащанка:
"Це великі ризики, інвестиції і, перш за все, відповідальність. Стосовно відкриття ФОПу, звісно, на початку подання заявки на грант були зовсім інші умови, менші податки. Але я думаю, від цього вже нікуди нам не подітись. Якщо я хочу розвивати свою справу, то я повинна сплачувати податки і законно вести свою діяльність".

Букети може створити з будь-яких продуктів, пояснила Діана Цапліна:
"Найпопулярніші сухофрукти, горішки, солодощі. Також це можуть бути ковбаски, м’ясні вироби, снеки. Терміни зберігання залежать від наповнення".
"До кожного букетику додається інструкція і в ній вказано скільки і як такий букет зберігати, як їсти і як подовжити його життя. Цукерки в закритому пакуванні без проколів шпажками зберігаються так, як вказано на пакуванні від виробника, сухофруктові букети я завжди раджу з’їсти протягом двох-трьох днів. Ковбаски бажано протягом 12 годин спожити".

Такому вибору власної справи доньки не здивувалась, розповіла мама пані Діани Леся Плясова. За освітою донька хореограф, тому її творча натура проявилась і у підприємництві, пояснила вона:
"Вона любить себе якось у чомусь проявляти. Це творчість. Кожен букетик ексклюзивний. Це в неї було хобі, фантазувала, придумувала. А зараз в неї вже досить великий досвід. Вона коли заряджається енергією творчості, то в сім'ї енергія теж позитивна".
Місцева жителька Оксана Перепелична поділилася враженнями про їстівні букети:
"Мені ідея дуже подобається. У донечки скоро буде день народження і я вирішила спробувати замовити у Діани. Замовила кульку і боксик з її улюбленими цукерками".
Не варто боятися пробувати створювати щось нове, вважає Діана:
"Якщо не вийде — нічого страшного, ми нікому нічого не зобов'язані. Але якщо ми залишимо свою мрію, то будемо потім про це шкодувати".

Програма мікрогрантів "Власна справа" діє з 2023 року, розповіла начальниця відділу реалізації проєктів обласного центру зайнятості Алла Баранцова. За цей час їх отримали 607 людей. Із початку 2025 року подали 46 заявок. На грант у 75 тисяч гривень подаються до 20 відсотків від усіх охочих.
"Тобто будь-яка людина може взяти грант на 75 тисяч, зареєструватися як ФОП і просто працювати без найманих працівників. Для старту це, на мою думку, дуже гарна опція для того, щоб розпочати свій маленький бізнес. Ми їм говоримо: починайте, вам нічого не завадить потім далі розвиватися і масштабуватися. Але все ж переважна більшість йдуть на гранти на 250 тисяч, створюють два робочі місця, успішно працюють і розвиваються", — пояснила Алла Баранцова.