З 29 січня на Черкащині переселенці зможуть отримати субсидію на оплату оренди житла. Надаватимуть грошову допомогу на пів року із можливістю продовження, а орендодавцям держава покриватиме податки, які ті сплачують з доходу від оренди. Діятиме така програма два роки.
Як визначатимуть розмір субсидії та чи всі зможуть її отримати, розповіла Суспільному завідувачка сектору призначення компенсаційних виплат міського департаменту соцполітики Світлана Уперенко.
Переселенка із Маріуполя Світлана Корабльова місяць тому переїхала до нової квартири у Черкасах, у попередній орендованій квартирі вона прожила два роки, поки власниця не збільшила ціну найму:
"Квартира була в занедбаному стані і вона залишилася від батьків військового, який служить. Він дозволив там жити з умовою, що буду робити там ремонт. Потім він її продав, я орендувала ще певний час у нової власниці, але місяць тому вона мене сповістила, що з нового року ціна оренди підніметься з семи тисяч до п'ятнадцяти".

Світлана не була готова платити таку ціну, тому взялася шукати нове житло.
"Не всі хочуть брати собі переселенців у квартири, не всі хочуть з дітьми і не хочуть брати з тваринами, а в мене бінго: я переселенка, з тваринами і з дітьми двома. Тому було складно знайти. І знову військовий здав мені квартиру цю і ми переїхали сюди", — розповіла Світлана.

Щомісяця жінка сплачує п'ять тисяч гривень за оренду, плюс — три тисячі за комунальні послуги. З 29 січня частково покривати ці витрати буде держава. Це субсидія на оренду житла для внутрішньо переміщених людей, розповіла завідувачка сектору призначення компенсаційних виплат міського департаменту соцполітики Світлана Уперенко.
Отримати гроші зможуть переселенці:
- які не мають власного житла, або їхнє житло зруйноване або непридатне для проживання;
- хочуть орендувати житло, але не мають достатньо коштів для цього або витрачають на оренду понад 20 відсотків сукупних доходів.
- При цьому вони не мають брати участь у програмі безоплатного проживання "Прихисток" та отримувати від держави допомогу на проживання, окрім субсидії на житлово-комунальні послуги.
Умови отримання субсидії для переселенців:
- орендар і орендодавець не пов'язані родинними відносинами;
- орендар не отримує від держави допомогу на проживання ВПО;
- орендодавець не отримує компенсацію за програмою "Прихисток".
Подати заяву можна в центрі надання адмінпослуг або в сервісному центрі Пенсійного фонду. Принести із собою потрібно документи, а ще — договір про оренду. Без нього грошей не отримати, пояснила начальниця відділу обслуговування одного із сервісних центрів Черкас Наталія Сергієнко.
"Разом звертається орендар і орендодавець, укладають угоду і подають заяву. Якщо необхідні ще якісь документи, то ці документи надаються при розгляді кожного окремого випадку. Це буде одній стороні надаватися субсидія, іншій стороні цього договору буде надаватися компенсація на податки, які цей орендодавець сплатив у зв'язку з укладанням цього договору про оренду", — пояснила Наталія Сергієнко.

Якою буде компенсація, визначатимуть індивідуально для кожної сім'ї.
"Кількість людей, як орендують цю квартиру: чи є в складі домогосподарства люди з інвалідністю, чи є неповнолітні дітки, чи ці діти навчаються за денною формою, чи може вони проживають в гуртожитку. От як для субсидії, яка надається на житлово-комунальні послуги. Субсидія на житлово-комунальні послуги і субсидія на оренду житла можуть виплачуватися одночасно, то при розрахунку субсидії на житлово-комунальні послуги враховуються доходи всіх членів сім'ї, які фактично проживають в домогосподарстві і, якщо хтось із членів домогосподарства зареєстрований, але фактично не проживає, то такий член родини не включається, тобто його доходи для розрахунку".
Та бувши переселенкою, яка переїздить з однієї квартири на іншу, подати заяву на компенсацію не зможе, розповіла Світлана Корабльова.
"Моє житло знаходиться на окупованій території, в Маріуполі, і в мене немає просто цього висновку, що воно в мене офіційно зруйноване, або пошкоджене, і я в таких програмах не можу взяти участь. Я не можу отримати компенсацію від держави, я не можу стати в чергу на якесь житло. Тому для кого ці програми, я чесно не розумію. Для тих, в кого є доступ до власного житла? В мене його немає".
Не має Світлана і договору про оренду, бо не всі власники хочуть його укладати.
"Ми підлаштовуємось під ті умови, які дає орендодавець. Якщо орендодавець не хоче робити договір, то ми будемо згодні без договору заселятися, аби хоч кудись заселитися. Основна умова, що в мене було житло, а зараз його немає через російську агресію, і я вимушена знаходити якесь інше житло і покривати його за свої кошти. І неважливо, який відсоток від мого доходу. У мене чоловік військовий, той дохід, що в мене є, він іде зараз весь на фронт".

Хто врешті матиме право на субсидію, та чи отримають її ті, хто не може підтвердити факт руйнації житла, наразі невідомо, пояснила завідувачка сектору призначення компенсаційних виплат Світлана Уперенко.
"Можливо надалі вноситимуться зміни в постанову, яка розширить більше коло отримувачів цієї субсидії. А на даний період вимога: не має власного житла, або є житло, яке зруйноване або непридатне для проживання".