Жителі Черкас скаржаться на неприємний запах страв, які готують з капусти, що придбали у різних супермаркетах міста.
Черкаска Катерина Костюк Суспільному розповіла, що купувала цей овоч в різних магазинах міста, та результат однаковий — неприємний запах, що псує всі страви. Тоді як ззовні капуста має свіжий вигляд.
Нині, розповіла Катерина, перевіряє, чи немає на ній плям та обов’язково нюхає, бо напередодні купила качан із запахом гнилі:
"Моя мати захотіла заквасити капусту і, прийшовши додому, вона помітила, що капуста має якийсь неприємний запах, потім сходила в інший магазин в нашому мікрорайоні і ситуація повторилась. Я ж не повірила — пішла по магазинах, навіть на ринок, де б мала бути наша домашня гарна капуста, але ситуація та ж сама і в мене. І навіть після приготування цей запах залишається, то всі страви вона зіпсувала".

До того ж поки капуста ціла — не розрізана, додала Катерина, запаху несвіжості вона не має:
"Ніякого візуального дефекту вона не має, просто має характерний запах, особливо це відчувається, коли вже готуєш якусь страву", — пояснила Катерина.

Покупець Григорій Якович купував капусту на голубці. Розповів, що страва з неї мала специфічний смак:
"Мені не сподобалось, дружина завжди готує ці голубці, але остання партія голубців мені не сподобалась. І капуста якась в’яла, м’яка, не соковита".

Натомість покупчиня Людмила Омельченко, каже, капусту на ринку закупила два тижні тому й якістю її задоволена.
"Я все готую і капусняки, борщ, і так тушила, капуста хороша, ніяких запахів немає, на смак теж добра".
Керівниця однієї з мереж магазинів Галина Батюк пояснює, перед тим, як капуста потрапляє на прилавки її перевіряють у лабораторії, а далі — в магазині.
"Овочі та фрукти у нас привозять на розподільний центр у Кропивницькому, там на місці у нас є відділ якості, який перевіряє товар на якість. Потім весь товар розвозиться по магазинах, потім ми уже дивимося візуально на товар. Якщо вона неякісна, ми її повертаємо постачальнику. Це можуть бути й умови зберігання, і транспортування, в яких умовах вона лежала".

Капусту, яку Катерина Костюк придбала в одному з магазинів міста, ми відвезли у регіональну лабораторію держслужби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Її перевірили на вміст нітратів, пояснила провідна фахівчиня хіміко-технологічного відділу Людмила Гладка.
"По вигляду вона нічим не відрізняється від звичайної капусти, але запах звичайно є", — прокоментувала Людмила Гладка.

Також в лабораторії капусту можуть тестувати на вміст токсичних елементів, важких металів та радіонуклідів, та жоден з них не впливає на запах овочів, говорить фахівчиня.
"Запаху вони не мають і визначити це дуже важко самостійно, тільки треба здавати в лабораторію. Ми отримали результати дослідження — це 172,2 міліграма на кілограм вмісту нітратів, але це є нормою для пізньої капусти. Гранична норма — це не більше 500 міліграмів на кілограм".

Однією з причин специфічного запаху капусти, може бути її неправильне зберігання. Так, качани або перемерзли, або лежали у вологому приміщенні, пояснив експерт зі зберігання плодоовочевої продукції Павло Булгаков.
"Іноді бувають зміни показників якості саме через недбале зберігання, не дотримання агротехнологічних заходів. Іноді вона буває через бактеріальну порчу — має неприємний запах, але саме органічного забарвлення цей запах має, в даному ж випадку — більш хімічний запах. Особливо після тушкування або ж квашення, та і в сирому вигляді вона теж має ці ознаки".
